Aleppos valmistavad Valged Kiivrid ette uut provokatsiooni keemiarelvaga

Valged Kiivrid valmistavad Aleppos ette uut provokatsiooni keemiarelvaga

53
(Uuendatud 18:32 30.10.2018)
Väidetava humanitaarabi-organisatsiooni liikmed, kes alati "juhuslikult" tragöödia eelõhtul enne selle toimumist sündmuskohale satuvad, on juba sõitnud täitma "keskusest" saadud ülesannet Süüria linnades.

TALLINN, 30. oktoober — Sputnik. Organisatsiooni Valged Kiivrid mõnikümmend liiget saabusid Süüria Aleppo provintsi Azazi, Marea ja Çobanbey linna. Süüria vaenupoolte lepituskeskuse juhi kindralleitnant Vladimir Savtšenko andmetel on "valgekiivrite" saabumise eesmärgiks uute keemiarelva kasutamisega seotud provokatsioonide ettevalmistamine.

Veidi varem teatas Liibanoni telekanal Al Mayadeen, et terroristid on koostöös Valgete Kiivritega toimetanud mürkained Idlibi provintsis Jisr al-Shughuri linnast Khirbat al-Amusi asulasse.

Oscari asemel kodakondsus — Suurbritannia võtab Valgeid Kiivreid avasüli vastu >>

Seoses sellega teatas Venemaa välisministri asetäitja Sergei Veršunun RIA Novostile, et "Idlibi sõdalased jätkavad Valgetest Kiivritest pärit terroristide pseudohumanitaarsete kaasosaliste abil ettevalmistusi keemiarelva kasutamist etendavateks lavastusaktsioonideks."

Elukutselised provokaatorid filmikaameratega

Sputnik Eesti kirjutas juba sellest, et valitsusväline organisatsioon Valged Kiivrid, mis algselt kandis nime Süüria Tsiviilkaitse, baseerub Suurbritannias ja tegutseb lääneriikide dotatsioonide arvel.

Valgetes Kiivrites töötavad süürlased, kes on läbinud eriväljaõppe kursused välismaal. Organisatsion on saanud tuntuse ja lääneriikide valitsuste toetuse tänu internetis evinud videoklippidele, kus valgetes kiivrites ja mundrites mehed päästavad lapsi varingute alt.

Samas on organisatsioon teatanud oma täielikust poliitilisest neutraalsusest ja osalematusest vaenutegevuses. Kuid leidub ka teistsuguseid videosalvestisi, kus "valgekiivrid" filmivad lavastatud kaadreid.

Venemaa välisministeeriumist on korduvalt teatatud, et Valgete Kiivrite tegevus kujutab endast osa infokampaaniast Süüria võimude ja sõdurite diskrediteerimiseks.

2018. aasta mais peatasid Ameerika Ühendriigid Valgete Kiivrite rahastamise. Kuna Donald Trump otsustas mitte eraldada 200 miljonit dollarit "Süüria taastamiseks", siis katkes ka Valgete Kiivrite subsideerimine. Teatepulga "valgekiivrite" rahastajana haaras sedamaid Suurbritannia.

Zahharova: Twitteris on käivitatud Venemaa-vastane projekt uue "tüdrukuga" >>

Kas poiss oli olemas?

Nii näiteks levis just Valgete Kiivrite tellimusel üle kogu maailma foto poisikesest Omran Daqneeshist, keda nimetati Aleppole väidetult Vene lennuväe ja Süüria armee löökidest tekitatud "kannatuste sümboliks". Videokaadrid organisatsiooni Valged kiivrid liikmete poolt rusude alt päästetud lapsega ilmusid meediasse 2016. aasta suvel.

Омран Дакниш
© AP Photo / Uncredited
Üle kogu maailma levinud foto poisikesest Omran Daqneeshist

Aasta pärast otsis telekanali RT ajakirjanik Omrani perekonna üles ja vestles poisi isaga. Intervjuus telekanalile RT Ruptly videoagentuurile ütles ta, et tema poja vigastuste ränkus oli kõvasti liialdatud, fotot ennast aga tahtsid jõugud oma huvides ära kasutada – eeskätt Damaskuse valitsuse ründamiseks.

© Ruptly
RT ajakirjanik vestles poisi isaga

Internetis on ka videosalvestisi, kus on näha, kuidas Valgete Kiivrite aktivistid loovad lavastatud lugusid, grimeerides väidetavalt al-Assadi vägede keemiarünnakute läbi "kannatanuid" ja öeldes neile ette, mida nad rääkima peavad.

2018. aasta kevadel jutustas 11-aastane süüria poiss Hassan Diab, kuidas teda filmiti Valgete Kiivrite videole, näidates teda Douma "keemiarünnaku" ohvrina. Salvestuses osalemise eest anti poisile küpsiseid ja datleid.

"Valged kiivrid" fabritseerisid Süüria keemiarünnaku tagajärjed >>

Hiljem on poisi isa ja kohaliku haigla arst kinnitanud, et mingisugust keemiarünnakut nende linnas ei toimunud. Arst Bara Badrani sõnul levitasid infot selle kohta tundmatud isikud.

53
Tagid:
lavastus, keemiarelv, provokatsioon, kloor, Valged kiivrid, Suurbritannia, Aleppo, USA, Süüria
Teema:
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
Samal teemal
Valged Kiivrid tarnisid taas Süüria terroristidele mürkaineid
Kutselised provokaatorid. Keda "paljastavad" "Valged kiivrid"
Vähemasti Oscar jääb kätte - Valged Kiivrid on USA rahast ilma jäänud
"Valged kiivrid" fabritseerisid Süüria keemiarünnaku tagajärjed
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega