Venemaa president Vladimir Putin

Lääs leidis "Putini 120 miljardit" üles aga ära võtta ei saa

192
(Uuendatud 11:36 12.09.2018)
Venemaa presidendi miljardite otsimine on juba aastaid lääne meedia- ja luurekogukonda liikvel hoidnud. Veelgi enam, Lääne meedias, samuti mitmesugustes ekspertettekannetes ilmuvad ikka ja jälle arvandmed Venemaa presidendi "isikliku vara" või "varalise seisundi" kohta.

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor

Kõige tuntumateks sedalaadi hinnanguteks on ehk Time Magazine materjal "Putini 40 miljardit dollarit" ja Daily Maili 2017. aasta artikkel, kus pakutakse 200 miljardit dollarit.

Seejuures tunnistavad Lääne poliitikud isegi, et tõendeid Vene presidendi legendaarse rikkuse kohta pole õnnestunud saada ja vaid poliitilised kaalutlused ei lase järeldada, et neid muinasjutulisi rikkusi tegelikult polegi, sest kui oleks, oleks eriteenistused üle 10 aasta kestnud otsingutega nad ka leidnud.

"Putin tegi aruka käigu": finantsmaailm valmistub vapustusteks >>

Kõige visamad (ja rumalamad) USA Kongressi ja Senati esindajad usuvad aga ikka veel, et see on vaid luurevõimekuse küsimus ning seetõttu on punktid vajadusest leida kõik "Putini miljardid" ja avaldada selle kohta ametlik aruanne alati lisatud kõikidesse Venemaa-vastaseid sanktsioone käsitlevatesse seadusandlikesse algatustesse.

Tuleb siiski avaldada tunnustust rahandusajakirjanikele, kes on kulutanud aastaid niinimetatud "Putini miljardite" otsimisele.

Majandusväljaanne Bloomberg suutis "leida" 120 miljardit dollarit, millega Venemaa presidendil on kõige otsesem seos. Tõsi, mingit propagandakasu neil sellest ei tõusnud. Asi on selles, et need "Putini 120 miljardit" ei olnud tema mustadeks päevadeks kõrvale pandud salavara, vaid presidendi vastus küsimusele, kuidas arendada Venemaa majandust ja Vene ettevõtjate sotsiaalset solidaarsust väliste sanktsioonide surve tingimustes.

Nagu eeldada võiski koosneb Bloombergi materjal ekspertide arvamustest, et Venemaa ametivõimude selline käitumine tervikuna on vale, ebasportlik, ebaefektiivne ja isegi kahjulik. Siiski on põhjendatud kahtlus, et Venemaa jõupingutused ettevõtjate mitteametlikuks ja isegi administratiivseks stimuleerimiseks kulutada raha Venemaal, selle asemel eksportida seda traditsiooniliselt maksuparadiisidesse, mis asuvad Ühendkuningriigi või USA jurisdiktsiooni all, leiavad Vene ühiskonnas tervikuna mõistmist ja toetust.

Veelgi enam, arvestades sanktsioonipoliitikat, mis põhjustab ilmset kahju isegi neile, kes on täielikult integreerunud Lääne finants- ja isegi poliitilisse süsteemi, peaks vähemalt osa Vene suurettevõtetest iseseisvalt jõudma paradoksaalsele (kuid ainult esmapilgul) järeldusele, et Venemaa projektidesse kinni külmunud raha on hoopis turvalisemas paigas, kui see, millele võib hõlpsasti küüned taha saada Ameerika Ühendriikide rahandusministeeriumi "sanktsioonide osakond".

Esimesed märgid sellest on juba olemas: Oleg Deripaska RusAl hakkas oma varasid tagasi tooma Venemaa jurisdiktsiooni alla ja Ališer Usmanovi USM ("Megafon", "Metalloinvest") on teatanud, et "USM varade ja valduste maksuparadiisidest väljaviimise protsess lõpetatakse juba lähitulevikus".

Bloomberg kirjeldas seda olukorda valitsuse survena ettevõtlusele: sanktsioonide, samuti poliitilise ja majandusliku ettearvamatuse tõttu tahavad Venemaa äriringkonnad investeerida Venemaale, kuid riik, selle asemel, et nende probleeme lahendada, sunnivad ettevõtjaid investeerima raha Venemaale vaatamata sanktsioonidele ja majanduslikule määramatusele.

Kas Putin unistab Euroopa Liidu lammutamisest? >>

Muide, selle numbri — 120 miljardit dollarit (ligikaudu 8 triljonit rubla) said nad üsna ametlikust allikast — Venemaa rahandusministeeriumi pressiesindaja avaldusest. See on täiendav "kodumaine" investeering, mis on arvustatud kuni 2024. aastani ja see peaks olema piisav, et Venemaa majandust oluliselt stimuleerida.

Eraldi tuleks käsitleda argumenti, et riik peaks kõigepealt lahendama riigisisesed probleemid, välistama välise surve ja majandusliku määramatuse ning alles siis lootma, et ettevõtjad lõpetavad raha eksportimise välismaale ja hakkavad kodumaale investeerima. Seda argumenti selle kõige erinevamates variantides tuleb taluda veel vähemalt järgmised kuus-seitse aastat ning võib arvata, et selle viimiseks massiteadvusesse ja ekspertide kogukondadesse rakendatakse suuri rahalisi ja meediaressursse.

Sellise seisukoha problemaatilisus seisneb selles, et majanduslikku stabiilsust, suurenenud välise poliitilise surve haavatavuse vähendamist ja vastupanu välistele šokkidele on võimatu saavutada ilma ettemaksuta.

See tähendab, et kõigepealt tuleb investeerida infrastruktuuri, armeesse, majandusse ja nii edasi ning alles siis saab tulemust nautida, vastupidises järjekorras see ei toimi.

Praegu tunneb Venemaa ettevõtlus omal nahal (sanktsioonide) kogemust, et avaldused globaliseerumisest ja sellest, et kapitalil ei ole isamaad, pole lõplik tõde, vaid möödunud sajandi 90ndate aastate äriterminoloogiat kasutades pigem "lollide ninapidivedamine". Lisaks selgub, et asi pole üldsegi selles, et "Venemaa käitub valesti ja teda karistatakse Krimmi eest", vaid selles, et poliitiliste meetodite rakendamine võõra ettevõtluse likvideerimiseks ja oma ärihuvide edendamiseks on iga elujõulise riigi poliitika normaalne ja tegelikult ainus võimalik sisu.

Vene meedia on keskendunud Venemaa-vastaste sanktsioone kirjeldamisele, kuid ei maksa unustada, et me elame totaalse, kõik kõikide vastu majandussõja ajastul. Piisab, kui vaadata, millise rõõmuga uputab USA Hiina ZTE Corporationi (mis ei ole Krimmi ega USA valimistega kuidagi seotud) ja trahvib Euroopa panku, Vana Maailma võimud aga sätivad juba valmis "maksukaigast", et karistada USA äri Euroopa Liidus.

Ainult väga rumalal kapitalil ei ole kodumaad. Nutikal kapitalil on isamaa olemas, veelgi enam, kodumaa toetus on kapitali säilimise peamine tingimus. Ajaloolisest vajadusest tingituna tuleb neid enesestmõistetavaid tõdesid Venemaa äriringkondadele, kes nendest veel aru saanud ei ole, selgeks teha administratiivsete meetmetega.

Otsustades selle põhjal, et juba on alanud rahandusministeeriumi ja ettevõtlus esindajate esimesed kohtumised, kus arutatakse Venemaa-siseseid projekte, mis nõuavad ettevõtjate panustamist, käib töö ajakava ennetades.

Sellisest lähenemisviisist võidavad kõik ja isegi need Venemaa ettevõtjad, kes praegu oma rahulolematust väljendavad. Tugev riik ja stabiilne majandus on ettevõtlusele hea ja ärimehed mõistavad seda tulevikus kindlasti.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

192
Tagid:
miljardid, vara, poliitika, majandus, ettevõtlus, sanktsioonid, raha, meedia, luure, Vladimir Putin, Lääs, USA, Venemaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega