Kinžalli alla lasta on väga keeruline

"Nad uputatakse Gibraltaris": ekspert Venemaa mereblokaadist

120
(Uuendatud 11:53 11.10.2018)
Väheusutav, et USA väed Venemaa mereblokaadi kehtestada suudavad, kuna see võiks USA laevastikust ilma jätta, kirjutab võrgulehel Voltairnet.org Rumeenia sõjaväeekspert Valentin Vasilescu.

TALLINN, 10. oktoober — Sputnik. Varem teatas USA siseminister Ryan Zinke, et tema riik võib vajadusel kehtestada Venemaale mereblokaadi, et tõkestada energiakandjate tarned Lähis-Ida piirkonna riikidesse. Ekspert märgib, USA relvajõud ei ole selleks praegu võimelised, vahendab RIA Novosti viitega võrgulehele Voltairnet.org.

Euroliidu eksperdid tunnustavad Venemaa Lähis-Ida poliitikat >>

Venemaa relvajõud on Lähis-Idas püsivalt kindlustunud, Süürias paiknevad Venemaa lennu- ja mereväebaasid, Vahemere ruum on kindlalt kaitstud tõhusa õhukaitse ja elektronhäirekaitsesüsteemiga ning Musta mere laevastik saab igal hetkel ümber kujundada Vahemere laevastikuks.

Blokaadi kehtestamiseks peavad Ameerika Ühendriigid moodustama operatiivgrupid, mille tuumikuks on lennuki- ja helikopterikandjad. Venemaa relvajõud on paigutatud selliselt, et Ameerika Ühendriigid ei saa kasutada oma lennukikandjaid ega F-18 lennukeid, mis võivad opereerida ainult kuni 720 kilomeetri kaugusel lennukikandjast.

Seega saavad USA relvajõud kasutada oma lennukeid ainult Egeuse merel, sinna aga lennukikandjad tõenäoliselt ei jõua. Uued vene relvad uputaksid need kohe pärast Gibraltari väina läbimist. Ameerika sõjaväelastel aga ei ole peaaegu mingit võimalust nende relvade tõrjumiseks, rõhutab Vasilescu.

Ta märkis, et sellisteks relvadeks on eelkõige uusimad Vene laevatõrjeraketid X-47M2 "Kinžall", mille lennukaugus on kuni 2000 kilomeetrit, kiirus 10 Machi (12,250 kilomeetrit tunnis) ja maksimaalne kõrgus 40-50 kilomeetrit. Põhimõtteliselt saaks USA neid tõrjuda rakettidega RIM-67 SM-2ER, mille maksimaalne lennukõrgus on kuni 33 kilomeetrit.

"Kinžalli" alla lasta on väga keeruline, kuna ta laskub madalamale lennulaest, kui sihtmärgini jääb alla 50 kilomeetri ja tõrjeraketi väljatulistamiseks jääb vaid 60 sekundit. Samas heidab Vene rakett enda ümber kuni 20 valesihtmärki, mistõttu on vaja vähemalt 20 tõrjeraketti.

© Минобороны РФ
Venemaa Kaitseministeerium avaldas video ülihelikiirusega raketi "Kinžall" katsetamisest

Ameerika laevad saavad korraga käivitada ainult 12. Vasilescu leiab, et raketitõrjeks sobiks USA laevadele ettenähtud Aegise süsteem, mille SM-3 IIA ja IB raketid on mõeldud 80-150-kilomeetri kõrgusel liikuvate rakettide tabamiseks, kuid kõrgemal kui 80 kilomeetrit langeb nende tabamistäpsus märgatavalt.

Venemaal algas püüdmatute "hüperheli-Avangardide" seeriatootmine >>

Venemaa sõjaväelasel on ka teisi ülihelikiirusega relvi nagu 3M22 "Tsirkon". Selle lennukaugus on kuni tuhat kilomeetrit, ta võib arendada kiirust kuni kaheksa Machi (9 800 km/h), liikuda kõrgusel 40 000 meetrit ja sihtmärgile lähenemisel manööverdada. Ekspert lisab, et selle kineetiline energia on 50 korda suurem kui alla helikiirusega liikuvatel rakettidel.

© Минобороны РФ
Venemaa Kaitseministeerium avaldas video ülihelikiirusega raketi "Avangard" katsetamisest

Venemaal on veel ka raketikompleks "Avangard" kontinentidevaheliste ballistiliste rakettidega, mis on võimelised kandma tuumalõhkepäid. See siseneb atmosfääri kiirusel kuni 20 Machi (24 500 kilomeetrit tunnis), käitub hoopis teisiti kui teised ballistilised raketid, kuna suudab oluliselt muuta lennusuunda ja isegi uuesti kõrgust võtta. Selle raketi hävitamiseks on vaja vähemalt 50 tõrjeraketti.

Praegu ei suuda USA Venemaale mereblokaadi kehtestada ja Pentagon, erinevalt siseministerist, mõistab, et Venemaal on oma huvide kaitsmiseks kaasaegsed vahendid, lõpetas Vasilescu.

120
Tagid:
mereblokaad, ekspert, laevastik, relvajõud, Valentin Vasilescu, Ryan Zinke, Lähis-Ida, USA, Venemaa
Teema:
Relvastus (196)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega