Salisbury. Skripali juhtum

"Superdetektiivid" aitavad Skripalide juhtumit uurida

43
(Uuendatud 09:12 29.08.2018)
Detektiividele näidati kahtlustatavate fotosid, mille järel nad vaatasid viis tuhat tundi videokaamerate salvestisi ja võrdlesid varem nähtud pilte pärast märtsijuhtumit Heathrow ja teistes lennujaamades reisijatest tehtud salvestistega.

TALLINN, 29. august — Sputnik. Kaks Scotland Yardi politseinikku, kellel on haruldane mälu nägudele, osalevad kahtlustavate otsimises Skripalide asjas, teatas Sky News.

Varem kirjutas Daily Mail, viidates oma allikale luureasutuses, et Skripalide mürgitamise pani toime kuuest inimesest koosnev grupp, mida juhtis naine, edastab RIA Novosti.

Mai keskpaigas lahkus GRU endine ohvitser Sergei Skripal haiglast
© Sputnik / Алексей Филиппов

Hiljem teatas Briti meedia, et endise GRU töötaja ja tema tütre mürgitamises osales mitu inimest ja ilmselt olid selle taga Venemaalt pärit isikud. Uurimise käsutuses olid CCTV-kaamerate salvestused ja andmed sel ajal riiki saabunud isikutest.

Briti välisminister leidis vastaspoole silmast pinnu>>

"Kaks "superdetektiivi" saadeti nende erilise võimekuse tõttu viivitamatult (Salisbury juhtumit uurima — toim.) ja nad töötavad selle juhtumi kallal siiamaani. Mul pole mingit kahtlust, et nad mängisid olulist rolli (kahtlustatavate tuvastamisel – toim.)," ütles telekanalile endine detektiiv, peainspektor Mick Neville.

Tema sõnul suudavad "superdetektiivid" fotodelt, videotelt või kohtumiselt nähtud inimesi nägupidi meeles pidada. "Nad võivad inimese nägupidi ära tunda, heites lihtsalt pilgu ka ainult osale näost," lisas endine detektiiv.

Detektiividele näidati kahtlustatavate fotosid, mille järel nad vaatasid viis tuhat tundi videokaamerate salvestisi ja võrdlesid varem nähtud pilte pärast märtsijuhtumit Heathrow ja teistes lennujaamades reisijatest tehtud salvestistega.

Mürgitamisjuhtum Salisburys

Inglise Salisbury linnas, riigi suurima mürkkemikaalide uurimisega tegeleva sõjaväelabori Porton Downi vahetus läheduses, mürgitati 4. märtsil Briti võimude väidete kohaselt endine sõjaväeluure ohvitser Sergei Skripal ja tema tütar Julia, millele järgnes ulatuslik rahvusvahelise skandaali.

London usub, et Skripalide mürgitamisega aine A234 abil on seotud Venemaa riik, kuid Moskva eitab seda kategooriliselt. Juba mais teatas Venemaa välisminister Sergei Lavrov, et "Skripalide juhtum" laguneb kõikide silme all, sest puuduvad igasugused tõendid Venemaa süülisuse kohta.

Venemaa Välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova teatas varem, et Skripalide juhtumi osas saadeti Briti Välisministeeriumi umbes 60 diplomaatilist nooti nõuetega võimaldada Venemaale juurdepääsu uurimisele ja kannatadasaanud venelastele, samuti taotluse õigusabi osutamiseks ja koostööks, sealhulgas ühise uurimise läbiviimiseks, kuid Briti võimud ei reageerinud neile üldse. Selle asemel süüdistati koostöösoovi puudumises Moskvat.

Endine Briti välisminister Boris Johnson süüdistas märtsis Venemaad Skripalide mürgitamises, väites, et Moskva süülisust kinnitavad süütõendid on "rabavad".

"Rabavad" süüdistused osutusid labaseks valeks. Briti kaitseministeeriumi salajase labori juht ütles hiljem, et eksperdid ei suutnud mürgitamise käigus kasutatud materjali allikat kindlaks teha.

Briti välisministeerium tunnistas, et järeldus Moskva osalemise kohta Skripalide mürgitamisel tehti muuhulgas ka nende endi hinnangute põhjal.

"Inglanna õiendab häda">>

Juhtum Salisburys

4. märtsil mürgitati Salisburys GRU endine ohvitser Sergei Skripal ja tema tütar Julia, mis vallandas ulatusliku rahvusvahelise skandaali. Londonist teatati, et asetleidnuga on seotud Vene riik, Moskva eitab seda kategooriliselt.

Venemaa pool on korduvalt nõudnud ligipääsu uurimisele ja kannatada saanud kodanikele. Suurbritannia võimud on neid taotlusi ignoreerinud.

Suurbritannia endine välisminister Boris Johnson nimetas Venemaad süüdistades "tõendeid" tema süü kohta "raudkindlaiks".

Süüdistused aga osutusid valeks: Suurbritannia kaitseministeeriumi salastatud labori juht teatas, et eksperdid pole suutnud tuvastada selle aine allikat, millega Skripal Londoni kinnituse kohaselt mürgitati.

Mai keskpaigas lahkus GRU endine ohvitser haiglast, tema tütar kirjutati välja juba aprilli keskel ning teatas, et naaseb Venemaale.

43
Tagid:
mürgitus, Skripal, Boris Johnson, Maria Zahharova, Sergei Lavrov, Salisbury, Ühendkuningriik
Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega