Ukraina president Petro Porošenko ja isehakanud Kiievi patriarh Filaret Denissenko

Venemaa vastu luuakse "püha NATO"

86
(Uuendatud 12:56 17.10.2018)
Vene õigeusukirik teatas esmaspäeval, 15. oktoobril suhete katkestamisest Konstantinoopoli patriarhaadiga, mis andis sõltumatuse Ukraina õigeusukirikule, mida Moskva ei tunnusta.

Viktor Marahhovski, RIA Novosti

Vene õigeusu kiriku rebenemine Konstantinoopoli Patriarhaadist tekitas igati mõistetava reaktsioonide ja kommentaaride tormi.

Tegelikult annavad ilma meietagi üsna selgeid "kiriklikke" selgitusi toimunu põhjuste ja tagajärgede kohta Vene õigeusu kiriku esindajad. Need, kes teoloogid pole, kuid Ukraina hilisajalugu valdavad, on arusaadavatel põhjustel kõige rohkem mures Ukraina kanoonilise kiriku liikmete saatuse pärast. Meie räägime siinkohal sündmuse poliitilisest mõõtmest, veelgi enam, praeguse supi kokku keetnud Ukraina presidendil ei ole kindlasti kirikumaailmas mingit seisust.

Arvestades asjaolu, et Ukraina õigeusu kiriku mõned piiskopid kõhklevad ja teevad vastuolulisi avaldusi, ja rahvuslaste aktivistide rühmad ainult ootavadki signaali massilise hõivamise puhkemiseks, on sündmuste edasine areng kahjuks enam-vähem selge.

Mis siin on tõesti oluline? Oikumeenilise patriarhi Bartolomeuse (ja ka toimuva algataja – Ukraina presidendi Porošenko) taga seisab üsna avalikult Ameerika, kuhu on koondunud ka enamus Konstantinoopoli kogudusest. Kuidas Ameerika Ühendriigid välisriikide territooriumide hõivamisel tegutsevad, on üsna hästi teada.

Kõigepealt kaubeldakse kanoonilise Ukraina õigeusu kiriku kõrgemate vaimulikega, eesmärgiga korrata "Iraagi edu", kus rünnatava riigi sõjaväe kõrgem juhtkond lihtsalt välja osteti. Siis toimub Lääne meedia distsiplineeritud hoolimatu tähelepanematuse juures kloostrite ja kirikute jõuga ülevõtmine ning allumatute vaimulike ja usklike väljaheitmine. Siis (sellest algabki) moodustatakse mingi "demokraatlik koalitsiooniline Ukraina õigeusu kiriku Sinod", milles kõik Bartolomeuse alluvusse üle läinud usundiorganisatsioonid hakkavad loominguliselt koos eksisteerima.

Ukraina õigeusklikke ootab tõenäoliselt ees palju totrat ja kohutavat. Kuid peamine on praegu selles, millise pilguga hakkavad toimunule vaatama kohalikud kogudused üle maailma. Sellel saab olema oluline tähtsus muuhulgas ka Ukraina õigeusu saatusele.

Asi on selles, et tegelikult saatis Konstantinoopoli otsus kogu õigeusu maailmale (või pigem vaimulikkonnale) lihtsa ja selge signaali: võite maidaanitseda (parafraas ja vihje Kiievis, Maidanil toimunud sündmustele 2013-2014.a. — toim.). Nüüdsest on igale lõhenemisele olemas õigustus ja see asub vormiliselt Istanbulis Phanari kvartalis, kuid tegelikult globaalse valitsemise ambitsioonidega superriigi pealinnas.

Selline signaal saadeti mitte ainult Ukrainale, vaid ka Serbiale, Montenegrole, Makedooniale, Bulgaariale, Gruusiale, Moldovale ja nii edasi. Samuti Venemaale.

Oma ülemustega vastuollu sattunud hierarhid, kes te kõik lahku lüüa tahate, nüüd teate, mida teha, ütleb see signaal. Nüüdsest pole anateem (kirikuvanne, needus – toim.) enam kohtuotsus, alati on olemas alternatiiv: haarake kõik, mida kanda suudate ja minge Kapitooliumi künkal sertifitseeritud vihmavarju alla. Kuid pidage meeles, et riigid, kus te elate, ei ole enamuses poliitiliselt suveräänsed ja kuuletuvad alandlikult Ameerika Ühendriikidele. Seepärast antakse selleks igakülgset toetust.

Tegelikult on kõik see Maidani destilleeritud näide. Kõik selle aastatuhande esimeste kümnendite "värvilised revolutsioonid" ei toimunud suveräänsetes riikides. Seal olid juba Ameerika- või äärmisel juhul "mitmevektorilised" valitsused, mis peaaegu mingit vastupanu kohtamata võitlesid läänemaailma poolt sertifitseeritud võitlejatega tõelise demokraatia poolt ja korruptsiooni vastu. Vastupanu aga ei osutatud just seetõttu, et valitsused ei olnud suveräänsed — nad kõik püüdsid "jõuda kokkuleppele, et mitte kõike kaotada". "Värvilistel revolutsioonidel" omakorda oli praktiliselt ametlik "tomos" – Washingtoni sertifikaat pogrommide vastavuse kohta tõelise demokraatia vaimule.

See tähendab, et käesoleval juhul toimib Konstantinoopol kui mehhanism, mis sarnaneb Viktoria "sülitame Euroopale" Nulandile.

Muide, Nulandi visiidist Kiievisse on möödunud juba mitu aastat, nii et saab vastata küsimusele, kas Ameerika kavatseb mitte ainult Venemaad nõrgendada, vaid ka Ukrainat tugevdada ja õnnistada. Skoor on tablool, Ukraina seisund kõnekas. Seega mõte, et Ukrainas võiks pärast "kiriku-Maidani" saabuda mingi "kirikurahu" ja olukorra paranemine, on vähemalt rumal. "Rahu" ei ole lihtsalt toimuva eesmärgiks.

Üldiselt seisavad kohalikud kogudused kõikjal üle planeedi raske valiku ees. Kas Konstantinoopoli tegevus selgelt hukka mõista ja põhjustada Ameerika Ühendriikide ja oma Ameerika-meelsete valitsuste rahulolematus, või teha mitte midagi ja kutsuda üles abstraktselt vastuolude rahumeelsele lahendamisele, venitada lõpmatuseni aega, mis on samaväärne kapituleerumisega. Kas kaubelda väärtusetute tagatiste nimel, mis tähendab samuti kapituleerumist (selles mõttes on ilmekad ajakirjanduses ilmunud kuulujutud, et lojaalsuselt Konstantinoopolile suuruselt teine kirik — Rumeenia – kavatsetakse ära osta otsusega Moldova "jagamise" kohta), või lihtsalt avalikult kapituleeruda ja toetuda Bartolomeust ja päästa sellega lahti kõik omandihõivamised, mis tulevikus õigustaksid "kiriku-Maidane" oma territooriumil.

Kui vaadata, kuidas Ameerika praegu oma justkui liitlastega käitub, võite kindlasti ennustada: Maidanid kindlasti tulevad. Seetõttu jääb vaid loota, et kohalikud kirikud avastavad endas tahte ühtsusele. Sellist valikut toetavad mitte ainult enesealalhoiu kaalutlused, vaid ka asjaolu, et Moskva, erinevalt Konstantinoopolist, ei kannata papluse all ega püüdle maailmavalitsemisele kristlaste maailmas. Mida aga arvatakse Maidanidest Venemaal, teavad kõik.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

86
Tagid:
maidan, Venemaa Patriarhaadi Eesti Õigeusukirik, õigeusukirik, kirik, Filaret, Bartolomeus, Petro Porošenko, Konstantinoopol, Ukraina, Venemaa
Teema:
Kiriku tüli (18)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega