USA president Donald Trump

Mitte päevagi kirjareata - Trumpi kallale lasti kõik rotid

41
(Uuendatud 13:26 09.09.2018)
USA president ei ole The Washington Posti ajakirjaniku Bob Woodwardi skandaalset raamatut kirjeldades veel ära kasutanud kõiki talle teadaolevaid sõna "vale" sünonüüme aga juba on vaja leida sõnu anonüümsele kirjutisele The New York Times'is. Kus tegelikult on kõik sama.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

See oleks nagu mingi kooskõlastatud erioperatsioon. Rahuajal on nad konkurendid võitluses lugejate, tiraažide ja reitingute pärast. Kuid sõjas käivad asjad nagu sõjas ikka. Ja sõda Trumpiga neil käibki. Mis siis, et infosõda. Sellepärast nad — The Washington Post ja The New York Times – juba teist aastat järjest Pulitzeri auhinda "tõe" eest Trumpi kohta jagavadki, et vihisevad nagu kuulid meelekohal, põhimõttel "Mitte päevagi kirjareata". Täristavad suisa valangutega. Ta pole The Washington Posti ajakirjaniku Bob Woodwardi skandaalset raamatut kirjeldades veel ära kasutanud kõiki talle teada olevaid sõna "vale" sünonüüme, kuid juba on vaja leida sõnu anonüümsele kirjutisele The New York Times'is.

Paanika USA-s: Trump reetis omad ja sai Putinilt mõjutusvahend >>

Leidis kohe ühe — "riigireetmine?". Küsimärgiga. Siis tuli mõistusele ja hakkas järgmises säutsus tema administratsioonis selle "kõrge inkognito", kelle sulest väidetav uus "leke" pärineb, olemasolus kahtlema. Žanrilt on see hingekarje. Autor tunnistab, et kuulub Valge maja salajasse opositsiooni. Väidetavalt saboteerivad ja takistavad nad igal võimalikul viisil oma bossi kõiki nende arvates arulagedaid ja kahjulikke algatusi, mille hulka nad loevad ka tema katseid parandada suhteid Venemaaga.

"Kui selline arg anonüümne autor eksisteerib, siis peab Times rahvusliku julgeoleku huvides tema nime viivitamatult valitsusele teada andma," nõudis USA president Twitteris. Kuigi oleks võinud seda koheselt ka kohtu kaudu teha. Ja seda sama ka Woodwardilt, kuna tema raamat "Hirm: Trump Valges majas" ("Fear: Trump in the White House") on "kõigest kogumik fabritseeritud lugudest, mida levitavad endised pettunud töötajad, et näidata presidenti halvas valguses," ütles pressiesindaja Sarah Sanders.

See on välja peetud samas stiilis nagu sellele järgnenud artikkel, ainult et Trump jaoks veelgi solvavamate keerdkäikudega, mis on omistatud konkreetsetele tegelastele: aparaadi ülemale Kelly"le, pentagoni ülemale Mattisele. Nemad on juba oma väidetavaid sõnu juba eitanud. Kuid need sõnad läksid nagunii ringlusse. Võiks öelda, et meedia lasi kõik krantsid Trumpi kallale. Kuid mitte koerad, vaid "rotid". Woodward need, kes on juba laevalt põgenenud, Times need, kes teda veel seestpoolt närivad, teda järjest põhja tõmmates.

Pole muidugi sugugi kindel et tegemist on üldse reaalse isikuga. Võib-olla on see mingi koondkuju.

Meedia on juba tõestanud, et riigipea ümbruses selline pilt valitsebki. Isegi kui pole, siis arvab Trump nende esitlusest, et on ikka küll. Ega ta siis asjata, nagu allikad väidavad, helista üha sagedamini oma sõpradele väljastpoolt administratsiooni. Seetõttu peab tavakodanik uskuma, et ta oma meeskonda ei usalda.

Trumpi õudusunenägu: tagandamine modellide pärast ja mis puutub siia Venemaa >>

Kas see tegelikult nii on või mitte, kuid presidenti püütakse avalikkusele näidata, kui põlualust oma enda majas. Kõik on lihtne. Ameerika Ühendriikide elanikkonda harjutatakse mõttega tagandamisest. Ja veel enne Kongressi vahevalimisi, et valijad mõistaksid — Trumpist vabanemise tõenäosus saab olema seda suurem, mida rohkem demokraatide Kapitooliumi künkale pääseb.

Aga Trump?.. Mis Trump? USA president on samasugune riigi sümbol nagu riigilipp. Seega, need, kellele tema saabumisega leinaaeg algas, arvavad, et neil on õigus see nüüd vardast alla lasta.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

41
Tagid:
poliitika, vale, meedia, ajakirjandus, raamat, The Washington Post, The New York Times, Bob Woodward, Donald Trump, USA
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega