USA Luure Keskagentuuri (CIA) endine direktor John Brennan

Brennan üritab blokeerida Trumpi riigisaladuse loa äravõtmise katseid

29
(Uuendatud 12:10 20.08.2018)
USA Luure Keskagentuuri (CIA) endine direktor John Brennan, kellelt president Donald Trump võttis paari päeva eest ligipääsu riigisaladusele, kutsus pühapäeval kongressi blokeerima presidendi katseid teha sama teiste endiste luureametnike puhul.

TALLINN, 20. august — Sputnik. Brennan ütles telekanali NBC saates "Meet the Press", et ta kaalub selle saavutamiseks ka õiguslikke meetmeid. CIA eksdirektori sõnul on temaga ühendust võtnud mitu juristi aruteluks võimaliku hagi sisu üle, vahendas Pealinn.

Trump tühistas sel nädalal Brennani ligipääsu salastatud teabele ja ähvardas veel vähemalt kaheksat endist julgeolekuametnikku samaga.

Brennan ütles, et kavatseb teha kõik endast oleneva, "püüdmaks vältida tulevikus sellised kuritarvitusi". "Kui see tähendab kohtusse minekut, siis ma teen seda," lisas ta.

Endine CIA direktor kordas ka oma varasemaid süüdistusi, mille järgi on Trumpi käitumine "reetlik". "Ma nimetasin tema käitumist reetlikuks ja ma jään vägagi selle väite juurde. Need on ebanormaalsed ajad ning ma olen näinud ohutulesid vilkumas seoses sellega, mida härra Trump on teinud ja teeb," sõnas ta.

Trump võttis CIA direktorilt juurdepääasu salajasele infole >>

Brennan kasutas seda sõna Trumpi kohta esmakordselt pärast presidendi kohtumist Vene riigipea Vladimir Putiniga 16. juulil Helsingis, öeldes, et Trumpi esinemine ei olnud "midagi vähemat reetlikkusest".

Brennani sõnul on kongressil aeg teema enda kätte võtta. Ta viitas senati demokraatide sammule piirata presidendi võimet tühistada väljaspool normaalset protseduuri riigisaladuse luba.

Valge Maja põhjendas Brennanilt loa äravõtmist tema ebastabiilse käitumisega. Brennan on tuntud Trumpi administratsiooni terava kritiseerimise poolest.

"Ajalooliselt säilib endistel luure- ja korrakaitseagentuuride juhtidel ligipääs salastatud informatsioonile ka pärast ametist lahkumist, et nad saaksid konsulteerida enda järglastega, kuid mister Brennani puhul kaalub risk tema ebastabiilse käitumisega seoses kasu üle," vahendas Trumpi sõnu Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders.

Trump tunnistas pärast otsust Brennani kohta usutluses ärilehele Wall Street Journal, et Brennani riigisaladuse loa tühistamine on seotud juurdlusega Venemaa sekkumise suhtes USA 2016. aasta presidendivalimistesse.

Paanika USA-s: Trump reetis omad ja sai Putinilt mõjutusvahendi >>

"Ma nimetan seda kallutatud nõiajahiks, see on pettus. Ja need inimesed juhtisid seda!" ütles Trump ajakirjale, lisades, et tema hinnangul tuli midagi ette võtta.

Endised CIA direktorid ja pool tosinat kõrget luureametnikku tegid reedel pretsedenditu avalduse, mõistes hukka Trumpi otsuse jätta nende kolleeg Brennan ilma ligipääsust salastatud infole.

Avaldusele on alla kirjutanud nii vabariiklastest kui demokraatidest presidentide ajal ametisse nimetatud CIA juhid, nende hulgas Robert Gates, George Tenet, Porter Goss, Leon Panetta ja David Petraeus. Toetust on avaldanud veel mitukümmend endist kõrget luureametnikku.

"Presidendi sammudel John Brennani suhtes ja teiste endiste ametnike samasuguste sammudega ähvardamisel ei ole mingit seost sellega, kellel peaks ja kellel ei peaks olema riigisaladuse luba — see on üksnes katse sõnavabadust lämmatada," seisab avalduses.

Luurejuhid nimetavad Trumpi sammu "sobimatuks ja äärmiselt kahetsusväärseks" ja rõhutavad, et ei ole varem näinud salastatud infole juurdepääsu loa andmise või äravõtmise kasutamist poliitilise tööriistana nagu praegusel juhul.

Kõigest paar tundi enne Trumpi otsuse teatavaks tegemist süüdistas CIA endine juht vabariiklasest presidenti suutmatuses "vastata sündsuse, tsiviliseerituse ja moraalikindluse miinimumstandarditele", vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti neljapäeval.

Tuli surnuks ehk kuidas Donald Trump jälle oma joru ajab >>

"See samm on osa härra Trumpi laiemast püüdest vaigistada sõnavabadust ja karistada kriitikuid," kommenteeris Brennon Trumpi otsust enda suhtes. "See peaks kõiki ameeriklasi, sealhulgas elukutselisi luuretöötajaid, tõsiselt muretsema panema oma arvamuse väljaütlemise hinna kohta. Minu põhimõtted on väärt palju rohkem kui load. Ma ei anna järele."

29
Tagid:
riigisaladus, sõnavabadus, salastatud, blokeerimine, luureametnik, luure, CIA, Donald Trump, John Brennan, USA
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega