USA lendav salakuulaja pages kahel korral Su-27 eest, illustreeriv foto

USA lendav salakuulaja pages kahel korral Su-27 eest

56
(Uuendatud 19:49 13.11.2018)
Venemaa kaitseministeeriumi sõnul saadeti Venemaa piiridele lähenevale USA mereväe luurelennukile EP-3E vastu hävitaja Su-27, kes teda ohutul kaugusel saatis.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Mitte see pole üllatav, et nad lendavad — see nende töö ongi. Ja loomulikult mitte see, et me neid varitseme. See, vabandage väga, on jälle meie töö. Vaid see, et iga kord, kui nad meile pihku jäävad, ollakse solvunud, et midagi on valesti.

Avaldati video USA luurelennuki heidutamisest Vene Su-27 poolt >>

Tundub, et pärast järjekordset kohtumist Venemaa hävitajaga Musta mere kohal, kirjutab veel paar USA sõjaväepilooti ettekande kiireks üleviimiseks, kasvõi Süüriasse. Miks mitte? Seal makstakse samuti lahingutegevuse eest lisatasu, kuid seal on ohutum – pommita aga oma vastutusalas olevaid külasid ja ei mingit muret.

Või veel parem, Afganistani – seal pole venelasi üldse. Aga Venemaal on nad kahjuks olemas. Ja kui midagi on, siis reageerivad kohe kuidagi väga kiiresti ja karmilt. Ameerika piloodid on väga õrna hingega, kergesti haavuvad inimesed. Ja kui on õrn, võib kergesti katki minna.

Neile, kes pole veel näinud, soovitame. Kaitseministeerium tegi sellele "randevuule" vaba juurdepääsu. Kuigi, selleks, et mõista, mida tähendab vene "tuvastuslend", on paljast nägemisest vähe. Seda peab tundma Ameerika luurelennuki kabiinis olles. Ainult seal on tunda asja kõiki "hingematvaid võlusid".

See juhtub siis, kui "tuvastuslennul" on venelased, "hing jääb kinni" aga ameeriklastel. Kõrvalt paistab see samuti kaunis. Peaaegu nagu märulifilmis — Su-27 lülitas sisse forssaaži ja möödus pöördel "külalisest", kergitades veidi tiiba nagu pintsakuhõlma, seal all aga on "toru". Salakuulajale anti sõbralik soovitus– tõmba uttu. Ja ära ta läkski.

Nüüd siis kurdavad, et ta talutati välja kuidagi nõuetevastaselt. Sellised need tähe-triibulised ässad on. Nii kui midagi on, pagevad suisa kaks korda. Kõigepealt jooksevad minema, ja siis, et seda arguseks ei peetaks, hakatakse kurtma "ohtlikku ebaprofessionaalsust", et toimus justkui lubamatult lähedal.

Ähvardused Baltimaade kohal — mis on USA manöövrite taga >>

Nad oleksid võinud veel, nagu tavaliselt, "ahistamiseks" nimetada. Poleks selleski midagi uut. Kui selliseid asju juhtub nädalas tosinate kaupa, siis on see juba harjumuspärane värk.

Kuid mitte see pole üllatav, et nad lendavad. See ongi nende töö. Ja loomulikult mitte see, et me neile peale passime. Ärge pange pahaks, see on meie töö. Vaid see, et kui me nendega kohtume, siis on nad solvunud, et midagi on valesti. Nagu kraedpidi välja visatud varas, kes kisab üle ilma, et pererahvas teda segab. Ameeriklased tahavad ju ka muudkui midagi varastada — meie saladusi.

Vene kaitseministeerium.
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Nende pahameelt võib muidugi mõista. Me ei järgi tõepoolest nõudeid. Ma mõtlen, nende nõudeid. Oletame, et Ameerika õhujõududes on lüli "Agressor", mis etendab õppustel vastase osa. Kui midagi on, siis kohe annavad alla. Su tekitas alguses turbulentsi ja seejärel suisa kõigutas. Tal polnud aimugi, kuidas USA pilootidega käituda.

See oli karm. Me ei eita seda. Kuid esiteks jäi vahekaugus ikkagi ohutuks. See tähendab, et meie süü ei ole üldse selles, et nad ise midagi meie kohta endale ette kujutavad ja siis ise seda kardavad.

Teiseks ei ole me neile kunagi enamsoodustusrežiimi lubanud. Nad võiksid sellest aru saada ja teistelegi seletada. Kuid tulevad aga jälle meie saladusi nuhkima. Kuigi see, mida neil vaja teada on, on neile juba öeldud. Tõde. Kui meiega peks midagi juhtuma, pääseme me paradiisi, neil aga pole seal teha midagi.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Hävitaja Su-27
© RIA Novosti, Infographics
Hävitaja Su-27
56
Tagid:
Su-27, poliitika, hävituslennuk, õhupiir, õhuvägi, Must meri, USA, Venemaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega