Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu

Šoigu rääkis Vene sõjaväe rollist ISIS-e* purustamisel Süürias

48
(Uuendatud 11:25 20.10.2018)
Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu sõnul on nüüdseks loodud kõik tingimused Süüria kui ühtse riigi taastamiseks. Praegu on Süürias aktiivselt taastumas rahulik elu.

TALLINN, 20. oktoober — Sputnik. Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu ütles, et Venemaa väeüksuste kolm aastat kestnud osalemisega Süüria vaenutegevuses on ISIS-e* relvaüksused täielikult purustatud, edastas RIA Novosti.

"Operatsioonide käigus hävitati kokku üle 87 500 terrorivõitleja, vabastati 1411 asustatud punkti ja enam kui 95% Süüria territooriumist," ütles Šoigu ASEANi kaitseministrite ja organisatsiooni koostööpartnerite viiendal kohtumisel peetud kõnes.

National Interest rääkis USA läbikukkumisest Süürias>>

S-300 Favorit
© Sputnik / Ульяна Соловьева

Venemaa kaitseminister märkis, et Süürias on "vabastatud tähtsamad asulad ja deblokeeritud peamised kommunikatsioonid".

"Praegu kontrollivad Süüria relvajõud territooriumi, kus elab enam kui 90% riigi elanikkonnast," ütles ta.

Šoigu sõnul sooritas Venemaa kosmose ja õhuvägi Süüria sõjalise kampaania käigus enam kui 40 tuhat lahingmissiooni, sealhulgas üle 21 tuhande neist öisel ajal.

"Sõjategevuse käigus tabati umbes 122 tuhat terroristi. Enamik terrorivõitlejaid on likvideeritud," ütles ta. "Saime Süüriast rikkalikke lahingukogemusi, mida me oleme valmis teistega jagama," lisas Šoigu.

Süüria operatsiooni käigus demineerisid Venemaa sapöörid 6,5 tuhat hektarit miinivälju, 1,5 tuhat kilomeetrit teid ning 19 tuhat hoonet ja rajatist, ütles kaitseminister. Tema sõnul on nüüdseks loodud kõik tingimused Süüria kui ühtse riigi taastamiseks.

"Selle eesmärgi saavutamiseks on vaja mitte ainult Venemaa, vaid ka teiste maailma kogukonna liikmete jõupingutusi," märkis minister.

Šoigu lisas, et praegu on Süürias aktiivselt taastumas rahulik elu.

"Venemaa loodud vaenupoolte lepitamise keskuse sihipärase töö tulemusena on leppimisprotsessi kaasatud üle kahe ja poole tuhande asula kogu riigis," ütles ta.

Kaitseminister märkis, et erilist tähelepanu pööratakse humanitaarprobleemide lahendamisele Süürias ja pagulaste tagasipöördumiseks kodudesse. Süürias on loodud kontrollpunktid Liibanonis ja Jordaanias asuvate pagulaste läbilaskmiseks.

Tilk tõrva klooripotis — millega lõppesid Lääne provokatsioonid Süürias>>

"Käesoleva aasta 18. juulist on nendest läbi tulnud juba üle 17 tuhande inimese. Alates operatsiooni algusest on Süüria Araabia Vabariiki välismaalt tagasi pöördunud juba üle kaheksakümne viie tuhande ümberasustatud isikut. Umbes kaks miljonit süürlast on avaldanud soovi naasta oma ajutise elukohast välismaal kodumaale," ütles Šoigu.

Sõda Süürias

Relvastatud konflikt Süüria algas 2011. aastal. Lääne koalitsioon on ilma Damaskuse ametliku loata Lähis-Ida riigi territooriumil tegutsenud alates 2014. aastast. Venemaa sõjaline operatsioon algas Süüria võimude palvel 2015. aastal.

S-300 Süürias: maatriksi täielik muutus>>

2017. aasta lõpus teatati ISIS-e* üle saavutatud võidust Süürias ja Iraagis. Mõnedes Süüria piirkondades terrorivõitlejate likvideerimine Venemaa lennuväe toetusel jätkub. Nüüdsest on esiplaanile nihkumas Süüria poliitilise reguleerimise ja taastamine küsimused.

*Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud terroriorganisatsioon

48
Tagid:
sõjavägi, ISIS, Sergei Šoigu, Venemaa, Süüria
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega