Jamal Khashoggi

Khashoggil oli info keemiarelvade kasutamisest Saudi-Araabia poolt

125
(Uuendatud 14:30 30.10.2018)
Tapetud ajakirjanik Jamal Khashoggi sai tõendid keemiarelvade kasutamise kohta Saudi Araabia sõjas Jeemeni vastu – Briti luure jälgis Istanbuli sündmusi reaalajas.

TALLINN, 29. oktoober – Sputnik. "Ma kohtusin Jamaliga nädal enne ta surma. Ta oli õnnetu ja murelik… Kui küsisin, mis teda vaevab, ei tahtnud ta algul vastata, kuid ütles mulle lõpuks, et temani jõudsid tõendid selle kohta, et Saudi Araabia kasutas keemiarelva. Ta ütles, et loodab saada ka dokumentaalse tõendusmaterjali," vahendab RIA Novosti allikaile viitavat Sunday Expressi, kes küsitles mõrvatu lähedast sõpra Galip Dalayd. 

Vahepeal teatas luureasutusest pärit allikas ajalehele, et agentuurile teadaolevalt toimus septembri esimesel nädalal "midagi märkimisväärset". "Andmed sisaldasid esialgseid korraldusi hr Khashoggi kinnipidamiseks ja tema ülekuulamise tarvis Saudi Araabiasse toimetamiseks," teatas allikas ajalehele.

Tema sõnul saabusid juhised kuningliku perekonna ringist, kuid otsene seos kroonprints Mohammad bin Salman Al Saudiga puudub. Samas ei välistata, et troonipärija operatsiooni käivitas. Korraldused ei keelanud ka muid tegutsemismeetodeid, kui "ajakirjanik tülikaks osutub."

Teine kõrgetasemeline allikas kinnitas, et Briti MI6 eksperdid said plaanist teada juba kaks nädalat varem — Briti valitsuse signaalluure osakond (GCHQ) sai kogu info Saudi luure peavalitsuse sidekanalite pealtkuulamise teel — ja nähes Saudi spetsialistidest meeskondade Türki suundumist, soovitasid nad väidetavalt oma Araabia kolleegidel operatsioon tühistada – nimetades plaani mitte kõige paremaks mõtteks — kuid inglaste nõuanne lükati tagasi.

Küsimusele, mis toimuvast USA luurajaid ei teavitatud, vastati: "Otsustasime, et olime teinud kõik, mis meie võimuses."

Джамаль Хашукджи
© AP Photo / Virginia Mayo
Jamal Khashoggi

Kõnealuse keemiarelva – USA-lt ostetud valge fosfori – ainus legaalne kasutusviis on suitsukatte loomine. Selle asemel kasutavad aga USA (Raqqas ja Mosulis), Iisrael (Gazas) ja nüüd ka Saudi Araabia seda linnapiirkondade ja hästikindlustatud positsioonide puhastamiseks vastastest. Enim kannatab tagajärgede all reeglina kohalik tsiviilelanikkond.

Ajaleht lisas, Henry Jackson Society nimelise mõttekoja esindajale Tom Wilsonile viidates, ét Khashoggi ei olnud lihtsalt süütu valitsusvastane ajakirjanik. Ta oli lähedalt seotud eelmise Saudi luurejuhiga, islamist, kuulus Moslemi Vennaskonda ja sõbrustas omal ajal Osama bin Ladeni endaga.

Khashoggi kadumine

Jamal Khashoggi oli Washington Posti kolumnist, kes elas alates 2017. aastast USA-s. Pärast Saudi Araabia Istanbuli peakonsulaati sisenemist 2. oktoobril kadus ta jäljetult. 

 Турецкие судмедэксперты  покидают консульство Саудовской Аравии с доказательствами после проведения нового обыска
© AP Photo / Emrah Gurel
Türgi kohtumeditsiinieksperdid väljuvad peale uut läbiotsimist tõendusmaterjalidega Saudi-Araabia konsulaadist.

Ajakirjaniku pruudi sõnul kutsuti Khashoggi konsulaati abielupaberite vormistamiseks, teda ennast hoonesse ei lubatud. Viis tundi hiljem ütles üks konsulaadi töötajaist tüdrukule, et Khashoggi on juba lahkunud ja teda ei ole vaja rohkem oodata.

Algselt väideti Riyadhis, et Khashoggi kadus pärast konsulaadi territooriumilt lahkumist. Hiljem aga avaldas Saudi Araabia riiklik meedia siiski peaprokuröri sõnumi, et esmaste andmete kohaselt sai Khashoggi konsulaadi töötajatega puhkenud tüli käigus surma. Seoses juhtunuga on arreteeritud 18 inimest.

125
Tagid:
keemiarelv, valge fosfor, saatkond, Moslemi Vennaskond, Saudi-Araabia luure peavalitsus, GCHQ, MI6, Tom Wilson, Galip Dalay, Mohammad bin Salman Al Saud, Jamal Khashoggi, Inglismaa, Saudi Araabia, USA, Türgi, Süüria
Samal teemal
Omade tule all - USA õhujõud tabasid Süürias kaks kärbest ühe hoobiga
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega