Trident Juncture 2018

Strateegiline piinlemine - Norras toimunud NATO õppuste varjukülg

95
(Uuendatud 17:45 17.11.2018)
NATO viimase pooleteise aastakümne suurimad õppused on ametlikult tunnistatud edukaks, kuid tegelikult ei saadud möödalaskmisteta hakkama.

TALLINN, 17. november — Sputnik. 65 laeva, 250 lennukit, 10 tuhat ühikut sõjatehnikat, 50 tuhat sõjaväelast… ja palju erakorralisi vahejuhtumeid ning naeruväärseid õnnetusi — sel nädalal tõmbas NATO juhtkond joone alla Norras toimunud õppuste Trident Juncture 2018 aktiivsele faasile. Alliansi viimase pooleteise aastakümne suurimad õppused on ametlikult tunnistatud edukaks, kuid tegelikult ei saadud möödalaskmisteta hakkama, teatab RIA Novosti.

Sõjategevus maanteedel

Sel sügisel oleks allianss nagu otsustas lüüa kõik liiklusõnnetuste ja avariide rekordid. Õppusteks ettevalmistamise algusest augustis kuni aktiivse faasi lõpuni 7. novembril said NATO ja Norra relvajõud 412 teadet riigi looduskeskkonnale ja infrastruktuurile tekitatud kahju kohta ning 51 kaebust kohalikult elanikkonnalt. Toimus 30 liiklusõnnetust sõjaväe ja tsiviilotstarbeliste sõidukitega.

23. oktoobril toimus Rørose valla piiril Ameerika sõjaväeveokite kolonnis ahelkokkupõrge. Autojuhid ei suutnud libedal teel sõites ohutut pikivahet hoida ja 3 veokit sõitsid üksteisele otsa. Veel neli sõidukit sõitsid kokkupõrke vältimiseks teelt kraavi ja läksid kummuli. Neli USA sõjaväelast said tõsiseid vigastusi ja nad tuli sanitaar-kopteriga evakueerida. Liiklus maanteel oli mitu tundi blokeeritud. Mõne tunni pärast rammis armee maastur Glåmose külas reisibussi. Õnneks keegi kannatada ei saanud, kergelt vigastada sai vaid bussijuht.

Järjekordseid kaotusi kandis Norra ühistransport "maanteesõjas" NATO tehnikaga 3. novembril. Kolm Rootsi soomusautot Pansarterrangbil 360 sõitsid Isterfosseni joa lähedal Hedmarki maakonnas teelt välja, sest juhtauto juht kaotas masina üle kontrolli ja riivas vastassuunas liikunud tsiviilisiku bussi. Neli sõdurit toimetati vigastustega haiglasse. Buss sai tõsiselt vigastada, kuid keegi seesolijatest kannatada ei saanud.

Päris ilma inimohvriteta siiski ei läinud. 9. novembri õhtul hukkus Haltdalenis maanteel Bundeswehr'i 232. mägijäägripataljoni 5. kompanii ülemkapral. Norra meedia teatel sõitis sõiduauto pimedas teed ületanud sõjaväelasele otsa.

Merelahing

Lisaks kõikvõimalikele liiklusõnnetustele jäävad õppused Trident Juncture 2018 meelde arvukate sõjaväetehnika rikete poolest. 17. oktoobril kukkus Prantsuse helikopterikandjalt Dixmude õhku tõusev mitmeotstarbeline helikopter NH90 TTH 130 km kaugusel Dunkerkist alla. Laev oli teel Norrasse, kuid oli sunnitud peatuma. Juhtunu üksikasju ei avalikustatud, on ainult teada, et NH90 TTH tegi kõva maandumise. Meeskond pääses kahjustatud kopterist vigastamatult välja, kuid tekil said vigastada neli meremeest. Üks neist viidi raskes seisundis haiglasse.

Учения НАТО Трезубец
© AP Photo / Daniel Tejedor
Trident Juncture.

Nädal hiljem, 24. oktoobril, äpardusid juba ameeriklased. USA mereväe dessantlaev Gunston Hall ei suutnud mööduda Norra merel valitsevast tormifrondist. Tugeva lainetuse tõttu purunesid trümmis olnud 140-tonnise dessantkaatri LCU 1610 kinnitused ja kaater paiskus pardast pardasse, mille tagajärjel said tõsiselt vigastada seadmed laeva trümmis ja laeva konstruktsioonielemendid. Kümned meeskonnaliikmed ja merejalaväelased said vigastada. Kohapeal ei olnud võimalik kahjustusi kõrvaldada ja Gunstoni Hall suunati teise laeva saatel Reykjavikki. Dessantlaev langes rivist välja päev enne õppuste ametlikku avamist.

Kolme päevase intervalliga toimus kaks tõsist vahejuhtumit Kanada mereväe laevadel. 26. oktoobril puhkes 12 laevast koosneva eskaadri juhtlaeva, mitmeotstarbelise fregrati "Halifax" masinaruumis tulekahju. Üks laeva kahest gaasiturbiinjõuallikast sai kergeid kahjustusi, sest meeskond suutis tulekahju õigeaegselt lokaliseerida ja kustutada. 29. oktoobril jäi "Halifaxi" sõsarlaev, fregatt "Toronto" Suurbritannia rannikul triivi. Elektriseadmete rikke tõttu jäi laev täielikult elektrivooluta. Meeskond suutis rikke kõrvaldada. Kanada meremeeste kiituseks tuleb tunnistada nende suurepärast väljaõpet, mõlemad fregatid ühinesid peagi eskaadriga.

Kõige kurvem saatus tabas Norra mereväe fregatti "Helge Ingstadt". 8. novembril põrkus ta Bergeni kommuuni Haakonsverni mereväebaasi lähedal kokku tankeriga "Sola TS", kaldus paremasse pardasse ja hakkas allapool veepiiri saadud august sisse tulevast veest täituma. Kaheksa meremeest said vigastada, kuid meeskond õnnestus õigel ajal evakueerida. Puksiirid tõmbasid laeva madalamasse vette, kuid see jätkas vajumist, kuni ja vajus lõpuks täielikult vee alla. Laeva asukoht on siiani sisse piiratud, fregatt on plaanis üles tõsta ja sadamasse transportida.

Kindral Pakane

Tõsist vastutegevust NATO vägedele osutas Norra ilmastik. Üsna ruttu selgus, et mitte kõik liitlased ei ole valmis nullist madalamat temperatuuri taluma. Möödunud teisipäeval teatas NATO peasekretär Jens Stoltenberg ajakirjanikele paljudest sõjaväevarustuse riketest külma tõttu. Tema sõnul kasutasid sõjaväelased varuosade valmistamiseks kohapeal 3D-printimist. Kui töökindlad sellised ersatsvaruosad külmas olid ja kas need ka vajaliku sertifikaadi said, Stoltenberg ei täpsustanud.

Учения НАТО Trident Juncturee 2018
© Фото : Forsvaret
Trident Juncture.

 

Omaette probleem oli sooja talveriietuse puudumine. Sloveenia kontingendi ülem õppustel, kolonelleitnant Uroš Trinko ütles, et paljud tema alluvad kurtsid nende vormiriietuse ja jalanõude sobimatust Norras valitsenud külmale ja niiskusele. Hollandi sõjaväelased saabusid õppustele hoopis kergeis rõivais – talveriietust neile lihtsalt ei väljastatud.

Hollandi kaitseministeeriumi riigisekretär Barbara Visser tunnistas ausalt: tema osakond ei osanud arvata, et Norras saab nii külm olema. Kuid ta rõhutas, et ministeerium hüvitab sõjaväelastele, kes ise talvise vormiriietuse muretsesid, nende kantud kulud. Hea vähemalt, et laskemoon anti Hollandi sõjaväelastele riigi poolt ja neilt ei nõutud omal käel Norrasse sõitmist.

Kas sõjavägi ja rahvas kuuluvad ühte?

Loomulikult ei ole suur rahvusvaheline sõjaline kontingent vastuvõtjariigi kodanikele kõige mugavam ja vaiksem "naaber". Skandinaaviasse teel olnud ja Islandis Reykjavikis vahepeatuse teinud üle kuue tuhande USA sõjaväelase jõid mõne päevaga ära kogu linnas oleva õlle. Kaklusi ja purjuspeaga laamendamisi küll polnud, kuid paljud tuikuvad ja laulda lärmavad sõjaväelased ärritasid paljusid.

Учения Трезубец в Норвегии
© Sputnik /
Trident Juncture.

Norras kaebasid kohalikud elanikud korduvalt liitlasriikide sõdurite peale, kes õiendasid häda otse tänaval lasteaedade, koolide, spordirajatiste juures. Vähemalt osaliselt lasub vastutus selle eest ka vastuvõtval poolel, kellel lihtsalt ei jätkunud piisavalt biotualette.

Norra relvajõudude juhtkond sai palju kaebusi põllumeestelt, kelle põllud NATO tankid korralikult üles "kündsid". Laekus kümneid teateid purustatud aedade, vigastatud elektriliinide ja juurtega maa seest välja rebitud puude kohta. Ja pole teada, mis edasi saab. Õppused kestavad 23. novembrini ja praegu toimub õppuste staabiõppuste faas. Kohalikud elanikud saavad vaid loota, et seal tegevad liitlasvägede vanemohvitserid käituvad paremini kui nende sõdurid.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

95
Tagid:
Trident Juncture 18, õppused, NATO, Norra
Teema:
Õppused (114)