Server

Eesti serverid võivad olla Hiina kontrolli all

157
(Uuendatud 16:34 06.10.2018)
Tuleb välja, et maailma suurima arvutidetailide tootja Ameerika firma Super Micro Computer elektroonikaplaadid olid varustatud hiina spioon-kiibiga. Ka Eesti IT-ettevõtted võisid oma klientide, sealhulgas riigiasutuste arvutid "nakatada" Hiina kiipidega, mis on peidetud Ameerika Super Micro Computer Inc. elektronplaatidele.

TALLINN, 6. oktoober — Sputnik, Aleksei Toom. Bloombergi artiklis räägitakse sellest, et Hiinlastel õnnestus sellisel viisil häkkida tuhandeid servereid, sealhulgas sõjaväe arvutisüsteeme.

Niipalju kui portaal Sputnik Eesti välja selgitada suutis, ei taha Super Micro Computer Inc. Eesti partnerid rääkida isegi oma koostööst selle Ameerika firmaga. SuperMicro toodete turustajad ja kasutajad Eestis on nii Eesti ettevõtted kui ka rahvusvaheliste ettevõtete siinsed tütarettevõtted: Elko, Arrow ECS Baltic, Pedab ja Network Tomorrow. Nad on tarninud tooteid ja teostanud töid (ja serverite installimist) sadadele kohalikele ettevõtetele ja valitsusasutustele, sealhulgas arvatavasti ka sõjaväe- ja luureasutustele.

Loodetavasti on salajane informatsioon Hiina "nalja" kohta (kui see tõesti toimus ja Ameerika liitlased käitusid liitlaste vääriliselt – teatasid sellest kõikidele oma partneritele) Super Micro Computer toodete kasutajatele kättesaadav, et nad saaksid tooted üle kontrollida, kuid täit kindlust selles ei ole. Ameerika Ühendriikide suurimad arvutiseadmete ja —komponentide tootjad, sealhulgas Apple ja Amazon.com on juba jõudnud Bloombergi avaldatud faktid ümber lükata. Agentuuri on-line versioonis ilmunud artikkel ei sisalda tõepoolest Super Micro Computer'i toodete ostjate jaoks katastroofilise saladuse avalikustanud IT-ekspertide nimesid, kuid see on tulvil usaldustäratavaid andmeid.

Ja äkki toimus ülemaailmne katastroof

Skandaali eellugu oli selline. 2015. aasta hilissügisel saatsid tol ajal alles noore IT-firma Elemental töötajad Kanadasse, Ontariosse mõned uued serverid, kus neid katsetasid sõltumatud eksperdid. Elemental Technologies pidi peagi minema Amazon.com omandusse, kes tegeles muuhulgas ka veebipõhise videoedastuse, kujundamise ja kasutamise arendusprojektiga.

Uber langes hiiglasliku andmevarguse ohvriks>>

Projekt oli mõeldud ka Pentagoni (näiteks lõhkekehade kontrollimiseks), LKA ja NASA jaoks. Selle projekti jaoks vajalikud võimsad ja väga kallid serverid tellis Elemental IT-ettevõttelt Super Micro Computer Inc. (asub San Jose'is, tuntud ka kui Supermicro), ühelt maailma suurimalt ja lugupeetumalt emaplaatide ja teiste võimsate arvutisüsteemide põhikomponentide tootjalt.

Too, nagu selgus, sai märkimisväärse osa komponentidest oma Hiinast partneritelt. Bloombergi anonüümsed eksperdid oletavad, et Hiina tehastes istutatigi imeväikesed surmava toimega kiibid teiste detailide sekka. Kuidas kanadalased suutsid silmale vaevu märgatava ja hästi varjatud mikrokiibi avastada, artiklis ei mainita, kui Bloombergi artikli ilmumisest lahvatnud terve IT-sektori jaoks hirmuäratav ja salapärane skandaal kestab siiamaani, uurimine käib, kedagi küsitletakse ja kahtlustatakse pidevalt. Võimalike rahalised ja teabealased kahjud on ilmselt katastroofilised.

USA luure ei kinnita LKA hinnanguid "Venemaa häkkerite rünnakutest">>

Kanadalased teadsid, kus ja mida otsida

Õnnestus justkui tõestada, et imeväike pliiatsiotsa suurune kiip võib selle paigaldajatele vähemalt kopeerida serveris oleva teabe ja võimalik ka, et seda kontrollida. Teave selle kohta on arusaadavalt väga piiratud ega muutu tõenäoliselt kättesaadavaks ka edaspidi.

Esialgu pole veel selge, kui kaua on Ameerika ettevõtte koostöö Hiina partneritega kestnud, kui palju ja millised plaadid mikrokiibiga varustatud on. Agentuurile teadaolevalt on enamus emaplaate toodetud just Hiinas ja need tarniti USA-sse miljoneid tükki kuus. 2015. aasta seisuga oli Supermicrol ärisuhted 900 kliendiga 100 riigis. Bloombergi sõnul kasutatakse nakatunud emaplaate muuhulgas ka lahingdroonide ja rakettide juhtimissüsteemides, luureteenistuste infosüsteemides ja mujal, muuseas ka USA demokraatliku partei serverites, mida väidetavalt häkkisid Vene häkkerid.

Yahoo teatas miljonite kontode andmete vargusest>>

Kui Bloombergi paljastus kinnitust leiab, kukub kokku kogu läänemaailma ja võib-olla kogu maailma julgeolekusüsteem. Seetõttu on tormiline negatiivne reaktsioon Bloombergi avaldusele ja selles avaldatud tõe eitamine täiesti mõistetav.

Asjaolu, et Ameerika ja Kanada eksperdid ei suutnud kohe aru saada, mis nende ees on, kuidas see toimib ja mida ta teha saab, annab tunnistust sellest, et nende Hiina kolleegid olid nendest oluliselt ees, suutsid teha midagi palju mikroskoopilisemat kui Super Micro Computer ja palju efektiivsemalt kui USA seda ette kujutada oskas.

Teiseks tähendab see igasuguste garantiide puudumist Supermicro komponente sisaldavate arvutisüsteemide (pole kindel, et kõik Hiina mikrokiibid üles leiti), sealhulgas Pentagoni, NATO ja eriteenistuste arvutisüsteemide turvalisuse ja läbitungimatuse suhtes.

157
Tagid:
spioon-kiip, Super Micro Computer, IT-ettevõte, server, Hiina, Eesti
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega