USA eriüksused tahavad vene relvi, illustreeriv foto

USA eriüksused tahavad vene relvi

195
(Uuendatud 11:51 11.10.2018)
Ameerika relvajõudude eliit – eriüksused otsivad, kes neile Ameerika Ühendriikides Venemaal toodetud relvade koopiaid valmistaks, et neid mitte Venemaalt osta.

TALLINN, 10. oktoober — Sputnik. Samal ajal, kui Washington surub oma NATO partneritele ja liitlastele peale kalliste Ameerika relvade tarnelepinguid, soovivad USA sõjaväelased ise oma potentsiaalse vastase — Venemaa relvi. Paljud Venemaa relvatootjad on erinevatel ettekäänetel Ameerika Ühendriikide kehtestatud sanktsioonide alla sattunud, et hävitada konkurents globaalsel relvaturul.

Pentagon vajab vägede itta paigutamiseks uusi Euroopa kaarte >>

Väljapääs sellest olukorrast siiski leiti. Ameerika väljaande The National Interest teatel kavatseb USA erioperatsioonide väejuhatus käivitada riigis Vene relvade tootmise.

Ameeriklased lähevad "Hiina tallatud rada"

USA maaväe erioperatsioonide väejuhatus on juba pakkunud toetusi ettevõtetele, kes oleksid huvitatud "Kalašnikovi kuulipilduja ja raskekuulipilduja NSV "Utjoss" koopiate tootmisest ja täiustamisest".

Seejuures nõuavad USA sõjaväelased, et tulevased tootjad hangiksid ise nende relvade tootmiseks vajaliku dokumentatsiooni, joonised, detailid ja materjalid, sest nendes küsimuses relvajõud neid aidata ei saa. Ettevõtmise rahastamise peamiseks tingimuseks on Venemaa relvade koopiate tootmine ainult Ameerika Ühendriikides ja selleks tohib kasutada ainult siseriigis valmistatud osi ja materjale.

Lisaks on nende relvade tootmine lubatud ainult USA kodanikele. The National Interest oletab, et kaks vene kuulipildujat on alles algus, ja tulevikus võib USA erioperatsioonide väejuhatusel vaja minna ka teiste välismaa relvade koopiaid.

Ameerika eriväelaste "ebapatriootilist" huvi õigustamiseks potentsiaalse vaenlase relvade vastu pakkus väljaanne välja, et USA kavatseb varustada Venemaa kuulipildujate koopiatega mitmesuguste ebastabiilsete piirkondade relvarühmitusi, näiteks Süürias ja Iraagis, kuid samal ajal ei soovi Washington "relvaturult Venemaa relvi" nuruda.

Reaktsioon Venemaal: see on vargus

Kontserni "Kalašnikov" pressiteenistusest öeldi agentuurile RIA Novosti, et USA soov valmistada Kalašnikovi kuulipildujaid kinnitab Venemaa relvade usaldusväärsust, kuid konkreetsete plaanide kohta neil teave puudub.

"Me ei tea sellistest plaanidest midagi, kuid meid see ei üllata, see rõhutab taas kord meie relvade usaldusväärsust ja kvaliteeti," teatati "Kalašnikovist".

Samal ajal oldi Venemaa riiklikus korporatsioonis "Rostec" ameeriklaste plaanide suhtes alustada rakekuulipilduja NSV "Utjoss" tootmist ilma Rosoboronexporti nõusolekuta üsna karmid ning nimetati neid "Venemaa tootearenduse ebaseaduslikuks kopeerimiseks" ja "varguseks".

"Sellised ideed, kui need tõepoolest eksisteerivad, tõestavad taas Venemaa relvade eeliseid. Ja isegi mitte kõige uuemate, nagu me näeme. Idee iseenesest on küsitav. Kui keegi tahab seda teha seaduslikult, kõikide reeglite järgi, las tulevad Rosoboronexporti ja arutavad. Vastasel juhul on tegemist Venemaa toodete ebaseadusliku kopeerimisega, lihtsamalt öeldes — vargusega," öeldi "Rostecis" agentuurile RIA Novosti.

Rosoboronexport on ainuke riigi kaitseotstarbelise ja topeltotstarbega toodangu ja tehnoloogia ekspordi ja impordi vahendaja Venemaal. Ettevõte kuulub riigiettevõtte "Rostec" koosseisu.

Parim Nõukogude raskekuulipilduja

12,7 mm kaliibriga raskekuulipilduja NSV "Utjoss" on ette nähtud kergelt soomustatud sihtmärkide ja tulirelvade, vaenlase elavjõu ja õhusihtmärkide hävitamiseks. See töötati välja 1960-1970-ndatel aastatel Tuula Konstrueerimise ja uurimisbüroos selleks ajaks vananenud raskekuulipilduja DŠK (DŠKM) väljavahetamiseks. Kuulipilduja sai oma nime NSV arendajate nimede — Nikitin, Sokolov ja Volkov esitähtedest.

"Utjossi" väljatöötamisel kasutati teiste uurimisinstituutide uusi ja täiesti originaalseid tehnoloogiaid, millest enamikku ei oldud varem relvade tootmisel kasutatud. NSV kuulipildujat kasutati õhutõrjekuulipildujana peaaegu kõigis Nõukogude tankides T-64, liikursuurtükkides, samuti soomukitel. Mereväes kasutati "Utjossi" lahingulaevade õhutõrjesüsteemides.

Kuulipildujat NSV "Utjoss" peetakse nõukogude aja parimaks raskekuulipildujaks. 1980. aastate lõpuks oli "Utjossi" potentsiaal peaaegu ammendatud, kuid ta on endiselt relvastuses. Tema asemele tuli raskekuulipilduja "Kord", mis töötati välja Kovrovi linnas asuva Degtjarjovi-nimelise tehase konstrueerimisbüroos.

Ameerika relvameistrid tunnustavad PKMi töökindlust

Moderniseeritud 7,62-mm Kalašnikovi kuulipilduja (PKM) töötas Mihhail Timofejevitš Kalašnikov välja NSV Liidu relvajõudude peamiseks kuulipildujaks. See võeti NSV Liidu relvajõudude relvastusse 1961. aastal ja seda on kasutatud paljudes sõdades ja relvastatud konfliktides 20. sajandi teisel poolel ja 21. sajandi alguses.

PKM kuulipilduja töö- ja kulumiskindlust uurinud USA maaväe Välismaa teaduse ja tehnika uurimiskeskuse hinnagul on see üks maailma parimatest kuulipildujatest — ta on lihtne ja töökindel. PKM toodetakse ja kasutatakse erinevatel nimetuste all paljudes maailma, sealhulgas ka NATO riikides. PKM baasil loodi ühes Venemaa TUI-s kuulipilduja "Petšeneg", mille raud on püssirohugaaside sundjahutusega.

Maailma riikide sõjalise võimsuse reiting
© Sputnik / Deniss Grabussov
Maailma riikide sõjalise võimsuse reiting
195
Tagid:
koopia, relv, tootmine, relvastus, relvajõud, NATO, USA, Venemaa
Teema:
Relvastus (196)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega