Moldova president Igro Dodon

Dodoni tagandamine Moldova presidendi ametikohalt tunnistati seaduslikuks

43
(Uuendatud 17:20 24.09.2018)
Vastasseis venemeelse presidendi ja läänemeelsete poliitiliste jõudude vahel on jõudnud vabariigis uuele tasandile: valitsus moodustatakse ilma riigipea otsuseta.

TALLINN, 24. september — Sputnik. Moldova konstitutsioonikohus (KK) tunnistas esmaspäeval, 24. septembril presidendi Igor Dodoni ajutise tagandamise ametikohustuste täitmisest seaduslikuks, kinnitades riigi teise ja kolmanda isiku volitused uute ministrite ametissemääramisel. Sellest teavitas Sputnik Moldova, märkides, et vastavalt KK otsusele võib parlamendi esimees (spiiker) või vabariigi asepeaminister presidendi asemel kinnitada kaks valitsuse liiget. Pärast Dodoni ametissemääramist võib ta naasta oma kohustuste täitmise juurde.

Dodon: mingit NATO-t Moldovasse ei tule >>

KK esimees Mihai Poalelungi põhjendas otsust vabariigi konstitutsiooniga (põhiseadusega):

"Vastavalt põhiseaduse paragrahvile 91 annab parlamendi esimees või peaministri kt (Moldova presidendi kohusetäitja – toim.) ajutise kohustustetäitmise korras välja dekreedi tervishoiuministri, töö- ja sotsiaalkaitseministri, samuti põlumajandusministri, regionaalarengu ministri ja keskkonnaministri ametissemääramisest ning võtab vastu nende ametivande," teatas Poalelungi.

Moldova president Igor Dodon on eelnevalt allkirjastanud määruse terve rea riigi valitsuse ministrite lahkumise kohta, kuid keeldus kinnitamast uute ministrite kandidatuuri. Vabariigi riigipea keeldumise tõttu pöördus rühm rahvasaadikuid konstitutsioonikohtusse avaldusega sätestada president Igor Dodoni ajutine võimetus oma kohustuste täitmiseks. Nüüd on parlamendi enamus parlamendi spiikri ja suurima parlamendierakonna näol säärase õiguse saanud.

Presidendi ja valitsuse vastasseis kestab juba aastaid

Moldova konstitutsioonikohus ei langeta esimest korda otsust riigipea tagandamiseks otsuste vastuvõtmisest. 2018. aastal andis KK ajutiselt parlamendi spiikrile Andrian Candule üle volitused määruste ja seaduste kinnitamiseks, millele president Dodon keeldus alla kirjutamast.

Moldovas jõustus Venemaa uudistesaadete edastamise keeld >>

2017. aastal sai samal viisil kaitseministri ametikohale määratud Eugen Sturza. Mõlemal korral tagandati Igor Dodon ametist kahekordse keeldumise pärast kinnitada riigi peaministri Pavel Filipi poolt esitatud kandidatuure.

Nagu uudisteportaal Sputnik Eesti on teatanud, valiti Moldova president Igor Dodon ametisse alates 1996. aastast esimestel otsestel üldrahvalikel valimistel 2016. aasta sügisel.

Ta on Moldova Vabariigi sotsialistide suurima vasakpoolse opositsioonierakonna endine juht, Venemaaga sõpruse arendamise ja (Transnistria küsimuse lahendamiseks) Moldova föderaliseerimise pooldaja, NATO ja Euroopa Liiduga strateegilise partnerluse vastane. Oma esimese välisvisiidi sooritas ta 2017. aasta jaanuaris Venemaale. 2018. aasta 9. mail viibis Moskvas Võidupäeva sõjaväeparaadil.

Valmimisvõidu hetkest peale on president Igor Dodonile ja tema poolehoidjatele osaks saanud massilisi teabe-, poliitilisija muid rünnakuid riigi läänemeelsete ja rumeeniameelsete jõudude poolt – alates lääne poliitilistest parteidest ja diplomaatidest kuni meedia ja mittetulundusühinguteni.

Riigi parlamendis on kõige arvukamaks Moldova Demokraatlik Partei (41% häältest), keda juhib presidendi peamine oponent Marian Lupu. Tema kaotas Dodonile 2016. aasta presidendivalimised. Moldova parlamendi spiiker Adrian Candu on korduvalt teatanud Transnistria "okupeerimisest" Venemaa poolt ning nõudnud Venemaalt Moldova NSV Liidu aegsete "okupatsioonikahjude" hüvitamist.

43
Tagid:
tagandamine, president, poliitika, konstitutsioonikohus, valitsus, Mihai Poalelungi, Igor Dodon, Venemaa, Moldova
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega