Valged Kiivrid on Hollandi rahast ilma jäänud

Tulutu projekt: Holland jätab Süüria hoolealused toetuseta

46
(Uuendatud 10:44 16.09.2018)
Mitte ainult pelgal entusiasmil, vaid ka riiklikule toele ja rahvusvahelistele tagatistele tuginevad projektid põlevad teinekord läbi. Kui võtta kasvõi lääneriikide tugi Süüria vägagi "mõõdukale" relvastatud opositsioonile: investorid lahkuvad.

Maria Merkulova, raadio Sputnik

Süürias hakkas kerkima kõrbelõhna. Ühena esimestest haistsid seda Madalmaad. Vaevalt küll kuningriigi geograafiline asend sellele kaasa aitas, aga tõsiasi on, et just see Euroopa riik operatiivselt reageeris. Amsterdam lõpetab Süürias "mõõduksate mässuliste" ja Valgete Kiivrite spondeerimise. Põhjuseks on programmi ebaefektiivsus – tont võtku, raha on panustatud, aga oodatud tulemudsi ei ole.

Idlibis korraldati järjekordne keemiarünnaku lavastus >>

Süüria Araabia Vabariigi presidendi Bashar al-Assadi väed saavutavad peagi võidu. Resümeeriti Hollandis lihtsalt ja avameelselt, ja raisata raha nendele, kes sellele vastu seisavad, pole enam mõtet. Ja niisugused avaldused on Süüria valitsusvägede oodatava pealetungi lävel Idlibis viimaseks võitlejate hõivatud enklaaviks. Ei paista kokkusattumusena.

Valitsusvälise organisatsiooni Valged Kiivrid liikmed
© AP Photo / Uncredited

Tõsi, kui kuningriik lakkab korraga relvastatud opositsiooni rahastamast, siis saabub raha Valgetele Kiivritele kuni detsembrini. Olgugi võrdlemisi vähene raha: 2015. aasta maikuust peale on Holand poetanud kõigile oma hoolealustele Araabia vabariikidele kõigest 70 miljonit eurot.

Aga "valgekiivritel" on veel tarvis oma linateos valmis vändata — keemiarünnakust, Assadi vägede metsikustest ja Venemaa õhuvägede "küünilisusest", nii et neile antakse paar-kolm kuud aega "loominguks". Täpipealt jõuavad Oscarile kandideerida. Aga "määdukate mässuliste" päevad paistavad olevat tõepoolest loetud, kui enam tundigi ega eurotki ei ole Amsterdam valmis nende peale kulutama.

Vähemasti Oscar jääb kätte — Valged Kiivrid on USA rahast ilma jäänud >>

Kui tõsiselt rääkida, siis on Hollandi ametlikud avaldused tähelepanuväätrseks signaaliks. Partneritele sellest, et projekt on läbi kukkunud, aeg on rahakohvrid kokku pakkida ja etemaid investeeringuid teha. Ehkki tundus, et Assadi kontrollialuste sõdalaste ja teabepommide abiga opositsiooni kätega võimult kukutamine perspektiiviga mõjusfääride jaotamiseks ja hinnaliste loodusvarade ammutamiseks olnuks kena kõigile.

Ja ka käendajad ja käemehed on tõsiseltvõetavad – Ameerika Ühendriikidelgi pole rahast kahju olnud ja on mitut sorti spetsialiste ning rahvusvahelist üldsust kaasa tõmmatud… Aga ikka pole põlema saadud, ehkki igalt poolt on tuld otsa pistetud. Ja kõik tähtajad on nähtavasti ületatud.

Teisalt aga Amsterdam küll vaevalt ülemäära pingutab, on ju tehtud üsna tagasihoidlikke panuseid. Iseasi on riigi maine. Venemaa on valjuhäälselt kuulutanud, et valmistub järjekordne provokatsioon, et Valged Kiivrid alustavad Idlibis lavastatud keemiarünnaku võteteks ning levitavad seda filmi kindlal kellaajal kõigis lääneriikide kanalites. Ja nüüd on kõigil, kes selles nii või teisiti osalevad, oma au osaks saada. Holland seda ilmselgelt ei soovi.

Nagu öeldakse – õigel ajal reeta tähendab mitte reeta, vaid ette näha.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

46
Tagid:
poliitika, provokatsioon, rahastamine, Valged kiivrid, opositsioon, Amsterdam, Euroopa, Venemaa, Holland, Süüria
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega