Illustreeriv foto

Moskva kutsub Brüsselit "Süüria valsile"

93
(Uuendatud 21:31 29.08.2018)
Venemaa seadis Euroopa Liidu raske valiku ette – miljonite Süüria põgenike küllaltki tagasihoidlike kulutusega kojusaatmise ning Moskva ja Damaskusega koostöö tegemise soovimatuse vahel.

TALLINN, 29. august — Sputnik, Aleksei Toom.  Viinis 30. augustil toimuval Euroliidu välisministrite mitteametlikul kohtumisel tuleb otsustada, kui rahulik olukord Süürias nüüdseks on ja kas on võimalik sealt tulnud pagulasi koju tagasi saata, makses neile eluasemete taastamiseks vajaliku raha.

Kohtumine toimub 30. augustil Austria välisministri Karin Kneissli juhtimisel, kes on tänaseks peaaegu kogu Euroopas tuntud tänu oma hiljutisele pulmale ja tantsule Vene president Vladimir Putiniga. 

Austria tegutseb Euroopa Nõukogu eesistujana detsembri lõpuni ja seetõttu võõrustatakse riigi pealinnas erinevate ametkondade ministreid, kes korrapäraselt mitteametlikeks kohtumisteks kogunevad.

Nõupidamise tooni määrab tõenäoliselt endiselt EL juhtivdiplomaat, Euroopa Komisjoni asepresident Federica Mogherini koos Euroliidu heanaaberlike suhete ja laienemisläbirääkimiste voliniku Johannes Hahniga.

Venemaa presidendi hiljutisel visiidil Berliini ja tema kohtumisel kantsler Angela Merkeliga, arutati teadaolevalt ka Euroopa-poolset koostööd Süüria pagulaste naasmisel kodumaale, kus olukord on Bašar Assadi valitsusvägede poolt kontrolli alla võetud.

Vladimir Putin teatas Saksamaal toimunud pressikonverentsil, et Euroopas viibivail pagulastel võib olla veel liiga vara koju pöörduda, kuid inimesed, kes elavad rasketes tingimustes Türgi, Liibanoni ja teiste naaberriikide laagrites, võivad juba teele asuda.

Euroopa võiks aga saata arvestatava raha, mis kulutatakse kolmandates riikides asuvate pagulaste peale, Süüria taastamiseks.

Ajakirjandusväljaannete põhjal otsustades kalduvad Euroopa poliitikute arvamused seisukoha suunas, et Süürias ei ole seni ohutu ning seetõttu on vara Euroopasse, Türgisse ja teistesse riikidesse saabunud miljoneid põgenikke sinna tagasi saatma hakata.

Samuti usutakse, et kodusõja ajal hävitatud kodude ja infrastruktuuri rekonstrueerimistööde rahastamise alustamiseks on samuti liiga vara, tsiteerib väljaanne Euractiv nimetuks soovida jäänud Brüssel diplomaati. 

Võimalik, et EL püüab seada oma rahalise abi tingimuseks nõude Assadile oma võimu opositsiooniga jagada.

Populistlike parteide survet tuleb samuti arvesse võtta

Sellisele seisukohale jäävad tõenäoliselt ka Balti riikide välisministrid.

Regiooni poliitikute olukorra delikaatsus seisneb ka asjaolus, et nad peavad arvesse võtma osa oma valijate kriitilist suhtumist pagulaste massilise sissetoomise suhtes EL kvootide alusel ja immigrantidesse tervikuna — kuigi võrreldes Prantsusmaa või Saksamaaga on neid siin äärmiselt vähe.

Ükski Baltimaadest ei ole Euroopa Liidu immigrantide Kreeka ja Itaalia põgenikelaagritest toomise ja oma riiki integreerimise kvootide täitmisele isegi lähedal.

Rahvuslikud ja šovinistlikud meeleolud on siin üsna tugevad, mis võimaldas näiteks Eestis Parlamenti pääseda uuel, sisserändajate vastuvõtmise vastu võitleval poliitilisel jõul — EKRE parteil.

Kui küsimus jääks nende otsustada, saadaksid nad isiklikult Süüria põgenikud Damaskusesse tagasi.

Euroopa migratsioonikriis: tarad, piirivalvurid ja laagrid >>

Üha kasvava mõjuga niinimetatud populistlikud poliitilised liikumised, mis võlgnevad oma populaarsuse eest tänu just "immigrantide probleemile", teevad muret peaaegu kõikidele Euroopa valitsustele. 

Teiselt poolt tähendaks nõustumine Moskva ettepanekuga alustada süürlaste koju tagasi saatmise protsessi ühtlasi Venemaa poliitilise ja sõjalise võidu tunnustamist Süürias, samuti Moskva otsustava rolli aktsepteerimist lõppenud kodusõjas, terroristide "kalifaadi" hävitamises ja sõjaka opositsiooni rahuliku elu juurde tagasi sundimises.

Võib oletada, et välisministrite mitteametlik nõukogu peab Süüriat endiselt pagulaste jaoks ohtlikuks kohaks, ei jõua ühisele kokkuleppele ajastuse ega rahasummade osas. Samas saadetakse ilmselt Damaskusesse oma "vaatlejad".

Venemaa ja Euroliidu vaheline koostöö on Süüria küsimuste normaliseerimiseks praktiliselt vältimatu.

Seni on Euroopa roll kriisi lahendamisel olnud tähtsusetu. Moskva kutsub Brüsselit võtma osa vähemalt riigi varemetest ülesehitamise finants- ja organisatoorsetest küsimustest, mis ühtlasi võimaldaks Süüria pagulastel kodumaale naasta.

93
Tagid:
pagulaskriis, põgenikepoliitika, tagasisaatmine, kodusõda, põgenikelaager, rahu, kriis, põgenik, Johannes Hahn, Karin Kneissl, Federica Mogherini, Vladimir Putin, Angela Merkel, Euroopa Liit, Euroopa, Saksamaa, Venemaa, Süüria
Samal teemal
Ikkagi mässajad: Itaalia saadab päästetud migrandid tagasi
ÜRO hoiatab Euroopat Aafrikast lähtuva rändekriisi eest
Liibüa rannavalve on merest välja toonud ligi 100 surnukeha
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega