Illustreeriv foto

Euroopa Liit ja Ühendkuningriik jõudsid Brexiti kõnelustel põhimõttelise leppeni

27
(Uuendatud 12:17 14.11.2018)
Kui Briti valitsus mustandi heaks kiidab, võib see viia veel sel kuul Suurbritannia ja Euroopa Liidu ajaloolise tippkohtumiseni, millel leppe sõnastus lõplikult paika pannakse.

TALLINN, 14. november — Sputnik. Briti ja Euroopa Liidu läbirääkijad jõudsid Brexiti kõnelustel "tehnilisel tasandil kokkuleppeni" ja Briti valitsus vaatab leppe mustandi kolmapäeval, 14. novembril üle, vahendas BNS Briti peaministri Theresa May kantselei teadet, edastab Pealinn.

"Valitsus kohtub kell 14.00 (kell 16.00 Eesti aja järgi — toim.), et arutada leppe mustandit, milleni läbirääkijate meeskonnad Brüsselis jõudsid, ja otsustada järgmised sammud," ütles Downing Street avalduses.

Kui Briti valitsus mustandi heaks kiidab, võib see viia veel sel kuul Suurbritannia ja Euroopa Liidu ajaloolise tippkohtumiseni, millel leppe sõnastus lõplikult paika pannakse.

Iiri rahvusringhääling RTE teatas kahele valitsuse allikale viidates, et leppe tekst pakub ka ajutise lahenduse, mille eesmärk on hoida Iiri piir avatuna, kui London ja Brüssel ei suuda saavutada 2020. aasta lõpuks uut kaubanduslepet.

Venemaa ei ole süüdi>>

Euroopa Liit avaldas leppeta Brexiti varuplaani

Euroopa Liit avaldas teisipäeval, 13. novembril varuplaani leppeta Brexiti puhuks, suurendades veelgi survet Briti peaministrile Theresa Mayle, kelle valitsus peab Brexiti leppe heaks kiitma.

Euroopa Komisjon ütles, et ehkki leppe kallal tehakse kõvasti tööd, tuleb olla valmis kõigiks võimalusteks ning EL-i huvide kaitseks on vaja "erimeetmeid kitsalt piiritletud valdkondades".

Ühe meetmena pakub Brüssel brittidele Euroopa Liidus viisavaba reisimise võimalust, kuid hoiatab, et selle tingimuseks on, et Ühendkuningriik pakub sama EL-i kodanikele.

EL on koostanud seitsmepunktise juhise ÜK ja EL-i vahel reisijatele juhuks, kui Suurbritannia leppeta lahkub. Selles on ära toodud õigused, millest britid EL-is edaspidi ilma jäävad.

Nii ei kehti Briti juhiload automaatselt kõigis EL-i riikides, mis tähendab, et ÜK autojuhid peavad iga riigi puhul üle kontrollima, kas neil on vaja täiendavat rahvusvahelist juhiluba.

Brexit — protsess läks käima>>

Lennujaamades ei saa britid enam kasutada passikontrollis EL-i kodanike eelisjärjekorda ning peavad olema valmis vastama küsimustele reisi eesmärgi ja pikkuse kohta.

Tulevikus oleks piiratud ka EL-i toodava alkoholi ja tubaka kogus, nii et tolliametnikel on voli nende pagas läbi otsida.

Ühendkuningriigi elanikud ei saa enam kasutada ka EL-i "lemmikloomapassi" ning nad peavad kontrollima, missugust dokumenti iga riik koerale, kassile ja kilpkonnale nõuab.

Kehtimast lakkaks lennureisijaid kaitsvad EL-i reeglid, nii et Briti reisija ei saa nõuda kompensatsiooni ära jäänud või hilinenud lennu eest.

Hiljuti EL-is vastu võetud andmeside rändlusteenuste reeglid ÜK-s pärast leppeta Brexitit ei kehtiks, mis annab telefonifirmadele võimaluse kehtestada brittidele välismaal mobiiltelefoni kasutamise eest lisatasu.

Britid võivad rõõmustada vaid selle üle, et EL-ist ostetud kaupade eest on võimalik ühendusest lahkudes käibemaks tagasi küsida.

EK varuplaanis tõstetakse esile kuus prioriteetset valdkonda, milles on vaja leppeta Brexiti puhul kiiresti samme astuda: elukoha- ja viisaküsimused, finantsteenused, lennutransport, tolli- ja toiduohutusreeglid, isikuandmete kaitse ja kliimapoliitika.

Mis on Putini Londoni kesklinna ilmumise taga>>

Suurbritannia lahkub EL-ist ametlikult 29. märtsil 2019, isegi siis kui kõiki erimeelsusi Londoni ja Brüsseli vahel ei suudeta ületada.

27
Tagid:
leppe, tippkohtumine, Brexit, Euroopa Liit, Ühendkuningriik, Suurbritannia
Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)