Itaalia Milano Bocconi ülikooli (Università Bocconi) majandusteadlane Ilaria Bifarini

Kas euro lõpp on juba lähedal?

80
(Uuendatud 21:00 13.09.2018)
Itaalia Milano Bocconi ülikooli (Università Bocconi) majandusteadlane Ilaria Bifarini hoiatab, et EL peaks lõpetama "oma ebaõnnestunud majanduspoliitika" kaitsmise ja kuulama Itaalia nõudmisi, et vältida tema loobumist eurorahast.

TALLINN, 14. september — Sputnik. Itaalia on üks riikidest, mis euro kasutuselevõtu eksperimendi läbi kõige rohkem kannatanud on; oodatud majanduskasvu ei toimunudki ja noorte tööpuudus on tõusnud 30%-ni.

Millist konkreetset kahju euro Itaalia majandusele tekitab? Kui kaua euro põhimõtteliselt veel vastu peab? Sellest rääkis portaal Sputnik Italia Ilaria Bifarini'ga.

Milline on euro mõju Itaalia majandusele?

Euro oli algusest peale lootusetu projekt, mida rääkisid paljud majandusteadlased, sealhulgas 6 Nobeli preemia omanikku. Üldiselt on euroala riikide majandustulemused märksa kehvemad, võrreldes riikidega, kus eurot pole. Näiteks aastatel 2006-2015 kasvas euro kasutusele mitte võtnud Euroopa riikide majandus 8,1% ja euroala riikides — 0,6% (andmed Joseph E. Stieglitzi raamatust "Suunamuutus. Ebavõrdsus ja majandus" (Invertire la rotta. Disunoaglianza e crescita economica) ja "Kuidas ühisraha ähvardab Euroopa tulevikku" (Come una moneta comune minaccia il futuro dell'Europa) – toim.).

Kahtlemata on Itaalia üks neist riikidest, mis kannatasid eurotsoonis viibimise tõttu kõige rohkem, Itaalia majandus ei kasvanud peaaegu üldse. Itaalia maksab Euroopa valuuta eest kallist hinda.

Millisest kahjust te räägite?

Eurotsooni sisenemisel kaotas Itaalia mitte ainult oma valuuta, vaid ka majandusliku ja poliitilise sõltumatuse. Kui võtta riigilt võimalus hallata oma valuutat ja vahetuskurssi, muutub majanduspoliitika elluviimine keerukamaks. Ja kui asi jõuab maksudeni, on Itaalia piiratud Maastrichti kriteeriumidega ja muude Brüsseli nõudmistega.

Pole enam võimalik oma valuutat devalveerida ega ajada sõltumatut riiklike kulutuste poliitikat, mis võiks Itaalia majanduse kasvule viia. Ja seda kõike vaid sellepärast, et Itaalia peab püsima Brüsseli kehtestatud eeskirjade raames. Just sellepärast nõustus Itaalia hullumeelset ja kriminaalset ELi eelarvepakti allkirjastama.

See pakt ei lase Itaalial majanduslikku taastumist alustada. Itaalia sattus riigivõla lõksu ning euroalasse jäädes ja olemasolevat majanduspoliitikat jätkates ei suuda ta sellest välja tulla.

Kui kaua teie arvates euro veel püsib, arvestades, kui kiiresti poliitiline kliima Euroopas muutub?

Loodan, et eurotsoon lõpeb võimalikult kiiresti, sest euro süsteem jätab palju soovida. Vastasel juhul lähevad kõik eurotsooni riigid, välja arvatud Saksamaa, majanduslikku agooniasse, mis piirab nende riikide majanduse kasvu. Arvan, et euroala ei kesta enam kaua ka seetõttu, et selle ebastabiilsus seab kahtluse alla EL enda olemasolu.

Mõne aasta pärast muutub Euroopa majandusele tekitatud kahju katastroofiliseks, iga euroaasta on Itaaliale kaotatud majanduse taastamise võimaluste aasta, mis hiljem toob kaasa majandusliku ja sotsiaalse katastroofi. Kuna Itaalias pole majanduskasvu, on töötus eriti noorte hulgas jõudnud rekordtasemeteni. Praegune olukord võtab tulevastelt põlvkondadelt tuleviku.

Enne uue, Liiga (Lega) ja 5 tähe liikumise (Movimento 5 stelle) valitsuse moodustumist eurot kritiseeriti. Kas teie arvates on uue valitsuse ajal võimalik Itaalia lahkumine kui mitte EL-st, siis vähemalt euroalast?

Ma ei usu, et saaksime rääkida Itaalia ühepoolsest lahkumisest. Teine asi on, et euro kui ühine valuuta on põhjendamatu ja ebastabiilne ega saa kaua kesta. Maailma ühisraha eksisteerib ainult euro kujul Euroopas ja Aafrika frangina Aafrikas. Euro kokkuvarisemine võib sellised süsteemid lõpetada.

Majandusteadlased väidavad, et eurotsoonist lahkumine oleks Itaalia jaoks lihtsam, kui seda toetaksid ka teised Euroopa riigid. Mida te sellest arvate?

Sakslased mõistavad samuti euroala volatiilsust. Kahtlemata oleks eurotsoonist lahkumine koos teiste riikidega muutnud protsessi palju lihtsamaks, kuid üldsus kardab eurost loobumist, sest arvatakse, et see on võimatu. Tegelikult kulutati selle müüdi levitamiseks palju jõudu ja energiat.

Me räägime vääringusüsteemist, mis ei ole veel isegi 20 aastat vana, see on ebaõnnestunud eksperiment, mis tuleb lõpetada ühiskonnas paanikat tekitamata. Praegu on eurost loobumisest loodud põhjendamatult tabuteema.

Me räägime valuutaliidust, mida mujal maailmas ei eksisteeri. Seda peetakse ebastabiilseks. Selle tekitatud kahju võib näha euroala riikide majandusnäitajatest. Euro ei viinud ELi riike üksteisele lähemale, vaid ainult süvendas vastuolusid. Kõik, mida nüüd vajame, on organiseeritud väljapääs eurotsoonist, mis toob kaasa Euroopa päästmise.

80
Tagid:
eelarvepoliitika, valuuta, euro, Bocconi ülikooli (Università Bocconi), Ilaria Bifarini, Milano, Euroopa Liit, Itaalia
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega