Deutsche Bank ähvardas Venemaa valitsust suhete katkestamisega

Deutsche Bank ei katkesta suhteid Venemaa valitsusega

47
(Uuendatud 08:50 24.08.2018)
Deutsche Bank ähvardas Venemaa valitsust suhete katkestamisega, kirjutas Vene meedia neljapäeval. Pank ei kavatse muuta oma suhted Venemaa valitsusega, saadetud kirja näol oli tegu standardse formaalsusega, teatas hiljem RIA Novostile informeeritud allikas.

TALLINN, 24. august — Sputnik. Deutsche Banki Londoni allharu küsis Venemaa valitsuselt "kõige värskemaid" kliendiandmeid, teatas Vedomosti neljapäeval. Vastavalt RIA Novosti allikale Londoni pangandusringkonnast ei mõjuta see standardküsimustik kuidagi Deutsche Banki suhteid Venemaaga.

"See küsimustik ei kujuta endast mingite meetmete vastuvõtmist Vene Föderatsiooni suhtes, mis jääb panga jaoks üheks strateegilistest turgudest. Miski ei ole muutunud. Tegu on standarduuringuga," teatas uudisteagentuuri vestluskaaslane, lisades, et analoogseid kirju saadab pank kõigile oma klientidele.

USA ja EL-i kaubandussõjad on seadnud löögi alla Deutsche Banki >>

Pank läkitas päringukirja valitsusele 27. juunil. Tolles dokumendis viitas finantsasutus sellele, et analüüsib valitsusele osutatavaid teenuseid ja vastavusmenetluse raames tema valduses olevaid dokumente — toiminguina Know Your Customer ("Tunne oma klienti"). Seal selgitati, et kliendiandmeid tuleb vastavalt panga sisereeglitele ja regulaatori nõudmistele uuendada.

"Võimatus saada teie firmalt kõige värskemat infot võib nõuda meilt meie ärisuhete katkestamist," tsiteeris ajaleht kirjas öeldut.

Pöördumises on ühtlasi osutatud, et pank võib algatada suhete katkestamise menetluse, juhul kui valitsus temaga 30 päeva vältel ühendust ei võta. See tähtaeg on möödas. Nimetamata jäetud rahandus- ja majandusametnike sõnul vastust ei saadetud.

Suurpangad kaaluvad töötajate Londonist ära kolimist.
© Sputnik / Михаил Кутузов

Samas pole ka Deutsche Bank rohkem selleteemalisi teateid saatnud, kinnitasid ajalehe allikad. Milliseid tehinguid pank Venemaa valitsuse jaoks on teostanud või teostab, ei ole kirjas täpsustatud.

Uue ühiskonna instituudi poliitika- ja majandusuuringute keskuse juhataja Vassili Koltašov juhtis Sputniku raadiosaates tähelepanu sellele, et kiri oli saadetud panga Londoni haru poolt.

"Tähelepanuväärne, et Deutsche Banki ja Venemaa valitsuse vahel võimaliku suhete katkemise initsiaatorina esineb just panga Londoni osakond, seega brittide osakond. See on tähelepanuväärne seetõttu, et suhted meie riikide vahel on Suurbritannia algatusel juba ammu tõsiselt rikutud, ja on üldse väga küsitav, milliseks ülepea kujunevad meie edasised majanduslikud sidemed," ütles Koltašov.

Analüütikud: majanduse väliskeskkonna suurimad ohud on "mustad luiged" >>

"Võib-olla esineb Deutsche Banki allharu siin rahvusvaheliste rahandusringkondade agendina, kes Vene riigile survet avaldavad. Aga imelik, et Deutsche Bank tervikuna niisuguse positsiooni on võtnud — nõuab ultimatiivses vormis info andmist," lisas ta.

"Ultimaatum iseenesest paistab väga veider ja kõneleb sellest, et keeruline periood suhetes Euroopa äriilmaga, Euroopa rahandusringkondadega, sealhulgas Saksamaaga ei ole kõigile lähenemise märkidele vaatamata sugugi möödas," ütles Vassili Koltašov.

47
Tagid:
formaalsus, kiri, andmed, pangandus, majandus, hoiatus, Deutsche Bank, valitsus, Suurbritannia, Saksamaa, Venemaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega