Milleks ameeriklastele vene kuulipildujad

Valang selga

155
(Uuendatud 11:41 14.10.2018)
Imporditud detaile kasutada ei ole lubatud, välismaa tööjõudu kasutada ei tohi, tehniline dokumentatsioon tuleb hankida iseseisvalt — hiljuti sai teatavaks, et Pentagoni erioperatsioonide väejuhatus (SOCOM) kuulutas välja riigihanke vene laskurrelvade tootmiseks.

TALLINN, 13. oktoober — Sputnik. Esialgu räägitakse vaid kuulipildujatest: 7,62 mm kaliibriga PKM ja 12,7 mm kaliibriga NSV "Utjoss". Rõhutatakse, et ettevõtted peaksid tooted arendama "nullist" iseseisvalt, pöördumata Venemaa kui nende autoriõiguste omaniku poole. Milleks ameeriklastele nende võimsa sõjatööstuse juures veel võõraid kuulipildujaid vaja on, sellest RIA Novosti materjalis.

USA eriüksused tahavad vene relvi>>

Abi liitlastele

Ameerika Ühendriigid suudavad toota oma relvajõududele iseseisvalt kogu neile vajaminevat riistvara, alates püstolipadrunitest ja lõpetades satelliitide ja strateegiliste pommitajatega. Sellest hoolimata ei pruugi "kodus" toodetu kvaliteet alati rahuldada nii nõudlikke "kliente" nagu eriüksuste sõjaväelased. Mõnel juhul on lihtsam ja odavam osta liitlaste analooge. Ja kui nemadki ei suuda korralikku lahendust pakkuda, uurida tegeliku või oletatava vaenlase arsenali.

Näiteks ei saanud ka sakslased Teise maailmasõja ajal hakkama ilma laenudeta. Nende püstolkuulipildujad Gerät Potsdam ja Gerät Neumunster olid tegelikult Wehrmachti poolt trofeeks saadud Briti STEN-ide täielikud koopiad. Määravaks sai nende konstruktsiooni lihtsus ja töökindlus.

Samal põhjusel kasutab USA sõjavägi täna Saksa H&K MP-5 püstolkuulipildid, H&K 416 ründevintpüsse, Itaalia M1014 pumppüsse, Rootsi AT4 ja M3 granaadiheitjaid, Briti M777 haubitsaid ja muid importrelvi. Lisaks on mitmetel Ühendriikide ettevõtetel luba toota erinevaid versioone legendaarse Kalašnikovi automaadi mudeleid nii tsiviil- kui ka sõjalisteks vajadusteks. Kuulipildujate PKM ja NSV vastu, mis on küll kaasaegsed, kuid mitte uusimad Venemaa kaitsetööstuse tooted, ei olnud Pentagon varem huvi tundnud.

Süüria: USA varustab Ukraina kaudu terroriste relvadega>>

"Tuleb aru saada, et need relvad on täna ühed oma klassi parimatest maailmas," ütles ajakirja Kalašnikov peatoimetaja Mihhail Degtjarjov agentuurile RIA Novosti. "Utjoss" ületab lahinguomadustelt USA relvastuses olevat Browningu raskekuulipildujat M2 tunduvalt. Kuid globaalsel relvaturul NSV ülejääki kindlasti pole. See on üsna haruldane relv. Ukrainas näiteks ei jätkunud "Utjosse" isegi tankidele, mis siis veel jalaväest rääkida. Hiinas on NSV-d toodetud massiliselt, kuid nad ei müü seda kaugeltki igaühele. Otsus selliste toodete tootmiseks on iseenesest väga ameeriklaste moodi. Raha peaks jääma koju. Ja Rosoboronexporti poole ei hakka Washingtonist sanktsioonide sõja ajal keegi pöörduma."

Degtjarjovi arvates on Ameerika vene kuulipildujate potentsiaalsed kasutajad peamiselt USA liitlased Lähis-Idas ja Aafrikas, kusjuures mitte ainult regulaararmeed. Ekspert meenutas, et näiteks Süürias sõdivad ameeriklased tihti koos ebaseaduslike relvarühmitustega, mida Venemaal peetakse terroristlikeks. SOCOM-i ülesandeks ei ole mitte ainult sõdurite valik ja väljaõpe, vaid ka nende materiaalne toetus. Meie relvade analoogid sobivad Ameerika "humanitaarabi" rolli ideaalselt. Pealegi tuntakse Lähis-Idas vene relvi juba ammu ja osatakse neid käsitseda.

"Kui Ühendriikidel oleks midagi sellist, müüksid nad neid, ega teeks endal elu keeruliseks," ütles Degtjarjov.

Relvad spetsialistidele

Samal ajal ei välista eksperdid, et ameeriklased vajavad vene relvi oma relvajõudude koolitamiseks. Eriüksused peavad sageli tegutsema eraldatuna oma põhijõududest, sageli isegi ilma raadiosideta juhtkonnaga. Sellistes tingimustes on laskemoona juurdevedu praktiliselt võimatu. Hoopis tõhusam on luure- ja sabotaažirühmale anda missioonile kaasa "torud", millele sobib vaenlase laskemoon. Sel juhul saab laskemoona täiendada otse lahinguväljal. Lisaks tekitab iga relv tulistamisel isikupärast heli. Ameerika kuulipilduja M249 laskeheli positsioonide tagalast põhjustab rohkem kahtlusi kui PKM-i lühikesed ja tuttavad valangud.

"Iga eliitüksuseks pretendeeriv üksus peaks oskama ka vaenlase relvi käsitseda," selgitab agentuurile RIA Novosti ajakirja Arms Export peatoimetaja Andrei Frolov, " parem, kui eriüksusel on laskeväljal mitte üks, rohkest tulistamisest kulunud kuulipilduja, vaid mitukümmend. Ja kui neile kümnetele kuulipildujatele on ka piisavalt varuosi.

Illiustreeriv foto
Пресс-служба президента Украины

Pole välistatud, et ameeriklased vajavad PKM-e ja NSV-sid selleks, et koolitada liitlaste eriüksusi, kes tunnevad hästi vene relvi. Need on endise sotsialismileeri, Lähis-Ida ja Lõuna-Ameerika riigid. Vaevalt, et Pentagon kavatseb kedagi massiliselt meie kuulipildujate koopiatega ümber relvastada. See oleks liiga kallis, palju odavam ja kiirem oleks osta relvi kolmandatelt riikidelt ja müüa need edasi oma klientidele. Kuid siiski on raske teha mingit lõplikku järeldust — me ei tea ei relvade kogust, mida Ameerika kaitsetööstus peaks erivägedele andma ega tarnetähtaegu."

Rooda: Venemaa "eksperdid" ei tea, millest räägivad>>

Riigiettevõte Rostec teatas SOCOM-i otsust kommenteerides ametlikult: "Sellised ideed, kui need tõepoolest eksisteerivad, tõestavad taas Venemaa relvade paremust, kusjuures mitte isegi kõige uuemate, nagu me näeme. Kuid idee iseenesest tekitab küsimusi. Kui keegi tahab seda teha seaduslikult, siis las tulevad kõikide reeglite kohaselt Rosoboronexporti ja arutavad. Vastasel juhul on tegemist Venemaa tootearenduse ebaseadusliku kopeerimisega, lihtsamalt öeldes vargusega." Kuid nagu näitab Hiina kogemus, kes paljusid teiste riikide relvi kopeeris, on relvapiraatide kohtusseviimine äärmiselt keeruline.

155
Tagid:
laskerelv, kuulipilduja, riigihanke, SOCOM, Pentagon, USA, Venemaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega