London

Politoloog kommenteeris Londoni reaktsiooni Petrovi ja Boširovi intervjuule

53
(Uuendatud 13:22 14.09.2018)
Briti välisministeerium pidas Skripalide mürgitamises "kahtlustatavate" intervjuud valelikuks. Politoloog Jevgeni Ben avaldas raadios Sputnik arvamust, et kui "Skripalide asi" ammendub, siis mõtleb London kohe uue välja.

TALLINN, 14. september — Sputnik. Ühendkuningriigi võimud kommenteerisid intervjuud Aleksandr Petrovi ja Ruslan Boširoviga, keda nad kahtlustavad endise GRU ohvitseri Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamises Salisburys. Nii teatas Foreign Office (välisministeerium), et nad peavad intervjuud valeks ja väidavad vaatamata nende avaldusele jätkuvalt, et Petrov ja Boširov on GRU ametnikud.

"Oleme korduvalt palunud Venemaal selgitada, mis märtsis Salisbury's juhtus. Täna me nägime et sellele reageeriti hämamise ja valedega," ütles ministeeriumi esindaja agentuurile RIA Novosti.

Peaminister Theresa May esinduses rõhutati, et seal usaldatakse politseiuurimist, peetkase venelasi jätkuvalt süüdlasteks ning võetakse tarvitusele kõik abinõud, et nad kohtu ette tuua. Briti politsei ütles, et neil pole esialgu mingeid kommentaare.

Skripalide mürgitamises kahtlustatavad lükkasid kõik süüdistused tagasi>>

Briti meedia pajatas puhastajatest Skripalide asjus, illustreeriv foto
© Sputnik / Алекс Макнотон

Sputnik Eesti varem teatas, et agentuuri Sputnik ja telekanali RT Margarita Simonjan peatoimetaja võttis eksklusiivse intervjuu Aleksandr Petrovilt ja Ruslan Boširovilt, keda Inglismaal peetakse Skripalide mürgitamise peamisteks kahtlustatavateks. Vestluses tunnistasid nad, et Scotland Yardi avaldatud fotodel on just nemad ja kinnitasid, et Petrov ja Boširov on nende pärisnimed.

Meeste sõnul töötavad nad fitnessi alal ja neil pole eriteenustega mingit pistmist. Nad rääkisid, et viibisid Londoni nimetatud kuupäevadel tõepoolest Ühendkuningriigis, sealhulgas Salisburis, turismi eesmärgil ja tol ajal ei olnud nad Skripalidest kunagi midagi kuulnud. Nad märkisid, et kujunenud olukord hirmutab neid ja kutsusid üles Londonit üles leidma kuriteo tegelikud süüdlased.

Venemaa välisministeeriumis nimetati Briti ametivõimude reaktsiooni põhjendamatuks.

"Mis selles avalduses konkreetselt vale oli? Praeguseks on pärast selle avalduse tegemist valeks osutunud Briti poole avaldus, et selliseid inimesi pole olemas," ütles ministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova.

Tema sõnul on juba 30-40 minutit pärast tunnistuste andmist avalduse tegemine intervjueeritavate valetamise kohta "täiesti vastuvõetamatu".

Publitsist, politoloog, Moskva politoloogiaklubi juht Jevgeni Ben hindas Londoni seisukohta raadio Sputnik eetris.

"Muidugi, võiski arvata, et milline see intervjuu ka poleks olnud, oleks Briti pool väitnud, et öeldi pole tõsi. See oli ette teada. Ühendkuningriik jätkab järjekindlat Venemaa-vastast kampaaniat, mille sisu seisneb selles, et Venemaa oleks pidevalt süüdistatav. See ongi Suurbritannia funktsioon nende riikide hulgas, kes on Venemaa-vastased sanktsioonid kehtestanud. USA ülesanne on olla prokurör. Ühendkuningriigil on erapooliku ja tähenärija uurija roll. Kui "Skripalide juhtum" ammendub, on tema ülesandeks leida uus," ütles Jevgeni Ben.

Skripalide mürgitamises kahtlustatavad: Briti ametivõimud rikkusid meie elu ära>>

4. märtsil mürgitati Salisbury's endine SRU ohvitser Sergei Skripal ja tema tütar Julia, mis põhjustas suure rahvusvahelise skandaali. Londonis teatati, et toimunu taga on Venemaa, kuid Moskva eitab seda kategooriliselt.

Hiljem avalikustasid Briti ametivõimud kahe "Skripalide mürgitamises kahtlustatava" fotod, väites, et tegemist on kahe "GRU ametniku" — Aleksandr Petrovi ja Ruslan Boširoviga. London väitis samuti, et meeste nimed ja perekonnanimed on fiktiivsed.

Venemaa president Vladimir Putin ütles Ida majandusfoorumil Vladivostokis, et Venemaa Föderatsiooni võimudele on Londoni poolt teatatud "Skripali asjas kahtlustatavate" isikud teada. Riigipea palus neil välja ilmuda ja meediaga rääkida.

53
Tagid:
GRU, Ruslan Boširov, Sergei Skripal, Aleksandr Petrov, Maria Zahharova, Vladimir Putin, Theresa May, Salisbury, London
Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega