Krimm

Pole külastanud, ent mõistan hukka ÜRO-s ei olda Krimmi olukorraga rahul

46
(Uuendatud 20:57 16.11.2018)
ÜRO Peaassamblee mõistis hukka "inimõiguste rikkumise Krimmis". Kui Ukrainas samaviisi õigusi "rikutaks", oleks eluolu Ukrainas praegusest paljugi meeldivam.

Marija Baljabina, raadio Sputnik

ÜRO-s tuntakse muret inimõiguste pärast Krimmis. Organisatsioonil on spetsiaalne komisjon, mis vastutab humanitaarküsimuste eest – ning see võtab juba kolmandat korda järjest vastu resolutsiooni, kus poolsaarel kujunenud olukord hukka mõistetakse.

Oh, kui Ukrainas "rikutaks" õigusi samamoodi, nagu Krimmis, oleks elu Ukrainas märksa lihtsam – ja oleks soojem ja saaks emakeeles kõnelda ja omaenese kirikus käia. Krimmis näiteks on kõik just nimelt nii.

Saksamaa endine kantsler Krimmi tunnustamisest Venemaa osana>>

Aga ÜRO-s seda nähtavasti ei teata. Organisatsiooni delegatsioone Krimmis käinud ei ole, ehkki neid on sinna kutsutudki. Kuid mugavam on tugineda kuuldustele – ja pole tarvis kabinetist väljuda, ja seisukohti annab alati allutada poliitilistele nõudmistele. Poolt hääletasid tavapäraselt mitmed Euroopa riigid ja USA, ja nimelt need, keda tegelik olukord küll viimases järjekorras huvitab.

Kusjuures "dirigendikepike on hakanud murduma" — nii kirjeldati Krimmis pisutist, ent ometigi edasiminekut: riike, kes resolutsiooni toetasid, oli sedapuhku vähem kui möödunud kahel aastal. Ja muide, palju vähem kui neid, kes jäid hääletamisel erapooletuks. Nii et võib öelda, et resolutsioon on vastu võetud "valdava häältevähemusega".

Keetsid supi kokku — Läti politsei tegeleb Krimmis avatud läti restoraniga>>

Rahulolematud asetavad rõhu sellele, et Krimmis olevat justkui tugevnenud surve usuliste vähemuste kogukondadele. Kusjuures Ukrainas on samal ajal käsil rünnak usulise enamuse pihta ja kirikulõhe – see ei riku rahvusvahelise üldsuse arvates kellegi õigusi.

Aga võib-olla ei panda seda ÜRO-s lihtsalt tähele. Nagu sedagi, et Simferopolis on viimistlusjärgus hiigelsuure mošee rajamine, Venemaa moslemid käivad Krimis halal-reisidel ning Sevastopolis võõrustatakse just praegu külalisi Araabiamaadest Vene-Araabia foorumil.

Jehoova tunnistajatel, kellest lisaks muule resolutsioonis kõneldakse, on tõepoolest raskevõitu. Aga mitte sellepärast, et Krimmis inimõigustega midagi valesti oleks, vaid sellepärast, et see äärmuslik organisatsioon on Venemaal keelatud – ning seda kogu riigi ulatuses, mitte üksnes poolsaarel. Liiatigi, nagu teatatakse, võivad tema rakukesed Krimmis olla seotud Ukraina eriteenistustega.

Krimmis viibib Norra delegatsioon>>

Kas sellepärast ongi Kiiev nõnda mures? Ei tahaks oma agente kaotada? Muuseas, nagu Riigiduumas õigusega märgiti, "traageldusi kotikangas varjata ei õnnestu niikuinii" – lõpuks saab tõde ikka kõigile nähtavaks. Juba praegugi esitab IMF Venemaa kohta andmeid, millesse on lülitatud Krimmi majandusnäitajad.

Fondis nenditi, et tegemist ei ole vihjega Krimmi staatuse tunnustamisele, Kuid raha on raha, siin tuleb kõik äärmiselt täpselt ja tähelepanelikult kokku rehkendada. See pole teile seesama, mis poliitilistest kõnetoolidest alusetuid avaldusi teha.

*Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud terroriorganisatsioon

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

46
Tagid:
inimõigused, ÜRO Peaassamblee, Krimm, Ukraina
Teema:
Krimm Venemaa koosseisus (98)