Gruusia lipp ja vapp

Venemaa ajakirjanikku ei lubatud Gruusiasse

20
(Uuendatud 17:14 05.09.2018)
Kolme venemaalast, nende seas TASS-i ajakirjanikku ei lubatud Gruusiasse, teatati RIA Novostile Gruusia välisministeeriumist.

TALLINN, 5. september — Sputnik. Ministeeriumi pressiteenistuses nenditi, et venemaalased on rikkunud nn okupeeritud territooriumide seadust.

Nende seas, kellel riiki siseneda ei lubatud, on TASS-i sõjakorrespondent Viktor Litovkin, rahvusvahelise uurimisassotsiatsiooni nõukogu president Gennadi Bordiogusov ja Aleksandr Tokarev, edastas RIA Novosti.

Ministeeriumist teatati, et Tokarev on NTV ajakirjanik. Kuid kanali pressiteenistuses väideti, et korrespondent "ei tööta meil enam ammu".

Wolfgang Ischinger: "Elame ajastu murrangul">>

Meedia andmeil saabus Tbilisisse delegatsioon osalemaks meediakonverentsil. TASS-is kinnitati seda teavet, märkides, et olukorras püütakse selgust saada, "sealhulgas diplomaatilisi kanaleid pidi".

Pole esimene ega viimane juhtum

Gruusia võimude tegevust kommenteeris politoloog, Venemaa Sõjaajaloo Ühingu Kesknõukogu liige Armen Gasparjan. Eksperdi hinnangul ei ole antud juhul millegi üle imestada.

"Tuleb aru saada, et see ei ole viimaste aastate vältel esimene juhtum ja vaevalt see ka viimaseks jääb," ütles Gasparjan. Ja seda tema sõnul isegi vaatamata sellele, et valdav enamus Gruusia ühiskonnast on meelestatud suhete normaliseerimiseks Venemaaga.

"Teisalt on olemas Gruusia opositsiooni vaatenurk, mis hiljuti nõudis Batumis Lermontovi tänava ümbernimetamist senaator McCaini tänavaks. Sedalaadi žeste suhete normaliseerimiseks kasutada on väga keeruline," konstateeris politoloog.

Gruusia ei õppinud 2008. aasta sõjast midagi>>

Ühtlasi, märkis Gasparjan, on veel Gruusia võimude seisukoht, kel oleks samuti hea meel suhete paranemise üle Venemaa Föderatsiooniga. "Aga teisest küljest eksisteerib seadus "okupeeritud territooriumide" kohta – võimud on juba korduvalt teatanud vajadusest Venemaa jaoks otsus Lõuna-Osseetia ja Abhaasia tunnustamise kohta ümber vaadata.

"Ja niisugusel alusel on raske midagi suhete normaliseerimiseks üles ehitada," lisas ekspert.

"Okupeeritud territooriumid"

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, ilmnes pingete tõsine teravnemine Venemaa ja Gruusia suhetes 2008. aastal pärast Gruusia sõjalist agressiooni Lõuna-Osseetia vastu. Venemaa juhtkond võttis tookord vastu otsuse sõjalise operatsiooni läbiviimiseks, mille eesmärgiks oli sundida ametlik Tbilisi rahu sõlmima.

President Kersti Kaljulaid Gruusias
© Sputnik / Denis Aslanov

"Viiepäevane sõda", nagu neid sündmusi edaspidi nimetati, lõppes Gruusia vägede täieliku lüüasaamisega ja Gruusia poolt täielikult kontrolli kaotamisega Lõuna-Osseetia ja Abhaasia territooriumi üle.

26. augustil 2008. aastal tunnustas Venemaa Lõuna-Osseetia ja Abhaasia kui riikide suveräänsust ja sõltumatust.

Nutikad inimesed ja e-tehnoloogia on Eesti kaubamärk Tbilisi tippkohtumisel>>

Ent Gruusia poolt on Abhaasia ja Lõuna-Osseetia kuulutatud okupeeritud aladeks. Vastavalt seadusele "Okupeeritud territooriumide kohta" on nende piirkondade külastamine ilma ametliku Tbilisi loata seadusevastane ja karistatav suure rahatrahvi või kuni nelja-aastase vangistusega.

Moskvast on korduvalt teatatud, et kahe endise autonoomia iseseisvuse tunnustamine kajastab tegelikkust ja ülevaatamisele ei kuulu.

20
Tagid:
TASS, Armen Gasparjan, ajakirjanik, Lõuna-Osseetia, Abhaasia, Gruusia