Stsenaariumid Ukraina apokalüpsisest maismaal ja vees, illustreeriv foto

Kuidas Kiievis ukrainlasi hirmutati ja ise ka ehmuti

39
(Uuendatud 16:08 29.08.2018)
Stsenaariumid Ukraina apokalüpsisest maismaal ja vees – muidugimõista "Venemaa süü läbi" – on saanud jätku: Kiievis mõeldi ühtäkki, et kas mitte ajada venelaste kaela Berdjanski ja Mariupolise sadamatööliste mässude ettevalmistamist?..

Olga Bugrova, raadio Sputnik

Lõigata Ukraina ära Aasovi merest – just see on Ukraina merevägede endise ülemjuhataja, viitseadmiral Serhiy Hayduki arvates Venemaa peaülesanne. Tema ise tutvustas ka seda, mismoodi see nimelt toimuma hakkab. Telekanali Espreso TV saates kuulutas Hayduk Ukraina Berdjanski ja Mariupolise sadama uuteks kuumadeks tulipunktideks. Seal on sotsiaalsed mullistused vaat et kohe-kohe, väidetavalt Venemaa "armust" üle kasvamas mässudeks, misjärel "Aasovi merd mööda kulgev koridor läbi raiuda" on, nagu öeldakse, vaid korra sülitada.

Ukraina teatas kavatsusest arestida veel üks Venemaa laev >>

Hayduki maalitud pilt on selline: "Kujutage vaid ette: Mariupolisest idas on meie rannakaitseüksusel iga päev vastasega sõjalisi kokkupõrkeid, Mariupolisest lääne pool ja Mariupolises endas toimuvad elanikkonna mässid, sest sadamatöölised kaotavad töö, võimaluse oma perekondi ülal pidada ja nii edasi."

Gaasikompressorjaam Ukrainas
© Sputnik / Стрингер

Stsenaarium Ukraina apokalüpsisest maismaal ja merel Venemaa süü läbi pole ilmunud üleöö ega ainuüksi viitseadrmirali peas, kuid sõjaväelast hirmutab ta teistest enim. Ega Hayduk ole varem lihtsalt niisama rääkinud vajadusest "Aasovi meri mineerida", et hambuni relvastatud venelaste maabumisele Ukraina kallastel vastu seista. Ning veel varem on ka veel üks "endistest" – Ukraina praeguse luureteenistuse endine juht Mykola Malomuzh – tunnistanud Venemaa "hiilivat kontrolli" Aaasovi mere akvatooriumil kavatsusega "devalveerida Ukraina väärtus mereriigina".

Sel paaril ka on olemas erruläinud kaasalaulja – BSU peastaabi endine ülema asetäitja Ihor Romanenko: tema hirmutas kaasmaalasi Venemaa plaaniga hõivata nende riik lõunapoolseimast oblastitest "kuni Dneprini" välja, nagu ta millegipärast lausus. Nähtavasti unustas, et täpselt samasugune Dnepr nagu Ukrainas voolab ka näiteks Venemaa territooriumil – sellesama veega ja peaaegu pooleteise tuhande kilomeetri pikkuses.

USA tabas Ukraina reetmiselt >>

Tähelepanuväärne on see, et kõik "endised" – ja ka praegused – on segaduses oma tunnistustes "Vene agressiooni" tugevuse osas. Rääkides näiteks Venemaa majanduslikust survest Ukrainale laevade kinnipidamisega teel Ukraina sadamatesse "niinimetatud Kertši silla" all (nagu väljendus Ukraina riikliku piirivalveteenistuse ülema abiline Oleh Slobodyan), näeb üks vaimusilma ees 16 laeva. Sedapalju on neid loendanud sihtasutuse Välissuhete Maidan ekspert Andrei Klimenko.

Ukraina president Petro Porošenko NATO tippkohtumisel
© AP Photo / Geert Vanden Wijngaert

Teisele "eksperdile" aga – sellelesamale Slobodyanile – kangastus juba poolteistsada veesõidukit.

"Mul ei ole küll täpseid andmeid, kuid seda on nähtavasti enam kui 150 välismaa laeva, mis olid teel Ukraina sadamatesse," ütles ta telesaates "112 Ukraina". Samas teatas piirivalvurite kõneisik ausasti: "Meie kaatrid ei ole ette nähtud selleks, et meie laevu saata." Slobodyanil jäänuks veel meenutada "trääsa" Ukraina merevägede iseloomustusena, ja need pole enam mingisuguse "endise ja erruläinud", vaid Ukraina tegevpoliitiku, "okupeeritud territooriumi" asjade aseministri George Tuka sõnad

Mida siis niisuguse hirmudelasu otsas istudes peale hakata? Karta edasi. Nüüd juba, nagu otsesõnu öeldud, töötute mässe Ukraina linnades. Ainult et pole vaja ennatlikult õigustusi otsida – need ei toimu sugugi mitte Venemaa süül. Selles seisnebki ebameeldivus!..

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

39
Tagid:
oht, hirm, majandus, apokalüpsis, Berdjanski sadam, Mariupolise sadam, Serhiy Hayduk, Aasovi meri, Venemaa, Ukraina
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega