London näitas maailmale väidetavalt Salisburys isa ja tütre mürgitanud inimeste fotosid

Londonil asi selge: Skripalid mürgitas Moskva

96
(Uuendatud 14:11 06.09.2018)
Kipaka ja trööbatud maailmajulgeoleku hoone ümber on juba kuivad heinad laiali laotatud ja bensiingi valmis pandud. Hoone seintel on kahe väidetavalt Salisburys käinud niinimetatud Venemaa sõjaväeluuraja fotod.

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Niisiis "läkski õnneks". London näitas maailmale väidetavalt Salisburys isa ja tütre mürgitanud inimeste fotosid. Valitsusjuht Theresa May, nimetas neid loomulikult Venemaa sõjaväeluure ametnikeks. Ja kes nad siis veel võiksid olla? Ikka seesama salakaval ja julm reetureid karistav Moskva karvane käsi. Isegi "kurjamite" nimed on ära toodud. Ilmselt ei ole need õiged aga see polegi oluline.

Avalikustati Skripalide mürgitamises kahtlustatavad venelased >>

Ühendkuningriik pidi lihtsalt midagi välja käima, sest edasine vaikimine hakkas juba talumatuks muutuma. London oli lati juba väga kõrgele tõstnud: Venemaa süüdistamine keemiarelva kasutamises teise riigi territooriumil. Ja veel millise — läänemaailma ühe parima! Võiks öelda, et sealsed vaateaknad on võrreldavad Ameerika Ühendriikide omadega. Sellist "sigadust" juba niisama jätta ei saa.

USA lipp
© Sputnik / Алексей Филиппов

Kes need valvekaameraga jäädvustatud ja kurjategijateks kuulutatud inimesed on, ei saa tõsikindlalt öelda. Paljugi kes. Peaasi, et on esitatud "tõendid". Kuigi, ega neid üldiselt eriti vaja polnudki. London otsustas lihtsalt mingit sündsust ilmutada. Ja et asi veenvam tunduks, traageldati Salisbury mürgitamise külge veel ka Amesbury mürgitamine. Kasutati muidugi mõista sama ainet. Tegelikult oli süüdimõistev kohtuotsus Venemaale sisuliselt langetatud juba palju varem. Washington kehtestas Skripalide loo pärast, kus küsimusi on palju rohkem, kui vastuseid, uue sanktsioonide paketi ja ähvardab teise, veelgi karmimaga.

Ka London astus Venemaa-vastaseid samme juba mitu kuud enne fotode avaldamist, tegelikult kohe pärast GRU endise töötaja ja tema tütre mürgistamist. Või Moskva tellitud mürgitamise imiteerimist. London juhindus tookord Briti poliitikute poolt nii armastatud väljendist "highly likely", mis muutus sedamaid meemiks absurdsuse tõttu, kui asi puudutab suurt geopoliitikat.

Venemaad kõntsriigina unes nägeva Ameerika ja Briti eliidi strateegiline eesmärk oli alles viimases järjekorras leida põhjus uute sanktsioonide kehtestamiseks. Sanktsioone kehtestati ka varem suvalisel ettekäändel. Siin tehakse palju tõsisemaid arvestusi: luua ühiskondlikus teadvuses ja globaalses meediaruumis Venemaale maine terrorismi sponsoreerivast riigist, mis ei tagane oma vaenlasega arvete õiendamiseks ka kõige räpasemate vahendite, sealhulgas keemiarelva kasutamisest.

Trump hakkab Damaskust pommitama: tal ei ole valikut >>

Ja siis ilmselt välja ajada ta ÜRO Julgeolekunõukogust ja teistest rahvusvahelistest struktuuridest ja organisatsioonidest. Maksimumprogramm on rahvusvaheline isolatsioon. Ega siis ilmaasjata süüdistata Moskvat paralleelselt "Skripalide asjaga" veel ka Süüria valitsuse toetamises, kes hävitab omaenda rahvast, ikka selle sama keemiarelvaga. Sellesse kontseptsiooni sobib ka võimalik uus provokatsioon Süüria Idlibi provintsis, mille eest Venemaa kaitseministeerium hoiatas.

"Valged kiivrid" evakueeriti riigist, kuid seal leidub nüüdki huvilisi võtta endale provokaatori roll ja ohverdada kellegi elu, et süüdistada Damaskust ja siis Moskvat kohutavates inimsusevastastes kuritegudes. USA sõjaväelased on juba valmis Assadi ja tema relvajõududele purustavat kättemaksulööki andma. Poliitikud ootavad käsklust "Võta!", et siis uue innuga Moskva kallale söösta. Tagajärgedele nad ilmselt ei mõtle.

Küllap on sellised plaanid oma kogumis meeletud ja vastutustundetud, kuid mitte neile, kes oma ideid aktiivselt ellu viivad. Oleme juba korduvalt olnud tunnistajaks, et Läänele pole ühe või teise riigi süüdimõistmiseks vaja mingeid tõendeid, piisab vaid eliidi konsolideeritud poliitilisest otsusest. Selline rahvusvaheliste suhete konfiguratsioon näib tõesti plahvatusohtlik. Kipaka ja trööbatud maailma julgeolekuhoone ümber on juba kuiva heina laotud ja selle seintele on hoolikalt riputatud kahe niinimetatud Venemaa sõjaväeluure ametniku fotod.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

96
Tagid:
Novitšok, keemiarelv, poliitika, foto, sanktsioonid, kahtlustatav, mürgistus, sõjaväeluure, Theresa May, Sergei Skripal, Süüria, Salisbury, USA, Venemaa, Suurbritannia
Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega