USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa õhurünnak Süürias

Trump hakkab Damaskust pommitama: tal ei ole valikut

182
(Uuendatud 18:39 03.09.2018)
Telekanal CNN andis teada, et USA kindralstaap ja luureteenistused on juba koostanud nimekirja sihtmärkidest Süürias, mida asutakse pommitama seejärel, kui Süüria armee jääb järjekordselt süüdi keemiarelva kasutamises tsiviilisikute ja niinimetatud "mõõduka Süüria opositsiooni" vastu.

Ivan Danilov, blogi Сrimson Alter autor agentuuruile RIA Novosti

Sel konkreetsel juhul ei ole tegelikel asjaoludel üldse mingit tähtsust: pommitama hakatakse ilmselt ükskõik mis asjaoludel. Enamgi veel, mitte mingid teabealased ega isegi kogu järjekordse "keemiaprovokatsiooni" loomise mehhanismi ennetava avastamise ja avalikustamise meetmed ei peata USA sõjaväelasi ja Washingtoni "pistrikke". Mõnes mõttes pole siin asi üldse mitte Assadis ega isegi Süüria konfliktis tervikuna.

Zahharova: Twitteris on käivitatud Venemaa-vastane projekt uue "tüdrukuga" >>

Paraku asutakse Süüriat pommitama lähtuvalt üksnes Ameerika Ühendriikide siseriiklikust poliitilisest otstarbekusest. Pommitamised ei ole hädavajalikud, kuid antud hetkel saab nimelt sellist stsenaariumit vältida vaid juhul, kui USA siseriiklikku poliitilisse ja teabealasesse päevakorda kerkib teema, mis "Süüria küsimuse" mitmeks kuuks täielikult varjutab.

Kahjuks on juba paikapandud pommitusplaanide "lekitamine" CNN-i poolt omamoodi imagoloogiliseks šantaažiks, mille abituks ohvriks saab USA president. Trump on seatud äärmiselt ebamugavasse olukorda: kui Valged Kiivrid Suurbritannia eriteenistuste toetusel ja juhtimisel korraldavad Süürias järjekordse provokatsiooni, ei jää tal võimalust löögiandmisest ja konflikti eskaleerumisest hoiduda väites, et "kindralstaap olevat justkui mõelnud ja otsustanud, et seda ei tasu teha".

Pärast CNN-i poolt väljakäimist "riputavad" meediakanalid ning ka senaatorid ja kongresmenid Damaskuse pommitamisest keeldumise vastuseks (nähtavasti võltsitud) vahejuhtumile keemiarelva kasutamisega isiklikult Trumpi kraesse, keda jääb siids järjekordselt süüdistada koostöös Kremliga. See pole teab mis suur probleem, kuid Süüria kriisi praegune teravnemine langeb Ameerika Ühendriikide riigipea kõige haavatavamale perioodile: USA-s käib täie hooga valimiskampaania ning "vahevalimised" on juba kuu aja pärast.

"Vahevalimised" kujutavad endast spetsiifilist leiutist, mille määrab suuresti ära ameeriklaste poliitilise süsteemi farsilik iseloom. USA presidendivalimised toimuvad kord nelja aasta tagant, nende vahepealsel ajal aga valitakse ümber kõik 435 Kongressi liiget (see uueneb iga kahe aasta tagant), kolmandik Senatist ning suur osa kuberneridest.

Tänavu toimuvad "vahevalimised" 6. novembril, panuseks on neil poliitiline karjäär, vabadus ja vahest koguni Trumpi ja tema perekonna elu.

Lugu on selles, et nende valimiste kõige ebasoodsama tulemuse korral võib Demokraatlik Partei saavutada enamuse nii Kongressis kui ka Senatis. Sel juhul tekib Trumpi jaoks otsekohe oht mitte ainult selleks, et tema vastu korraldatakse edukas tagandamismenetlus, vaid ka selleks, et teda ja tema perekonda (alates väimees Jared Kushnerist ja lõpetades Trump Organizationis töötavate sugulastega) süüdistatakse riigireetmises ja sobingus Venemaaga ning sealtsaati on valglakaristuseni – ja isegi elektritoolini – nagu öeldakse, vaid vaksake maad.

Valged Kiivrid tarnisid taas Süüria terroristidele mürkaineid >>

Venemaa sekkumise teema USA valimistesse (toimunud presidendivalimistesse, "vahevalimistesse" ja eelolevatesse presidendivalimistesse), aga ka presidendi riigireetmise teema on juba kujunenud valimiskampaania põhiliseks päevateemaks. Kui ameeriklaste riigipea keeldub Süüriat pommitamast, siis võib julgesti ennustada, et lavastatud kaadrid "sariinimürgitusse surevate Süüria lastega" hakkavad keerlema kõigis USA telekanalites kogu valimiskampaania vältel, saadetuna kommentaaridest sel teemal, et Putinil on kindlasti Trumpi kohta mingit hirmsat komprat, kui juba Trump keeldub "verejanulist Assadi" karistamast ja Putinile "ameeriklaste jõudu" näitamast.

Washingtoni praeguse administratsiooni vaatevinklist ei tohi niisugust riski lubada ning seetõttu hakatakse Süürias tõenäoliselt pommitama, kusjuures demonstratiivselt ja maksimaalse meediakära saatel, liialdades mitmekordselt Süüria poolele tekitatud kahjude ja inimkaotustega. Enamgi veel: ametliku Damaskuse huvides oleks Trump selles etenduses üle mängida – sel juhul, kui viimasel on tõepoolest vaja vaid meediašõud USA siseriiklikuks tarbeks.

Õnneks kahandab Ameerika Ühendriikide valimiskampaania halastamatu poliitiline loogika radikaalselt väljavaateid selleks, et Washington tahab midagi enamat kui järjekordset täpselt sihitud jõudemonstratsiooni, misjärel võib kuulutada, et vaenlane on kahjutuks tehtud ning õiglus jalule seatud. Teatada katsest muuta Damaskuse režiimi või järjekordse sõja alustamisest Lähis-Idas ameeriklaste otsesel osavõtul, aga ka väljendada valmisolekut sõjaliseks kokkupõrkeks Venemaaga selle nimel, et Assad kukutada – kõik need on tõepärased retseptid valimiste kaotamiseks.

Või siis tõlgendab Trumpi valijaskonna "põhituumik" põhjendatult millist tahes neist avaldustest tõendusena presidendi-poolsest reetmisest.

Samas on nimelt tolle valijaskonna "tuumiku" toetus, kes on valmis Trumpi eest tulest ja veest läbi minema, ainsaks tegelikuks kindlustuseks ametist tagandamise vastu. Ülalmainitud kaalutlustest lähtuvalt võib ennustada, et ameeriklased asuvad Damaskust pommitama, aga Süürias sõdida, üritades kodusõja kulgu ümber pöörata ning Venemaa ja Süüria koalitsioonilt võit käest kiskuda nad vaevalt küll söandavad. Ja selles on suured teened Venemaa armeel ning Venemaa poliitilisel juhtkonnal, kes paljude aastate vältel ei ole säästnud jõudu ja vahendeid relvastuse ja eriti niinimetatud "tuumatriaadi" arendamiseks.

Moskva kutsub Brüsselit "Süüria valsile" >>

Ainus, mida ameeriklased võivad veel Süürias saavutada, on sügav moraalne rahulolu, aga ka ettekääne rääkida sellest, et kui nad oleksid väga soovinud, siis oleksid nad võitnud. Võib sajaprotsendiliselt kindel olla, et mõne aasta pärast teeb Hollywood terve sarja märulifilme ameeriklaste eriüksuse kangelaslikest võitudest Süürias vene, iraani ja süüria "kalašnikovidega metslaste" üle ja juba 2020. aastail on keskmine ameeriklane veendunud selles, et Süüria sõja võitis nimelt USA, umbes samaviisi, nagu paljud ameeriklased usuvad seda, et USA Vietnamis võidu saavutas. Pole midagi parata: tõejärgne ajastu on juba käes, aga meil pole kahjuks senimaani oma Hollywoodi analoogi massiliseks häkkimiseks teiste riikide elanike ajudesse.

Lõppude lõpuks on peaasi võit – nimelt füüsilises, aga mitte teabevalla virtuaalreaalsuses ja vähemasti Süüria sõjas on see võit lähedal. Enamgi veel: võit on osutunud majanduslikult tulusaks.

Tänu edusammudele Süürias on Venemaa tõkestanud Katari gaasijuhtme projekti Euroopasse, viinud läbi suurepärase turundusoperatsiooni relvaekspordi suurendamisel Lähis-Itta ja mis kõige tähtsam – suutnud piirkondlikele mängijatele, nagu seda on Saudi Araabia, päriselt tõestada, et Kremliga on kasulik ja turvaline kõige tõsisemates asjades kokku leppida. Näiteks ühises kontrollis maailma naftaturu üle. Sel taustal on ameeriklaste võimalik pommihõngune PR-aktsioon tühiasi, mis sisuliselt mitte midagi ei muuda.

Venemaa tõrjub USA maakera võtmepiirkonnast välja.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

182
Tagid:
raketilöök, keemiarünnak, provokatsioon, analüütika, poliitika, Donald Trump, USA, Süüria
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega