Illustreeriv foto

Euroopa Liit ja Ühendkuningriik jõudsid Brexiti kõnelustel põhimõttelise leppeni

30
(Uuendatud 12:17 14.11.2018)
Kui Briti valitsus mustandi heaks kiidab, võib see viia veel sel kuul Suurbritannia ja Euroopa Liidu ajaloolise tippkohtumiseni, millel leppe sõnastus lõplikult paika pannakse.

TALLINN, 14. november — Sputnik. Briti ja Euroopa Liidu läbirääkijad jõudsid Brexiti kõnelustel "tehnilisel tasandil kokkuleppeni" ja Briti valitsus vaatab leppe mustandi kolmapäeval, 14. novembril üle, vahendas BNS Briti peaministri Theresa May kantselei teadet, edastab Pealinn.

"Valitsus kohtub kell 14.00 (kell 16.00 Eesti aja järgi — toim.), et arutada leppe mustandit, milleni läbirääkijate meeskonnad Brüsselis jõudsid, ja otsustada järgmised sammud," ütles Downing Street avalduses.

Kui Briti valitsus mustandi heaks kiidab, võib see viia veel sel kuul Suurbritannia ja Euroopa Liidu ajaloolise tippkohtumiseni, millel leppe sõnastus lõplikult paika pannakse.

Iiri rahvusringhääling RTE teatas kahele valitsuse allikale viidates, et leppe tekst pakub ka ajutise lahenduse, mille eesmärk on hoida Iiri piir avatuna, kui London ja Brüssel ei suuda saavutada 2020. aasta lõpuks uut kaubanduslepet.

Venemaa ei ole süüdi>>

Euroopa Liit avaldas leppeta Brexiti varuplaani

Euroopa Liit avaldas teisipäeval, 13. novembril varuplaani leppeta Brexiti puhuks, suurendades veelgi survet Briti peaministrile Theresa Mayle, kelle valitsus peab Brexiti leppe heaks kiitma.

Euroopa Komisjon ütles, et ehkki leppe kallal tehakse kõvasti tööd, tuleb olla valmis kõigiks võimalusteks ning EL-i huvide kaitseks on vaja "erimeetmeid kitsalt piiritletud valdkondades".

Ühe meetmena pakub Brüssel brittidele Euroopa Liidus viisavaba reisimise võimalust, kuid hoiatab, et selle tingimuseks on, et Ühendkuningriik pakub sama EL-i kodanikele.

EL on koostanud seitsmepunktise juhise ÜK ja EL-i vahel reisijatele juhuks, kui Suurbritannia leppeta lahkub. Selles on ära toodud õigused, millest britid EL-is edaspidi ilma jäävad.

Nii ei kehti Briti juhiload automaatselt kõigis EL-i riikides, mis tähendab, et ÜK autojuhid peavad iga riigi puhul üle kontrollima, kas neil on vaja täiendavat rahvusvahelist juhiluba.

Brexit — protsess läks käima>>

Lennujaamades ei saa britid enam kasutada passikontrollis EL-i kodanike eelisjärjekorda ning peavad olema valmis vastama küsimustele reisi eesmärgi ja pikkuse kohta.

Tulevikus oleks piiratud ka EL-i toodava alkoholi ja tubaka kogus, nii et tolliametnikel on voli nende pagas läbi otsida.

Ühendkuningriigi elanikud ei saa enam kasutada ka EL-i "lemmikloomapassi" ning nad peavad kontrollima, missugust dokumenti iga riik koerale, kassile ja kilpkonnale nõuab.

Kehtimast lakkaks lennureisijaid kaitsvad EL-i reeglid, nii et Briti reisija ei saa nõuda kompensatsiooni ära jäänud või hilinenud lennu eest.

Hiljuti EL-is vastu võetud andmeside rändlusteenuste reeglid ÜK-s pärast leppeta Brexitit ei kehtiks, mis annab telefonifirmadele võimaluse kehtestada brittidele välismaal mobiiltelefoni kasutamise eest lisatasu.

Britid võivad rõõmustada vaid selle üle, et EL-ist ostetud kaupade eest on võimalik ühendusest lahkudes käibemaks tagasi küsida.

EK varuplaanis tõstetakse esile kuus prioriteetset valdkonda, milles on vaja leppeta Brexiti puhul kiiresti samme astuda: elukoha- ja viisaküsimused, finantsteenused, lennutransport, tolli- ja toiduohutusreeglid, isikuandmete kaitse ja kliimapoliitika.

Mis on Putini Londoni kesklinna ilmumise taga>>

Suurbritannia lahkub EL-ist ametlikult 29. märtsil 2019, isegi siis kui kõiki erimeelsusi Londoni ja Brüsseli vahel ei suudeta ületada.

30
Tagid:
leppe, tippkohtumine, Brexit, Euroopa Liit, Ühendkuningriik, Suurbritannia
Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega