Prantsusmaa võimud soovitasid mitte akrediteerida RT ja Sputniku ajakirjanikke

Prantsusmaa võimud soovitasid mitte akrediteerida RT ja Sputniku ajakirjanikke

35
(Uuendatud 07:57 06.09.2018)
Prantsusmaa võimud avaldasid aruande, kus esmajoones soovitatakse mitte anda akrediteeringuid RT ja Sputniku ajakirjanikele.

TALLINN, 6. september — Sputnik. Enam kui kahesajaleheküljelise dokumendi pealkirjaga "Teabega manipuleerimine: väljakutse meie demokraatidele" ettevalmistamisega tegelesid riigi välisministeeriumi analüüsi-, prognoosi- ja strateegialeskus (CAPS) ning kaitseministeeriumi strateegiliste uutingute instituut (IRSEM), edastas RIA Novosti.

Töörühm dokumendi ettevalmistamiseks loodi möödunud aasta septembris. Aruande autorid külastasid mitmeid riike ning kolme rahvusvahelist organisatsiooni – EL-i, NATO-t ja OSCE-d, kus nad "pidasid ligi sada kohtumist võimuesindajate ja kodanikuühiskonna esindajatega".

Prantsuse ajakirjandus avaldas lõigud RT ja Sputniku vastu suunatud dokumendist >>

Eessõnas märgitakse, et aruanne on tulemiks "ohu teadvustamisest, mida kätkeb teabega manipuleerimine meie demokraatiale" ja kinnitatakse, et "korduvad sekkumised, mis on toimunud alates 2014. aastast – Ukraina, Bundestag, Hollandi referendum, Brexit, USA valimised – on näidanud, et lääne demokraatiatel, isegi kõige suurematel ei ole puutumatust."

Pariisi äärelinnas alustas tööd RT France
© Sputnik / Евгений Биятов

"See aruanne ei ole ja seda ei saa pidada Prantsusmaa valitsuse ametlikuks seisukohaks. Tegemist ei ole ka lõpliku seisukohaga: tulevikus me jätkame oma pädevuse piirides selle teema uurimist," öeldakse sissejuhatuses.

Viiskümmend soovitust "marginaliseerumise" asjus

Aruandes on terve loend 50 soovitusega – alates "üldist laadi" nõuannetega kuni soovitusteni riikidele, kodanikuühiskonnale ja üksikisikutele. Punkt 19 sätestab: "Marginaliseerida välismaised propagandaorganid. Kõigepealt tasub need nimepidi nimetada ning seejärel mitte akrediteerida ja mitte kutsuda ajakirjanikele mõeldud pressikonverentsidele," soovitavad dokumendi autorid.

Illustratsioonina soovitusele "nimetada nimepidi" on esitatud tsitaat Emmanuel Macroni etteastest pressikonverentsil Vladimir Putiniga Versailles´s, kus Prantsusmaa riigipea süüdistas reaalseid tõendeid esitamata Sputnikut ja RT-d selles, et nad on presidendiralli käigus "korduvalt välja mõelnud valesid tema ja tema kampaania kohta".

Meedialahingud >>

Aruande tekstis mainitakse 60 korda Venemaad, 48 korda mainitakse Kremlit, 14 korda agentuuri Sputnik ning samuti üle 10 korra telekanalit RT. Eelkõige kinnitatakse, et RT ja Sputnik "manipuleerivad teabega", "leiutavad fakte" ja "võltsivad" dokumente, tõlkeid ja intervjuusid. "Me taunime nimelt seda, aga mitte vaatenurka," deklareerivad autorid, rõhutades, et Venemaa meediakanalid võivad ja neil on õigus kaitsta Venemaa vaatenurka.

NATO kurdab vene propaganda tõhususe üle
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Analüüsides aruandes Macron Leaks´iks nimetatud juhtumit Sputniku publikatsioonide ja Macroni meeskonna liikme arvutist lähtunud lekke kohta Prantsusmaa presidendivalimiste eel loetlevad uurimuse autorid vastavaid "ammutatud õppetunde". Üks neist on alapealkirjastatud kui "diskrediteerida propagandameediat". Selles räägitakse, kuidas RT ja Sputniku ajakirjanikud 2017. aasta 27. aprillist kuni kampaania lõpuni akrediteeringutest ilma jäeti.

"Isegi pärast valimisi ei ole neil ligipääsut Élysée paleesse või välisministeeriumi pressikonverentsidele. See otsus võib olla õigustatud vähemalt kahel põhjusel," rõhutavad autorid.

Argumendina toovad nad esile selle, et "need meediakanalid ei tee mitte ajakirjandusliku tööd, vaid propagandat." Kriteeriume, mille põhjal eristada ajakirjandust propagandast, aruandes ei ole.

Simonjan andis hinnangu uutele RT ja Sputniku vastu esitatud süüdistustele >>

Samuti ei esitata dokumendis taas mitte mingisuguseidki tegelikke tõendeid mainitud Venemaa "sekkumisest" lääneriikide poliitilistesse protsessidesse, autorid piirduvad oma isiklike väidete ja varasemate tõestamata süüdistustega. Aruandes kõneldakse ka sellest, et "katse mõjutada 2017. aastal Prantsusmaa presidendivalimisi" veenis autoreid selle teema uurimise olulisuses.

Rahulolematus vene meediaga läänes

Olukord seoses Venemaa meediakanalitega lääneriikides muutub viimastel aastatel aina keerulisemaks. Möödunud aasta novembris võttis Euroopa Parlament vastu resolutsiooni, kus räägitakse neile vastutöötamise vajalikkusest, kusjuures peamisteks ohtudeks on nimetatud Sputnik ja RT.

Peale selle teatas Macron jaanuari algul "võltsuudiste vastase seaduse" väljatöötamisest Prantsusmaal. Dokument laiendab Prantsusmee audiovisuaalsete vahendite ülemnõukogu (CSA) volitusi, seda eeskätt "välisriikidega seotud meediakanalite" suhtes. Niisuguste meediakanalitena mainitakse seadusele pühendatud artiklites korduvalt vaid telekanalit RT ja agentuuri Sputnik.

Rida poliitikuid, sealhulgas Macron, aga ka USA senaatorid ja kongresmenid on süüdistanud Sputnikut ja RT-d sekkumises USA-s ja Prantsusmaal toimunud valimistesse, kuid ei ole seejuures esitanud mingisuguseid tõendeid. Moskvas on niisuguseid avaldusi nimetatud põhjendamatuiks.

"Nakkuslik paranoia" >>

RT peatoimetaja Margarita Simonjan on säärased rünnakud korduvalt tagasi tõrjunud ja ühtlasi deklareerinud, et prantsuse intelligents on unustanud vabaduse, võrdsuse ja vendluse. Lisaks sellele soovitas Simonjan peale Élysée palee keeldumist RT France ajakirjanike akrediteerimisest Macronil oma riigi põhiseadus tähelepanelikult läbi lugeda.

35
Tagid:
demokraatia, aruanne, ajakirjanikud, akrediteering, sõnavabadus, meedialahingud, IRSEM, CAPS, Sputnik, RT, Prantsusmaa
Teema:
Meedialahingud (290)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega