Välisminister Sergei Lavrov

Lavrov rääkis spionaažis süüdistatud venelaste reisist Haagi

74
(Uuendatud 18:43 08.10.2018)
Välisminister Sergei Lavrov teatas Itaalia kolleegi Enzo Moavero Milanesiga toimunud kohtumise järgsel pressikonverentsil, et Hollandi poolt spionaažis süüdistatud Vene ekspertide sõidus Haagi ei olnud midagi salajast.

TALLINN, 8. oktoober – Sputnik.  "Tegu oli rutiinse reisiga, nad ei varjanud end lennujaama või hotelli saabudes, ega meie saatkonda külastades," tsiteerib RIA Novosti Lavrovi. 

Lavrovi sõnul peeti venelased midagi selgitamata kinni, neil ei lubatud saatkonnaga ühendust võtta ja paluda lahkuda. Tundus, et tegu oli arusaamatusega mistõttu ka Venemaa-poolset protesti ei järgnenud, märkis minister.

"Nüüd, mil möödunud on pool aastat — umbes kolm nädalat tagasi — lekitati hollandi ajakirjandusse info, et eelpool mainitud inimesed olid seotud küberspionaažiga, mis tekitas meis kohese huvi. Kutsusime Madalmaade suursaadiku välisministeeriumisse ja palusime tal meediasse lekitatud info üksikasjadest ja faktidest rääkida," lisas Lavrov.

Ta rõhutas, et vastuseks ei kostnud "midagi adekvaatset."

Lavrovi arvates oli venelaste väljasaatmine manööver tähelepanu kõrvalejuhtimiseks NATO kaitseministrite kohtumise eelõhtul.

Spionaažis süüdistamine

Oktoobri alguses teatas Hollandi kaitseministeerium, et salateenistused hoidsid ära häkkerite rünnaku Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni vastu (OPCW), mida korraldasid neli Vene kodanikku. Kahtlusalused saadeti 13. aprillil Madalmaade territooriumilt välja.

Lavrov: "Kurja-Venemaa" kuvandi juurutamine USA-s >>

Venemaa välisministeerium nimetas süüdistusi "järjekordseks koordineeritud propagandateoks" ja teatas, et valla päästetud "Vene-vastane spioonmaania" kahjustab tõsiselt kahepoolseid suhteid.

Veidi hiljem esitasid Venemaa vastu süüdistused ka USA ning Kanada, kes väitsid, et seitse "GRU töötajat" osalesid küberrünnakutes USA valimissüsteemi, dopingukontrolli laborite, tuumatehnoloogiaettevõtte Westinghouse vastu, varastasid ja avaldasid andmeid ning pesid krüptovaluutasid kasutades raha.

74
Tagid:
propaganda, häkker, küberrünnak, doping, OPCW, GRU, NATO, Enzo Moavero Milanesi, Sergei Lavrov, Haag, Holland, Kanada, USA, Venemaa
Samal teemal
Euroopa Liit reageeris Venemaa andmetele MH17 allatulistamise kohta