Soome lahes algas Nord Stream 2 gaasitoru paigaldamine

Soome lahes algas Nord Stream 2 gaasitoru paigaldamine

46
(Uuendatud 19:15 05.09.2018)
Šveitsi firma Allseas torujuhtme paigaldusalus Solitaire alustas Nord Stream 2 gaasitoru paigaldamist Soome lahes.

TALLINN, 5. september — Sputnik. Solitaire on 300 meetri pikkune ja 41 meetri laiune alus, mis paigaldab torujuhet ööpäevaringselt seitsmel päeval nädalas, teatas ettevõte. Elamisvõimalus on laeval 420 töötajale, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Läti kardab, et Nord Stream 2 ajab Euroliidu ja USA tülli >>

Gaasitoru 12 meetri pikkused ja 24 tonni kaaluvad torud tuuakse Solitaire'ile spetsiaalsete varustusalustega lähimatest logistikakeskustest Kotkas või Hankos ning torud keevitatakse kokku aluse pardal, seejärel keevituskohti testitakse ning lõpuks lastakse torujuhe mere põhjaUurimislaev viib läbi kontrolli nii enne kui peale torujuhtme paigaldamist, kindlustamaks, et torujuhe on õiges asukohas.

Torujuhet paigaldava aluse ümber on 1,85 kilomeetri ehk 1 meremiil laiune turvatsoon ning uurimisaluste Oceanic ja Olympic Triton ümber 500 meetri ehk 0,3 meremiili laiune turvatsoon.

Informatsioon merel liikujatele võimalikest navigatsiooni takistustest on leitav reaalajas kanalites Notices to Mariners, NAVTEX ja VHF raadio. Kõik turvalisust tagavad meetmed on kooskõlastatud Soome transpordiagentuuri ja piirivalvega. Torujuhtme paigaldamine toimub kooskõlas riikliku loa sätetega ja ülevaatust teostavad riiklikud asutused.

Projekt Nord Stream 2 käigus ehitatakse Venemaalt läbi Läänemere Saksamaale kahe toruga gaasijuhe, mille aastane transpordimaht on 55 miljardit kuupmeetrit.

Moskva ja Berliin on valmis Ameerikale vastu astuma >>

Uus torujuhe kavatsetakse ehitada praeguse Nord Streami kõrvale. See läbib Läänemere kaldal asuvate riikide — Venemaa, Soome, Rootsi, Taani ja Saksamaa territoriaal- või eksklusiivseid majandusvööndeid.

Ülalmainitud riikidest puudub ettevõttel Nord Stream 2 AG — gaasitrassi Nord Stream 2 operaatoril — ehitusluba veel ainult Taanilt.

Nord Stream 2 AG ainus aktsionär on Gazprom. Euroopa-poolsed partnerid — Shell, OMV, Engie, Uniper ja Wintershall kohustusid projekti Nord Stream 2 rahastama kokku 50 protsendi ulatuses, igaüks summas 950 miljonit eurot.

Nagu uudisteportaal Sputnik Eesti juba kirjutas, on Nord Stream 2 ehitamise vastu Ameerika Ühendriigid, Baltimaad, ja eriti Ukraina ning Poola, kelle uus marsruut märkimisväärsest sissetulekust ilma jätab. Ka Taani käitumises on tunda Washingtoni survet.

Ekspert: Taani ei saa enam Nord Stream 2 ehitust keelata >>

Mitmete ekspertide arvates valmistavad need riigid Nord Stream 2 kritiseerides ette pinnast USA ettevõtete Euroopa gaasiturule sisenemiseks — tootega, mis on Venemaa kütusest kallim ja mis kulukama energiallikana Euroopa konkurentsivõimet vähendab.

46
Tagid:
gaasitoru, paigaldamine, ehitus, gaas, Allseas, Solitaire, Nord Stream 2, Soome laht, Šveits, Taani, Läänemeri, Rootsi, Soome, Saksamaa, Venemaa
Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)