Испытательный пуск новой модернизированной ракеты

Venemaa võtab relvastusse salajase ülihelikiirusega püüdurraketi

92
(Uuendatud 21:00 30.08.2018)
Venemaa uue püüdurraketi katsetused kinnitasid kõigi tehniliste parameetite paikapidavust

TALLINN, 30. august — Sputnik. Venemaa raketitõrjesüsteemi uut elementi katsetati Kasahstanis Sarõ-Šagani polügoonil. Sellest teatas neljapäeval Vene Föderatsiooni kaitseministeeriumi info- ja massiteabevahendite osakond, vahendab telekanal Zvezda.

Püüdurraketi start toimus Venemaa õhu- ja kosmosejõudude Õhu- ja raketitõrje 1. Eriotstarbelise armee ülemjuhataja asetäitja Andrei Prihhodko juuresolekul.

Prihhodko sõnul kinnitas edukas katsetusteseeria raketi kõiki taktikalis-tehnilisi parameetreid. 

"Uus raketitõrjesüsteemi püüdurrakett täitis edukalt järjekordse ülikeerulise lennuprogrammi ja tabas etteantud sihtmärki nõutud paigas ja vajaliku täpsusega," ütles ta.

Telekanal "Zvezda" täpsustas, et uue raketi kõik tehnilised näitajad on salastatud.

Salastatud on ka tema välimus: "Me teame ainult, et ta on võimeline hõlpsasti tabama manööverdavat ballistilist sihtmärki, mis liigub kiirusega seitse kilomeetrit sekundis, ehk 20-kordse helikiirusega."

Ajakirja "Isamaa Arsenal" sõjaväeline ekspert Aleksei Leonkov kommenteeris telekanalile antud intervjuus muljeid uue püüdurraketi stardipaigast.

Минобороны РФ
Uue püüdurraketi katsetused Kasahstanis.

"Omaduste poolest on tegu hüperhelisüsteemiga. On selge, et juhitavate ülihelirakettide valdkonnas oleme me "kogu ülejäänud maailmast ees", ütles ta.

Lisaks rõhutas Leonkov, et sellist raketti võib kasutada "nii üksiku sihtmärgi kui ka objektide grupi vastu".

"Nagu teada, kasutati esimene põlvkonna raketitõrjesüsteemides tuumalõhkepäid, mis võimaldas üheaegselt kahjutuks teha mitusada mandritevahelist ballistilist raketti. Seetõttu ei oleks ma üllatunud, kui ka uue raketi relvastusse jäävad mõlemat tüüpi lõhkepead, et täita oma peamist ülesannet — meie õhuruumi kaitsmist," lõpetas ta.

Startinud rakett kaob mõne hetkega vaatleja silmist. Toimunust annab tunnistust vaid õhku jääv inversioonijälg.

Kui olete stardipaigast kahe-kolme kilomeetri kaugusel, jõuab mootorite mürin teieni alles siis, kui rakett sihtmärgini jõudma hakkab – 7. lennusekundiks on raketi kiiruseks 7 kilomeetrit sekundis ja ta on jõudnud läbida 28 km.

Uus püüdurrakett purustas järjekordselt lennukauguse, —kiiruse ja —täpsuse rekordid ning vahetab juba lähitulevikus välja oma eelkäijad, mis valvavad praegusel hetkel Moskvat ja Venemaa Kesk-tööstuspiirkonda.

Iga katsetus annab tõuke kogu raketitõrjesüsteemi arengule. Stardi käigus saadud andmeid kasutatakse töös ülejärgmise raketipõlvkonna kallal, mida alustati juba mõni aeg tagasi.

Vene sõjaväelased katsetasid juba 2018. aasta veebruaris Sarõ-Šagani polügoonil edukalt moderniseeritud püüdurraketti PRS-1M — rakett tabas sihtmärki määratud hetkel.

© CC BY 4.0 / Минобороны РФ
Raketitõrjesüsteemi püüdurraketi katsetused Kasahstanis.

 

92
Tagid:
PRS-1M, Nudol, Ajakiri "Isamaa arsenal", Telekanal Zvezda, Vene Föderatsiooni kaitseministeerium, Aleksei Leonkov, Andrei Prihhodko, Kasahstan, Venemaa