Aleksandr Petrov ja Ruslan Boširov

"Skripalide saaga" järg: Petrov muutus "tapjaarst Miškiniks"

92
(Uuendatud 15:46 09.10.2018)
London korraldas Skripalide asjas uue infolekke: Briti värske versiooni kohaselt peitub ärimees Aleksandr Petrovi "maski" all keegi Miškin – kurikuulsa GRU mundri peale visatud valge arstikitliga mürgitaja.

Tallinn, 9. oktoober – Sputnik. Tabloidromaanide parimaid traditsioone järgides jätkab Londoni avalikkuse lahtuva huvi üleskütmist oma agendi Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamise vastu, ajakirjandusse paisatakse regulaarselt uusi "paljastavaid" üksikasju. Pärast "agent Tšepiga paljastamist" ilmus uus seeria "mõrtsukast Miškinist", kes väidetavalt varjas end rahumeelse ettevõtja Aleksandr Petrovi nime taha.

Londoni poolt sõltumatu uurimise läbiviimiseks volitatud Bellingcati agentuur teatas, et suutis tuvastada Salisburys toimunud Sergei ja Julia Skripali mürgistamises teise kahtlustatava "tegeliku" nime. Agentuuri teatel on tegemist mehega, kelle Briti politsei tuvastas algselt Aleksandr Petrovina.

Kuidas peaminister Miškininist sai GRU agent

Bellingcat väidab, et Petrovi "tegelik" nimi on Aleksandr Miškin ja et "tegelikult" on ta GRU sõjaväearst. Väljaande teatel sündis Miškin 13. juulil 1979 Arhangelski oblastis Loiga külas, lõpetas ühe Venemaa eliit sõjaväe-meditsiiniakadeemia ja sai Vene mereväe sõjaväearsti diplomi.

Miškin värvati GRU-sse juba õpingute ajal ja 2010. aastal viidi ta üle Moskvasse, kus ta sai uue identiteedi, sealhulgas uue isikukoodi ja välispassi Alexander Petrovi nimele. Bellingcat'i artikli kohaselt käis ta aastatel 2011-2018 mitu korda Transistrias ja Ukrainas, sealhulgas viibis ta Kiievis Maidanil 2013. aasta detsembrisündmuste ajal.

Skripalide seriaali uus osa: pööre Ukraina suunas>>

Oma versiooni tõestuseks pakkus Bellingcat fotot Aleksandr Miškini passi isikuandmetega leheküljest. Väljaanne väidab, et Miškini isikuandmed langevad osaliselt kokku Petrovi andmetega — näiteks tema sünnikuupäev, ees- ja isanimi.

Miškini sõjaväelist auastet GRU-s ei õnnestunud Bellingcatil, kummaline küll, tuvastada, kuid oletatakse, et see pole madalam kui podpolkovnik (kolonelleitnant).

Vene perekonnanimede valik GRU agentide jaoks on brittidel ilmselt piiratud rahvusliku filmipagasiga. Tema Majesteedi võitmatu agendi 007 seiklustest jutustavas filmis "Golden Eye" on episood, kus Venemaa peaministri, kes istub millegipärast Talvepalees ja annab korraldusi GRU kindral Ourumovile, nimi on ka Miškin. Soovi korral võite isegi märgata tema mõningast välist sarnasust ärimees Petroviga.

GRU-d ei ole enam, kuid tema nimi elab edasi

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 26. septembril kirjutas Briti projekt Bellingcat, et Londoni poolt mürgitamises kahtlustatav Ruslan Boširov on "tegelikult GRU polkovnik Anatoli Tšepiga". Briti ajakirjanikud kirjutasid, et Tšepiga sündis 5. aprillil 1979 Amuuri oblasti Nikolajevka külas, lõpetas Kaug-Ida üldvägede sõjakooli ja teenis GRU erivägede 14. brigaadis.

Britid rõhutavad eriti, et allüksus, kus Tšepiga teenis, etendas olulist rolli teises Tšetšeenia sõjas. Bellingcati sõnul "sai" Tšepigast väidetavalt Ruslan Boširov pärast tema üleviimist Moskvasse, kus ta lõpetas Vene relvajõudude kindralstaabi akadeemia.

The Telegraph kirjutas Skripalide mürgitamise kolmandast kahtlusalusest>>

Seejärel teatas Briti väljaanne The Telegraph, ametivõimudelt saadud teabele viidates, et Ühendkuningriigi eriteenistused ja politsei terrorismivastane üksus tuvastasid ka Skripalide mürgitamises osalenud kolmanda kahtlustatava isiku. The Telegraph ei nimeta tema nime, kuid teatas, et kolmas kahtlustatav on samuti "GRU agent". The Telegraph kirjutab, et ka tema külastas väidetavalt Salisbury, et "koguda Petrovi ja Boširovi jaoks luureandmeid. Väljaande kohaselt koostas "kolmas GRU agent" plaani põiktänavast, kus Skripal elas, ja selgitas välja, millist ust ta kasutab.

Vene GRU-d ei eksisteeri juba kaheksa aastat, ajast, kui ta 2010. aastal Relvajõudude kindralstaabi peavalitsuseks ümber nimetati, kuid lühend GRU on Lääne meedias pikka aega oma elu elanud.

Venemaa välisministeerium nimetas Briti ajakirjanduse teadet lekkeks.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova
© Sputnik / Владимир Астапкович

"Tõendid puuduvad, sellest tulenevalt jätkata infokampaaniat, mille peamiseks ülesandeks on tähelepanu kõrvalejuhtimine peateemalt: "Mis Salisburis toimus," ütles ministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova.

Krimiloo venitamine näitab selle autorite halba maitset

4. märtsil mürgitati Salisbury'is brittide värvatud endine GRU polkovnik Sergei Skripal ja tema tätar Julia, mis põhjustas suure rahvusvahelise skandaali, sest London süüdistas selles viivitamatult Venemaa julgeolekuteenistusi.

Kaval plaan kukkus läbi: GRU ei suutnud Suurbritanniat päästa>>

Kreml on korduvalt teinud ettepaneku ühiseks uurimiseks, kuid Ühendkuningriik ignoreeris Venemaa ettepanekut.

Hiljem süüdistas Vene Föderatsiooni välisministeerium Briti peaminister Teresa Mayd valetamises: Porton-Downi labor lükkas tagasi väite, et Skripalide mürgitamiseks kasutatud mürkaine toodeti väidetavalt Venemaal. Seejärel avaldati video kahest venelasest Salisbury'is, väites, et need olid GRU ametnikud Aleksandr Petrov ja Ruslan Boširov. Mõlemad "kahtlustatavad" rääkisid agentuuri Sputnik ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjanile, et on ärimehed, külastasid Suurbritanniat turistidena ja ega ole mingil viisil eriteenustega seotud.

92
Tagid:
GRU, Aleksandr Petrov, Ruslan Boširov, Sergei Skripal, Salisbury
Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega