Timukas Tallinna Vanalinnas

Euroopa püüab keelustada piinamisvahendite kaubandust

35
(Uuendatud 17:50 28.09.2018)
Euroopa Liit üritab kuuekümne ÜRO riigi eesotsas saavutada piinamisvahendite ja hukkamisvarustusega kauplemise täielikku keelustamist. Algatus pole seni üldist ega täielikku toetust leidnud.

TALLINN, 28. september — Sputnik, Aleksei Toom. Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni riigid ei kiirusta eriti liituma piinamisvahenditega kauplemise keelustamise liiduga, mis aasta eest EL eestvedamisel loodi. Seda programmi on toetanud vaid pooled ÜRO riikidest. Poliitikud ei suuda täpselt määratleda, mida pidada piinamiseks.

24. septembril alanud ÜRO Peaassamblee käigus tegi aasta eest EL, Argentina ja Mongoolia algatusel loodud liit ettepaneku kiirendada piinamisvahendite ja surmaotsuste täideviimise seadmete tootmist, kauplemist ja kasutamist keelustava deklaratsiooni ettevalmistamist.

Alliansiga liitus veel mitu riiki ja liikmete koguarv ületas kuuekümne piiri, mis moodustab umbes poole kõigist ÜRO riikidest, kuid algatuse rahvusvahelise tunnustamise tempo jääb EL loodetule selgelt alla.

Еврокомиссар по торговле Сесилия Мальмстрем
© AP Photo / Virginia Mayo
EL kaubandusvolinik Cecilia Malmström.

"Süstemaatiline piinamise on inimsusevastane kuritegu," tsiteerib Euroopa Komisjoni pressiteenistus EL kaubandusvolinik Cecilia Malmströmi, kes rääkis New Yorgis alliansi riikide esindajatele. "Täna näeme me pühendumust inimõigustele ja võtame tarvitusele konkreetseid meetmeid piinamise ja surmanuhtluse likvideerimiseks. Piinamine on hirmutamise vahend ja sellel pole üheski ühiskonnas kohta. Me tulime kokku, et teatada üksmeelselt võitlusest sellise kaubandusega mitte ainult meie riikides, vaid kõikjal maailmas."

Mida pidada surmavaks piinamiseks ja mida mitte?

Euroopa ajaloo süngemad leheküljed tema inkvisitsiooni ja natsismiga, samuti Argentiina sõjaväehunta ei jäta kahtlust, et eurooplastel ja argentiinlastel on põhjust oma ajaloolise kogemus alusel vihata piinamist ja võidelda selle vastu.

Pagari tänava KGB vangikongid avatakse külastajatele>>

Mongoolia vaen piinamise ja piinamisvahendite suhtes ei ole päris selge, kuid selle siiruses pole mingit põhjust kahelda, kuna ükski terve mõistusega inimene ega riik ei saa nõustuda "Hispaania saabaste", "raudkingade", "ketseri kahvli", samuti muude inimeste poolt teistele inimestele valu tekitamiseks leiutatud tuhandete vahendite, tehnoloogiate ja tehnikate kasutamisega. Mongoolia puhul võib peaaegu täie kindlusega öelda, et see riik ei tooda kindlasti midagi, mida inimeste piinamiseks kasutada saaks. Kuigi, kui Tšingis-Khaani meenutada, kasvõi kuidas neli hobust inimese jäsemete külge siduda …

ÜRO süüdistab Ukrainat inimõigusrikkumistes>>

Alliansi eesmärk on mitte ainult keelustada piinamine kui selline ja inimeste piinamiseks ette nähtud esemete valmistamine ja kauplemine, vaid ka surmanuhtlus üldse. Arvatakse, et viimase suhtes on edu saavutamise võimalused isegi paremad, kuigi mitte sellistes riikides nagu Ameerika Ühendriigid ja Hiina, kus kõrgeimat sotsiaalkaitse meedet rakendatakse põhimõttelistest kaalutlustest lähtuvalt ja lähiajal see vaevalt et tühistatakse.

Mis puutub piinamisse, õigemini selle olemuse korrektsesse ühemõtteliselt arusaadavasse määratlusse, siis kahtlevad juristid ja poliitikud selle võimalikkuses.

Paljud riigid ei kiirusta piinamisevastase liikumisega ühinema mitte sellepärast, et neile meeldiks küünte väljarebimise tange müüa (muide, "asjatundjate" arvates saab selleks edukalt kasutada ka lihtsaid näpitstange, mida müüakse igas tööriistakaupluses). Pole ühtset arusaamist kuidas määratleda keelu objekti ja selle rakendamist. Mida lugeda piinamiseks?

Keelu kohaldamise ulatus peab olema määratud

Ameerika Ühendriikide eriteenistused kasutasid pika aja jooksul lihtsaid lappe ja vett, et kahtlustatavaid "lõhki lüüa". USA seadusandjad hakkasid CIA peadirektorit Jean Haspel ametisse nimetades tema kandidatuuris kahtlema, sest nad arvasid, et ta võib olla isiklikult seotud selle piinamismeetodiga CIA salajastes vanglates.

Arvatavasti selles majas tegutses LKA vangla, Antaviliai, 2009. a.
© AP Photo / Mindaugas Kulbis

Piinamise keelustamise liidu ametlikul võrgulehel on foto nööriga kokku seotud kätest, mis viib mõtted sellele, et nööri valmistamine võib muutuda samaväärseks inimsusevastase kuriteoga. Võrgulehel on palju piinamisvahendite kirjeldusi ja vanglates vägivalda kogenud ohvrite tunnistusi. Teisisõnu, tundub, et alliansi loomise algatajad ei suuda anda selgelt ja üheselt mõistetavat määratlust, mis nimelt ära keelata tuleks. On selge, et iga tavaline inimene saab niigi aru, mida teha ei tohi, kuid juriidiliselt korrektse dokumendi koostamiseks pole see piisav.

Pole selge, kas piinamiseks tuleks pidada üksnes füüsiliste kannatuste tahtlikku esilekutsumist või tuleks keeldude loetellu lisada ka psüühilised. Ja kuidas jääb kaasaegsete ravimitega, mis võivad inimestele põhjustada nii füüsilisi kui ka psüühilisi kannatusi? Aga psühholoogiline tagakiusamine, mis võib kaasa tuua ohvri enesetapu?

Pruugib vaid öelda "jah" ja avaneb Pandora laegas. Peagi selgub, et advokaatidel on palju täiendusi ja soovitusi ning maailm ei jõua silmagi pilgutada, kui piinamiste nimekirja lisatakse näiteks tütarlapse keeldumine noormehega kohtama minna (võibolla olekski see õige — ebaõnnestunud näide).

Probleemi lahendada üritades sattusid inimesed silmitsi oma sisemise deemoniga.

Selgus, et on olemas nii palju vahendeid ja meetodeid teineteisele uskumatute piinade tekitamiseks, et keelata on võimalik ainult väikest osa neist, st need, mis on seotud konkreetselt selleks ette nähtud spetsiifiliste esemete valmistamisega. Algatuse autorid nõustuvad alustama vähemalt sellestki.

35
Tagid:
piinamisvahendid, piinamine, LKA, Euroopa Komisjon, ÜRO, Cecilia Malmström, EL
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega