Venemaalased Aleksandr Petrov (paremal) ja Ruslan Boširov, keda London süüdistas kaasatuses Sergei ja Julia Skripali mürgitamisse

Venemaad ei saa päästa: T-särgid hukutasid riigi

83
(Uuendatud 14:51 02.10.2018)
Kõigepealt moeuudised. Esimene partii RT firmasärke kirjaga "Kas te töötate GRU-s?", millega mängiti välja Margarita Simonjani küsimus kuulsas intervjuus Petrovi ja Boširoviga, said kahe ööpäevaga otsa. Nende omanikeks said presidendi administratsiooni töötajad (kellele jätkus) ja hulk tegelasi meediamaastikult (kes meelde tulid).

Viktor Marahhovski, RIA Novosti

Algatuses endas ei ole midagi skandaalset ega isegi tavatut. Spordisärgid, mütsid ja muud õmblustooted, mis kasutavad — irooniaga või eneseirooniaga — menukaid meeme ja tsitaate, on ammune nähtus.

2014. aastal läksid moodi vatijoped ja paljud vene firmad tellisid neid endile suurte partiidena kingituseks oma töötajatele. 2016. aastast peale levib Ameerikas ja osalt mujalgi maailmas mood kanda pesapallimütsi kirjaga "Make (lisada vajalik sõna) Great Again". T-särgi kujundusi Sergei Lavrovi pildi ja püha lausungiga debiilikute kohta ulatub kümnetesse.

Saksa ajakiri: Skripal töötas kuni 2017. aastani nelja NATO riigi luureteenistuses >>

Seetõttu osutus mõnevõrra ebatavaliseks reageering T-särgile GRU teemal. Elitaarsest Telegrami sõnumimootori maailmast (tänu isetekkelisele legendile, mille kohaselt "Telegrammi loevad tõsised inimesed", on paari viimase aastaga sinna ümber kolinud märkimisväärne osa Runeti "anonüümsetest poliitikakommijatest") lendas kohale äkiline avaldus, et see on "halvim, mis Putini Venemaal "patriootlike meeleavaldustega" juhtunud on… Vaat sedaviisi Venemaa sõjaväeluure kogu ajaloo kõige ulatuslikuma läbikukkumise üle naerda ja nalja visata on kõige russofoobsem, mida põhimõtteliselt andis selles olukorras välja mõelda. Igaüks, kes niisugust PR-i teeb, soovib ausalt oma riigile kõige halvemat."

Põhjused niivõrd valuliseks — ja vastuoksa tavalisele tulisele sarkasmile pisarateni tõsiseks reageeringuks on põhimõtteliselt mõistetavad. Meediamaailm on kiivas. Petrovi ja Bošrovit enesele intervjueerimiseks saada tahtsid paljud meediakanalid ning mõned raadiojaamad arendasid selles suunas eriti pöörast aktiivsust.

Aga kaks "mürgitajat" ei ilmunud sugugi näiteks Ehho Moskvõsse Aleksei Venediktovi juurde, vaid RT-sse Simonjani jutule. Millega nad (vaevalt küll seda soovides) langetasid nende enesehinnangut, kes samuti pidasid end igati väärikaiks rahvusvahelise tähtsusega intervjuu tarvis.

Zahharova hinnang spekulatsioonidele "GRU polkovnikust" Boširov-Tšepigast >>

Nüüd veel ka seoses T-särkidega juhtunuga mälu kammida on "Petrovi kaotanute" vaatevinklist küll lausa sadism.

…Aga kui tsunftisisestest solvumistest kõrvale põigata, siis on huvipakkuv üks teine asi.

Kogu konks on selles, et märkimisväärse osa kodumaise meediarahva seas on omaks võetud üsna omapärane intonatsioon "kodumaa poole pöördumisel" (kodumaa all mõistetakse siin kõrgemat juhtkonda). See on säärane põlglik plangu tagant karjumine — kusjuures kisendajad ise teevad näo, et nad istuvad, binokkel pihus, vetelpäästetornis ja püüavad heast südamest päästa oma rumalat riiki lõplikult põrgusse langemast.

Niisuguse intonatsiooniga on kombeks Venemaaga suhelda kunstitegelastel ("riigi asi on rahastada ja mitte vahele segada"), majandusekspertidel, kes on poliittehnoloogide söödasalvedest kaugele pudenenud, ja muidugi vingetel meediameestel. Arvata on, et vaid niisugusel toonil pöördumisele ja ainult teadvustades, et see kõneviis viib kuristikku, on kodumaa suuteline õigesti reageerima — seega andma väsinud päästjale ligipääs eelarvetele, kabinettidele ja muudele edu tunnusmärkidele.

Ent selleks, et neid pöördumisi annaks avalikustada, peaks kodumaa tõepoolest olema kuristikku veeremas, selle serval rippumas, piiri peal balansseerimas ja uskumatusse häbisse vajunud.

Aga kui seda ei juhtu, tuleks nõutavat katkematut häbiahelat, läbikukkumisi ja ebaõnnestumisi ülemuste tarvis pidevalt oma jõududega tekitada. Seetõttu väänab kodumaine meediaseltskond isegi tõeliselt häbiväärsest briti epopöast Putini superspioonide osas, kes lendasid miskipärast ebaõnnestunud viisil Skripali supersaladusliku mürgiga mürgitama, mille üle isegi Suurbritannia enese eliidi esindajad piinlikkusest nägu krimpsutavad, loos välja äkilise kokkuvõtte: "Vene sõjaväeluure kõige suurem läbikukkumine läbi kogu ajaloo."

Jajah, Skripal oli luure suurim läbikukkumine läbi kogu ajaloo. Hinnakem emotsioonide ekstaasi.

Skripalide mürgitamises kahtlustatavad: Briti ametivõimud rikkusid meie elu ära >>

Kusjuures ülalöeldu valguses on see ekstaas arusaadav. Need, kes Venemaal lubavad enesele irvitada loo üle, millest ("oma riigi päästjate" meelest) annab välja väänata tema suhtes mitmeid kasulikke ja kasumlikke süüdistusi, rikuvad otseselt kogu asjaomase äri.

Sest kuidas müüa oma teeneid Venemaa päästmiseks, kui too lakkab uskumast, et on uppumas?

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

83
Tagid:
T-särk, mürgitamine, mood, iroonia, GRU, Ruslan Boširov, Sergei Skripal, Aleksandr Petrov, Margarita Simonjan, Suurbritannia, Venemaa
Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega