R. Lugari nimelist meditsiinilist uurimiskeskus

Venemaa nõuab USA-lt selgitusi Gruusia labori kohta

139
(Uuendatud 10:25 15.09.2018)
Vene pool on korduvalt väljendanud oma muret seoses Pentagoni "biomeditsiinilaborite paigutamisega Venemaa piiride lähedale".

TALLINN, 14. september — Sputnik. Moskva küsib USA-lt ametlikke selgitusi Gruusias paikneva labori kohta, kus võidi läbi viia surmavaid inimkatseid, ütles Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova, teatas RIA Novosti.

"Venemaa välisministeerium küsib USA riigidepartemangult ametlikku selgitust seoses hr Giorgadze (endine Gruusia riikliku julgeoleku minister Igor Giorgadze – toim.) poolt esitatud uute faktidega, mis näitavad USA relvajõudude näotut rolli Gruusia territooriumil paikneva mikrobioloogia labori tegevuses. Tundub, et suveräänsed riigid võitsid kätte oma suveräänsuse ja sõltumatuse ning võitlesid meeleheitlikult selle säilitamise eest mitte selleks, et nende riikide kodanike peal teeksid välismaa sõjaväelased bioloogilisi katseid, kuid just see praegu toimub," ütles diplomaat neljapäeval toimunud briifingul.

Miks Pentagon fosfor-laskemoonast ei loobu>>

Arvatavasti selles majas tegutses LKA vangla, Antaviliai, 2009. a.
© AP Photo / Mindaugas Kulbis

Vene pool on korduvalt väljendanud oma muret seoses Pentagoni "biomeditsiinilaborite paigutamisega Venemaa piiride lähedale". 2015. aastal mainis välisministeerium Tbilisi äärelinnas asuvat nn R. Lugari nimelist meditsiinilist uurimiskeskust, mille katuse alla sai alalise sissekirjutuse Ameerika Ühendriikide armee uurimisallüksus. Moskva usub, et USA ja Gruusia võimud püüavad varjata USA armee ohtlikke nakkushaigusi uuriva üksuse tõelist sisu ja tegevusvaldkonda. Gruusia pool peab neid kartusi asjatuks ja deklareerib, et labor tegeleb ainult teadusuuringutega.

Musta ja Kaspia mere piirkonna poliitika- ja sotsiaalteaduste instituudi teadur Andrei Arešev usub, et Ameerika eksperimentide eesmärk Gruusias võib olla uue bioloogilise relva loomine. Tema sõnul võib mitmetes piirkondades epidemioloogilise olukorra halvenemise põhjus olla seotud USA biobakterioloogialaboritega mõnedes endise Nõukogude Liidu järgsetes riikides, sealhulgas Gruusias ja Ukrainas, edastab portaal Centrasia.

Лаборатория Лугара
R. Lugari nimelist meditsiinilist uurimiskeskus.

Lugar Centre'ina tuntud bioloogilise laborivõrgustiku peahoone avati Gruusias Tbilisi lähedal 2011. aastal ja selle avamisel osalesid Pentagoni ja tolleaegse Gruusia presidendi Saakašvili sõjaväelased. Teadaolevalt andsid ameeriklased labori 2015. aasta lõpulõpul üle Gruusia valitsusele (kaasrahastamise osalusena), kuid jäänud on kinnised alad, kuhu sissepääs on lubatud ainult USA kodanikele.

Teenimine narkojoobes: Pentagon loob supersõdureid>>

11. septembril Moskvas toimunud pressikonverentsil esitas Gruusia endine riikliku julgeoleku minister Igor Giorgadze uut tõendusmaterjali Lugar Centre tegevuse ohtlikkuse kohta (mitte ainult Gruusiale, vaid ka kogu Kaukaasiale). Sõjaväelased ja eraisikutest töötajad võisid Gruusia territooriumil asuvas laboris läbi viia salajasi eksperimente, sealhulgas inimeste peal. See nähtub dokumentidest, millel on salajasus märge.

Dokumendid esitatakse varsti laiale avalikkusele ja need sisaldavad 340 inimesega tehtud katsete tulemusi, kellest 27 surid ja kolmel avastati anoomia, bakterioloogilisi infektsioone, neil ilmnes nõrkus ja muud kõrvalnähud. 2015. aasta detsembris suri 30 inimest, kes väidetavalt said C-hepatiidi ravi, neist 24 samal päeval. Veerus "surma põhjus" on märge "teadmata". Inimkatsete lõppeesmärk võis olla bioloogilise relva arendamine. Ajakirjanike andmetel tegeldakse laboris siberi katku ja seagripi patogeenide tüvedega.

Militaaruudised, mis ei mahtunud meedia esiküljele>>

Dokumentide hulgas on patentide nimekiri, mis annab tunnistust kahesuguse kasutusotstarbega seadmete valmistamisest Lugar Centre´is. Muuhulgas on tegemist nakatatud sääskede pihustamisseadmega, mida saab kasutada malaariat kandvate putukate ja malaaria levitamiseks sõjaajal ja mis võimaldab rivist välja viia kuni 100% vastase elavjõust. Samuti on dokumentide hulgas patent "mürgiste ainete kapsel laskerelvale, seade mürkainetest suitsuekraani loomiseks, sealhulgas mürkainetega".

Лаборатория Лугара
R. Lugari nimelist meditsiinilist uurimiskeskus.

Puuduvad andmed, kas need surmavad seadmed on Gruusia territooriumilt ära viidud ja kus neid võidi kasutada.

139
Tagid:
mikrobioloogia, bioloogiline relv, R. Lugari nimelist meditsiinilist uurimiskeskus, labor, Pentagon, Maria Zahharova, Tbilisi, Gruusia, USA
Teema:
Relvastus (196)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega