USA endine president Barack Obama

Obama ärgitas valijaid mobiliseeruma hirmupoliitika vastu

23
(Uuendatud 19:26 09.09.2018)
USA endine president Barack Obama ärgitas laupäeval valijaid mobiliseeruma ja tooma kontrolli kongressi üle tagasi demokraatidele.

TALLINN, 9. september — Sputnik. Ühtlasi mõistis ta hukka riiki lõhestava "hirmupoliitika". Obama ütles suurele ja entusiastlikule rahvahulgale California osariigis Anaheimis, et riik on silmitsi keerulise ajahetkega, vahendas Pealinn viitega BNS-le. 

Heites kõrvale traditsiooniliselt tahaplaanile hoidva endise presidendi kuvandi, naasis Obama reedel hoogsalt poliitikasse, et aidata demokraatide valimiskampaaniat tähtsatel vahevalimistel.

California kuberner: kliimamuutused on meid juba kätte saamas >>

Laupäeval Anaheimis lausus Obama, et valijad peavad saatma novembris selge signaali, et soovivad tagasi pöörata "viha ja lõhestatuse tsükli" ja tuua USA poliitikasse tagasi veidi tervet mõistust.

President Donald Trump
© AFP 2019 / Brendan Smialowski

Kuigi Obama presidendi nime ei maininud olid tema vihjed selged. Tema sõnul ei ole panused kõrged üksnes demokraatide, vaid kõigi ameeriklaste jaoks, sest inimesed kardavad terve rea probleemide pärast, nagu virelev tervishoiusüsteem, kõrghariduse kõrge hind, soojenev kliima ja palju muud.

"Kui me midagi ette ei võta, võivad asjad halvemaks minna," märkis ta. "Teised hääled täidavad tühiku," märkis ta.

57-aastase Obama hinnangul ei lähtu suurim oht USA demokraatiale üksikisikutest ega isegi mingist miljardäride rühmast, mis soovib domineerida riigi poliitikas.

"See on apaatia, see on ükskõiksus, kui me ei tee seda, mida peaksime," lisas ta.

Ameerika on jahmunud: Venemaa sekkumise teemal valetatakse jõhkralt >>

Obama kõne oli lühem ja mõõdukam, kui eelmise päeva tulised märkused Illinois's, kus ta ründas Trumpi otsesemalt, murdes Ameerika traditsiooni endiste presidentide vaoshoitusest oma ametijärglaste suhtes.

"Mis on juhtunud vabariikliku parteiga?" küsis Obama reedel Illinois' ülikoolis peetud kõnes. "Nad õõnestavad meie liitlasi, poevad külje alla Venemaale," sõnas endine president, kelle sõnul oli vabariiklaste "keskne põhimõte välispoliitikas võitlus kommunismi vastu ja nüüd poevad nad endisele KGB juhile külje alla".

Trump märkis, et oli Obama kõnet vaadanud, kuid jäänud magama.

Mullu detsembris New Delhis peetud kõnes puudutas ekspresident Trumpi ähvardust viia Ühendriigid 2015. aasta Pariisi kliimaleppest välja, vahendas uudisteortaal Sputnik Eesti

"See on kokkulepe, mis hoolimata Ameerika juhtrolli väiksest pausist annab meie lastele võimaluse võidelda," ütles Obama ajalehe Hindustan Times korraldatud sümpoosionil.

"Hea on aga see, et Ameerika Ühendriikides on osariike, kompaniisid, ülikoole ja linnu, mis jätkavad tööd selle nimel, et Ameerika täidaks endale Pariisi leppega võetud kohustusi," lisas ta.

President Donald Trump allkirjastas dokumendi, millega tühistati Valge Maja eelmise peremehe direktiivi, mis piiras USA ametivõimude õigusi vastata häkkeritele omapoolsete küberrünnakutega, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti augusti keskel.

Sellest kirjutas The Wall Street Journal, viidates olukorraga kursis olevatele allikatele. 2012. aastal andis Obama administratsioon välja õigusakti, mida tuntakse presidendi poliitika direktiivina 2.0 ja mis reguleerib Ameerika agentuuride tegevust riigi vaenlaste toime pandud küberrünnakute korral.

Dokumendi sisu ei olnud teada, kuni 2013. aastal avalikustas selle USA endine luureametnik Edward Snowden. Ajalehe allikate andmetel tähendab Trumpi otsus kübersekkumise piirangute leevendamist.

23
Tagid:
hirmupoliitika, poliitika, valijad, Barack Obama, Donald Trump, California, USA
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega