S-300 Favorit

Ekspert: S-300 tarne muudab Süüria õhutõrje muljetavaldavaks

123
(Uuendatud 11:32 26.09.2018)
Kaitseminister Sergei Šoigu tegi 24. septembril teatavaks Süürias asuvate Vene sõjaväelaste turvalisuse parandamiseks mõeldud meetmed, mida rakendati vastuseks Il-20 ja tema meeskonna hävitamisele, mille süüdlaseks on Iisrael.

TALLINN, 25. september – Sputnik. Seniitraketisüsteemide S-300 kohaletoimetamine suurendab oluliselt nii õhutõrje-süsteemide tõhusust kui nende ohtlikkust vaenlase lennukitele, kuid Iisrael ja USA ei loobu kindlasti katsetest riigi õhuruumi tungida, ütles RIA Novostile sõjaliste ja strateegiliste küsimuste ekspert, Süüria erukindral Mohammad Abbas. 

Il-20
© Sputnik / Александр Рыбальченко

Kaitseministri sõnul varustab Moskva presidendi korraldusel Süüria õhutõrje komandopunktid automatiseeritud juhtimissüsteemidega, mis on olemas vaid Venemaa relvajõududel ja rakendab elektroonilisi vastumeetmeid, et summutada Süüria territooriumil olevaid objekte ründavate sõjalennukite ja rakettide satelliitnavigatsiooni, pardaradarite ja sidesüsteemide töö.

Mis kõige tähtsam — kahe nädala jooksul antakse Süüriale üle S-300 kompleksid.

Ajalehe "Kommersant" andmeil paigaldatakse kahe õhutõrjepolgu jagu varustust, mis tähendab vähemalt 48 stardiseadet 192 üheaegselt stardivalmis raketiga, täiendatuna jälgimisjaamade, juhtimiskeskuste ja lähimaa õhutõrje-kompleksidega. Kaitse alla võetakse Süüria rannik ning piirid Liibanoni, Iisraeli, Jordaania ja Iraagiga.

Minister märkis, et Venemaa peatas 2013. aastal Iisraeli palvel S-300 toimetamise Süüriasse, kuid nüüdseks on olukord muutunud ja selles ei ole süüdi mitte Vene Föderatsioon. 

Süüria kirjutas S-300 ostulepingule alla juba 2010. aastal, kuid tehing tühistati president Medvedjevi otsusega vahetult enne tarnet.

Mais kinnitas Iisraeli endine kaitseminister Moshe Yaalon RIA Novostile, et Iisrael ei tahtnud õhutõrjesüsteemide ilmumist Süüriasse ja kasutas tarnete peatamiseks oma suhteid.

Tel Aviv kartis, et uued õhutõrjerakud ei piira mitte ainult Iisraeli õhujõudude tegutsemisvabadust naaberriigi õhuruumis, vaid võimaldab süürlastel kontrollida ka suurt osa Iisraeli õhuruumist.

Iisraelis seletatakse vajadust Süürias vabalt tegutseda peamiselt vaenuliku Iraani vägede kohalviibimisega riigis.

"S-300 süsteemide kohalolu tähendab Süüria õhutõrje taseme olulist paranemist, samuti ohu suurenemist Araabia-Lääne koalitsiooni lennukitele, mis Süüriat jätkuvalt ähvardavad ja meie õhuruumi tungida üritavad," ütles Abbas.

"Vanad raketid, mis Süürial olemas — Kvadrat, Volga, Petšoora (C-125 — Toim.) ja veel mõned – jätkavad tööd vaatamata asjaolule, et nad on toodetud 70ndatel. Süüria sõdurid koos kõigi oma liitlastega suutsid vana süsteemi tänapäeva tasemele kohandada," lisas Abbas.

"On ilmseks saanud, et Venemaa ja Süüria õhutõrje täiendavad teineteist. See tähendab, et me koondume ühtse juhtimise alla, tekitades tuletõkke Süüria õhuruumi ja kõigi nende vahele, kes seda rünnata tahavad.

Süüria: USA varustab Ukraina kaudu terroriste relvadega >>

Hoiatus-, signaalide segamise, luure-, kontrolli-, juhtimis- ja järelevalvesüsteemide olemasolu tähendab õhutõrjesüsteemi olulist tõhustumist ja vähendab Iisraeli ning USA võimekust Süüria õhuruumi ohustada," sõnas ekspert. 

Samas märkis ta, et nii või teisiti jäänuks Süüria õhuruumi kaitsesse probleemid, mida olnuks võimatu lahendada koordinatsioonita Süüria ja Venemaa õhutõrje vahel.

"Ükski riik ei jaksa oma territooriumi täielikult katta. Küsimus on, kas Iisrael suudab Süüria õhuruumi sisse murda, kui see on elektromagnettõkkega ümbritsetud.

Tel Aviv hakkab otsima lünki ja tsoone, mille kaudu oleks võimalik läbi tungida või rakette tulistada," ütles ekspert. Ta selgitas, et "oma-võõras" süsteemi sisseseadmine on Süüria õhutõrje arengu märkimisväärne samm.

Eksperdi sõnul on süsteem suure osas automaatne, toimides valdavas osas ilma inimese sekkumiseta.

"Sõjaväelaste ülesandeks jääb ainult järelvalve, jälgimine ja sihtmärkide valik ning vajadusel digitaalsesse süsteemi sekkumine," märkis ta.

"Süsteem hõlmab suurema osa riigi territooriumist. Ma arvan, et see ohjeldab ka Iisraeli ning Ameerika kohalolekut Tanfi sõjaväebaasis, mis samuti Süüriale ohtu kujutab," ütles ekspert.

Ta meenutas ka Ameerika Ühendriikide viibimist Kirde-Süürias, mis on samuti ohuks "Venemaale, Süüriale ja kõigile jõududele, kes terrorismiga võitlevad."

Ajakirjanduses avaldati ÜRO Süüria salaprotokolli tekst >>

Kommenteerides Venemaa reaktsiooni Il-20 hävimisele, märkis ekspert, et Moskva tegutseb selliseid otsuseid langetades kogu piirkonna, mitte ainult vene inimeste huvides.

Venemaa, Türgi ja Iraan arutasid Idlibi stabiliseerimist >>

Tema sõnul tekib nüüd Venemaa, Iisraeli ja USA teadlaste vahel omalaadne "võitlus" Süüria õhuruumi kaitsmise ja ründamise vahel.

"Selle jõuproovi elemendid on digitaalsed ja elektroonilised. Mõiste "sõda" saab Süürias uue tähenduse," lisas Abbas.

Ekspert meenutas ka Venemaa ja Süüria vahelist sõprust, mis on püsinud aastakümneid ja areneb edasi, muuhulgas ka tänu koostööle terrorismivastases võitluses, millest ka Sputnik Eesti korduvalt kirjutanud on.

123
Tagid:
Tanf, Il-20, A2AD, Pantsir-C1, terroristid, terroriorganisatsioonid, terrorirünnakud, õhutõrje, terror, terrorismioht, S-300, õhuruum, Kommersant, NATO, Moshe Yaalon, Mohammad Abbas, Dmitri Medvedev, Sergei Šoigu, Vahemeri, Iisrael, Saudi Araabia, USA, Türgi, Venemaa, Süüria
Teema:
IL-20 - kontroll Süüria õhuruumi üle (10)
Samal teemal
"Läheb seletamiseks": Iisraeli meedia IL-20 allatulistamisest
Venemaa õppused Vahemerel: "Kalibrid" kaitsevad Süüriat "Tomahawkide" eest
USA ründas Süüriat valge fosfori laengutega
Iisrael ei leia end Vene IL-20 hukus süüdi olevat
Prantsusmaa välisminister teatas Assadi võidust Süürias
Idlibis korraldati järjekordne keemiarünnaku lavastus
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega