Illustreeriv foto

Ukrainast on saamas maailma beebivabrik

135
(Uuendatud 16:55 22.09.2018)
Naised toovad turule oma emakad.

TALLINN, 22. september — Sputnik. Hea teenistus paneb noored ukrainlannad rikastele eurooplastele, ameeriklastele ja hiinlastele lapsi sünnitama. Tegemist on emaka rendi teenusega, millega tegeletakse vaatamata ohtudele.

32-aastane Alena on kuuendat kuud rase. Emaks ta sellele vaatamata ei saa. Kui laps sünnib, antakse see ära Austraaliasse, vahendab Eestinen viitega Yle-le.

Ukraina poliitikud käivad salaja Krimmis puhkamas, illustreeriv foto
© Sputnik / Владимир Сергеев

Oma kodukülas Tšerkassias on Alenal olemas mees ja 5-aastane poeg. Pojale pole naine rääkinud, et kannab võõrast last. Kui poeg kõhu kohta küsis, rääkis naine, et on söönud liiga palju saiu.

Raha eest teistele sünnitamine on Ukrainas tavaline, aga sellest rääkimine tabu. Alena töötab kaupluse kassas ja saab vaevu paarsada eurot kuus palka. Oma emaka rent oli kokkuvõttes kerge otsus, sest pere tuludest piisab ainult toidu ostuks ja lihtsa korteri jaoks. Kui tahta pakkuda lapsele head haridust ja reisida, tuleb leida muid tuluallikaid.

Politoloog: Ukraina sõjaväelastel on ükskõik, kus võõrkeelt "õppida">>

Emaka rendi eest võib Alena teenida ligi 15 000 eurot. See on tema kuue aasta palk kaupluse kassas. Alena räägib, et tahab osta korteri ja kindlustada poja tulevikku.

Esimest korda rentis Alena oma emakat 2014. aastal. Siis valitses Ukrainas suur majanduskriis. Alena unistas paremast tulevikust ja sünnitas kaksikud abielupaarile, kellest ta midagi ei teadnud.

Nüüd on olukord teistsugune. Austraalia paariga ollakse pidevalt ühenduses ja räägitakse raseduse kulgemisest.

Naine teab, et lapse tulevane ema on arst ja isa ärimees. Alena tunnistab, et talle on hea, et lapse tulevased vanemad teda toetavad.

Ukraina naised on muutunud maailmas popiks pärast seda kui India, Nepaal ja Taimaa on keelustanud emaka rendi teenuse. Keeldude põhjuseks on asjaolu, et mitmetel juhtudel on emakat rentinud naisi koheldud halvasti.

Ukrainas on emaka rentijad andnud samuti teada ärakasutamise juhtumitest. Alena jutust tuleb siiski välja, et ta on rahul. See võib olla põhjus, miks tema agentuur pakkus ajakirjanike jaoks välja just teda.

Agentuuri nimi on IRTSA. Agentuuri info kohaselt on emaka rentimise teenuse pakkumine Ukrainas viimastel aastatel plahvatuslikult kasvanud. Raha eest sünnitamise kohta statistikat ei tehta, aga neid võib olla igal aastal tuhandeid.

Kliendid on lisaks Euroopa maadele USA-s ja Aasia maades. Euroopas on emaka rentimise teenus mitmetes riikides keelatud. USA-s on see lubatud, aga väga kallis. Hiinlastele meeldib Ukraina seadusandlus, mis annab võimaluse sündiva lapse sugu valida. Ukraina seadusandlus on ka muul moel leebe: nii näiteks ei saa lapse sünnitanud ukrainlannast kunagi lapse ema, kuna tal pole lapsega geneetilist sidet.

Paljudes maades on olukord vastupidine. Venemaal pakuti samuti emaka rentimist, aga seal saab sünnitajast automaatselt lapse ema ning lapse ära andmiseks tuleb läbi teha lapsendamise protseduur. Kliendid on Ukrainas palju paremini kaitstud kui Venemaal. Ukrainas ei tohi sünnitaja last taga igatseda ega endale jätta.

Kuigi Ukrainas on seadused lõdvad, ei saa oma emakat rentida päris igaüks. Selleks peab olema abielus ja heterosuhtes. Kliendid peavad tõestama, et nad ei saa lapsi tervislikel põhjustel.

Raadas süüdistati Ukraina võime "arstlikus genotsiidis" elanikkonna üle>>

Lapse viljastamisel peab kasutama vähemalt ühe vanema sugurakke ja emaka rentijal peab olema juba varasemast oma laps.

Sünnitajale makstakse 12 000 eurot. Sellele lisaks makstakse raseduse ajal igas kuus 300 eurot. Lisaraha võidakse maksta kaksikute või reisimise eest.

Last soovivad paarid maksavad ise 35 000-45 000 eurot. Selles sisalduvad sünnitaja tasu, vahendustasud, ravikulud ja õigusteenused.

Kunstlik viljastamine toimub samuti Ukrainas erakliinikutes. Seal saavad last soovivad paarid loovutada munarakke ja spermat. Laboris munarakk viljastatakse ja see viiakse ukrainlannade emakasse.

Sünnitama lähevad naised mujale, tavalistesse haiglatesse. Majanduskriisis vaevlevas Ukrainas on haiglate tingimused karmid. Erahaiglad on aga emakat rentivatele sünnitajatele liiga kallid.

Emaka rendi osas on Ukrainast saanud omamoodi metsik lääs. Internetist on võimalik leida infot ja pilte naistest, kes on nõus oma emakat rentima. Seda tehakse vaatamata asjaolule, et emaka rendi puhul ei tohi sünnitaja isikut avalikustada.

Ukrainlased hääletavad jalgadega uue elu eest, illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Kuigi naistega tehakse ametlikud kokkulepped, on ette tulnud ka pettusi. Näiteks uudistekanal Al Jazeera andis hiljuti teada pettustest seoses Ukrainas emakarendi teenust pakkuva ettevõttega BioTexCom.

Osa agentuure on näiteks jätnud sünnitaja tervise hooletusse. Rasedusega kaasnevate vaevustega pole tegeldud. On olnud juhtumeid, kus emakat rentinud naisele ei maksta lapse ärakukkumise korral hüvitist.

Emaka rent on vaid osa Ukraina paisuvast beebiärist. Lisaks emaka rendile pakuvad Ukraina naised ja mehed oma muna- ja seemnerakke müügiks. Sugurakke kasutavad lisaks Ukraina beebivabrikutele ka viljatusravikliinikud.

Välismaalastele on Ukraina meelepärane seetõttu, et paljudes maades ei räägita emakat rentiva naise kohta midagi. Ukrainas on kogu info sünnitaja kohta avalik.

Ukrainas jagatakse emakat rentivad sünnitajad kolme kategooriasse. A-kategooria naised on intelligentsed ja modelli kehaga. Kategooriatesse jagamine on tähtis, kuna kliendid on sünnitava naise koha pealt väga valivad. Näiteks soovivad mõned kliendid sünnitaja puhul teatud värvi silmi.

Ukraina sünnitusvabrikutel on kliente olnud Põhjamaadest, aga teadaolevalt mitte Soomest. Soomet väidetavalt ei tahetagi, kuna Soomes on emaka rentimine keelatud. Soomlaste välismaalt tellitud laste kohta infot pole. Arvatavalt selliseid lapsi siiski Soomes on. Teadaolevalt on soomlased käinud lapsi saamas Ukrainas, USA-s ja Venemaal.

Mitmetes Euroopa riikides võib lapse saamine emaka rendi teel olla probleemne. Üks sellistest riikidest on Hispaania, mis tahab ära hoida võimalikku sünnitaja väärkohtlemist. Käesoleval suvel jäid paljude hispaanlaste lapsed Ukrainasse, kuna Hispaania ei lubanud neid maale tuua.

Austraaliasse last sünnitav Alena ütles, et saab sellest aru, kuna on ka ise lastetuse probleemiga kokku puutunud. Tema sõnul proovis ta mehega kuus aastat, enne kui sündis poeg. Alena sõnul on tema roll talle teada – tal ei teki tundeid kõhus peksleva beebi suhtes. Naine on juba vaimselt valmistunud selleks, et see pole tema laps. Ma pole tema geneetiline ema, räägib Alena, hoides kätt kõhu peal. Ta räägib, et eelmine paar lubas tal last pärast sünnitust sülle võtta, aga ta keeldus sellest, kuna laps polnud tema oma.

135
Tagid:
emaka rent, emakas, sünnitus, laps, Ukraina
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega