Laima Vaikule

Vaikule ei lähe Krimmi mingi honorari eest

72
(Uuendatud 05:05 15.08.2018)
Jätkuvalt kobrutab skandaal, mis on seotud läti lauljanna Laima Vaikule väljaütlemistega Krimmi kontsertide kohta. Vaikule sõnad on vallandanud näitlejate ja poliitikute seas mitmetist vastukaja ning lauljatari ärijuht on omakorda nimetanud seda teemat "ülespuhutuks".

TALLINN, 14. august — Sputnik. Tuletame meelde, et Odessa kontserdile eelnenud pressikonverentsil väitis Vaikule, et Krimmi ei lähe ta honorarimäärast olenemata, kuna eurooplastele on see "keelatud", vahendab Läti väljaanne Mix News.

"Ei. Meile on see keelatud. Ma ei lähe sinna, ükskõik millist honorari mulle ei pakutaks," teatas Vaikule, kelle sõnu vahendab ajaleht Dumskaja.

Samas lausus ta oma kolleegide kaitseks, kes on Ukrainas "musta nimekirja" sattunud: "Ma räägin kogu aeg, et lauljad – need on lapsed. Lapsed võivad kurat-teab mida suust välja ajada. Ja lauljad samuti. Nad on niivõrd irdu kõigest tegelikust. Ja lapsi ega lauljaid ei tohi puutuda. Nad tõlgendavad kõike ebaadekvaatselt. Ja pista neid lapsi mingitesse nimekirjadesse… no mida veel? Kui nad ongi kuhugi sattunud, siis ainult sellepärast, et nad ei saa aru, mis toimub," märkis Vaikule.

Pressikonverentsil väitis lauljatar ka, et tal ei ole sooje tundeid Nõukogude Liidu vastu. "Mul ei ole ega saagi olla nostalgiat NSV Liidu järele! Olen õnnelik, et kõik see on kokku kukkunud. Ehkki on raske olnud. Võib-olla seisab see teilgi Ukrainas ees," lausus lauljatar.

Ta nentis ühtlasi, et pärast Läti eraldumist Nõukogude Liidust saabusid rasked ajad. "Lätis oli kümme aastat vaesus majas. Aga täna oleme me õnnelikud," märkis ta ja lisas, et võib-olla tuleb Ukrainalgi sellest läbi käia.

Ukrainalt nõuti Krimmis käinud välismaalaste rahulejätmist>>

Samal ajal teatas lauljatari manager Aleksei Jakovlev, et lauljanna keeldumist Krimmis esinemisest tõlgendati valesti. "Igaüks tajub seda avaldust oma rikutuse tasemel. Ma mõtlen, et kõik see on üle vindi keeratud ja üles puhutud. Arvan, et see pole sugugi õige," ütles ta raadiojaama Govorit Moskva korrespondendile.

Vaikule sõnad põhjustasid mitmetist vastukaja vene näitlejate ja poliitikute seas. Leidus lauljanna seisukoha kritiseerijaid, kes leiavad, et niiviisi eirab ta oma austajaid Krimmis, ent oli ka neid, kes leidsid, et tema sõnu ei tasu väga südamesse võtta.

Nii väitis produtsent Jossif Prigožin Laima avaldust Krimmis esinemiste kohta kommenteerides, et mõned lähivälismaa artistid, kes Venemaale külalisesinemistele tulevad, käituvad silmakirjalikult. Nõnda et oma kodumaal väljenduvad nad venevastases võtmes, hiljem aga esinevad rahumeeli firmaüritustel Venemaal. "See on avalikkuse suhtes ebaaus," ütles Prigožin riikliku uudisteagentuuri saates. "Sel juhul ei ole tarvis Venemaale tulla ja firmapidudel esineda."

Näitleja Stanislav Sadalski teatas, et Vaikule sõnade tõttu tema Ukrainasse ei sõida. "vaikule väitis, et mitte mingisuguse honorari eest ei sõida tema Krimmi, mina aga – Ukrainasse, seal tehakse venelastele liiga!" kirjutas artist. Sadalski lisas, et ta ei kavatse ringreisidega sellesse riiki minna, igatahes mitte praeguse presidendi Petro Porošenko ajal, ja märkis ühtlasi, et "alles just jõudis Lätist tagasi, seal on vastik suhtumine venelastesse."

Krimmis hinnati Eesti poliitiku soovi sealset kogukonda aidata>>

Samal ajal kritiseeris vene poliitik, Venemaa Föderaalkogu Föderatsiooninõukogu liige Franz Klintsevitš Vaikule ütlusi NSV Liidu kohta ja võrdles tema avaldust Vahtang Kikabidze hiljutiste sõnadega. "Tõepoolest, ei mingit nostalgiat. Laima Vaikule astus Vahtang Kikabidzega samale rajale," tsiteerib Regnum Klintsevitšit. "Aga sõna ei ole varblane. Huvitav, kui suureks osutub nüüd tema honorar, kui ta järsku võtab nõuks Venemaale esinema sõita," märkis Klintsevitš.

Venemaa ajakirjanik Artur Gasparjan reageeris samuti teravalt lauljanna sõnadele NSV Liidu suhtes nostalgia puudumisest. "Piinlik on küsida: aga kas ta oma tolle ajastu esinemistasusid mäletab," kirjutas Gasparjan oma Twitteri-kontol.

Samas teatas Krimmi riiginõukogu saadik Nikolai Jurjevitš, et Vaikule otsus poolsaarel mitte esineda on tema isiklik asi. Ent ta tegi ettepaneku, et selles on "teatud aimatav soov pälvida poolehoidu Läti praeguse presidendi ja valitsuse suhtes, kes paistavad silma "äärmiselt venevastase positsiooni poolest".

Venemaa suursaatkond USA-s vastas Riigidepartemangu "Krimmi deklaratsioonile">>

Dresseerija Edgard Zapašnõi kritiseeris Laima Vaikule avaldust Krimmi ja NSV Liidu kohta. "Kallis teie, "meie" Laima. Kui poleks olnud Nõukogude Liitu, ei oleks te iialgi nii kaunilt laulnud vene keeles, mis on teid kogu teie karjääri jooksul jootnud ja toitnud, kuna oma emakeeles, läti keeles ei ole teil seniajani mitte ühtki tuntud laulu!" kirjutas Zapašnõi oma Instagramis. Artist märkis, et Vaikulel oli võimalus loobuda Läti NSV teenelise kunstniku nimetusest, kuid seda võimalust ta ei kasutanud. "Sel hetkel te nähtavasti "armastasite" Nõukogude Liitu," oletas Zapašnõi. Ühtlasi tuletas ta Vaikulele meelde, et Krimm on Venemaa territoorium ja kutsus teda üles mehisust koguma ja Venemaad mitte külastama, juhul kui tema vaated venelaste vaadetest sedavõrd erinevad. Vaikule avaldust nimetas ta ka katseks hammustada kätt, mis teda jätkuvalt toidab.

Министр обороны РФ Сергей Шойгу
Министерство обороны РФ

"Ilma erilise lugupidamiseta teie suhtes: kahel korral rahuvalvajate nimistusse kantud Edgard Zapašnõi, mees, kes seniajani kõikides ankeetides kirjutab, et on sündinud NSV Liidus!" kirjutas artist oma läkitusele alla. Oma postituse tähistas artist teemaviidetega "ära-aja-jama" ja "häbi".

Seevastu muusikavaatleja Vladimir Polupanov on olnud hinnangutes vaoshoitum ja kutsunud üles lauljatari säärast otsust mõistma. "Teate, Laima Vaikule arvamust ja otsust tuleb austada, sest ma tean, et mite ainult tema, vaid ka Kvartett I osalised on väitnud, et nad Krimmi ei sõida, kuna neile on keelatud Ukrainasse siseneda. […] Kas kujutate ette, mis siis lahti läheb, kui ta Krimmi sõidab? Teda asutakse lihtsalt mürgitama. Seetõttu ma leian, et teda tuleb selles otsuses toetada, mitte mingil juhul hukka mõista, vaid võtta seda lihtsalt paratamatusena. Mõista ja andestada," vahendab RenTV Polupanovi sõnu.

Kremlis välistati kompromisside otsimine Krimmi küsimuses>>

Meenutame, et 17. juulil teatasid teatri Kvartett I näitlejad, et nad ei kavatse Krimmis esineda probleemide tõttu, mis neil Ukrainas võivad tekkida. "Meile pole Krimmist kordagi helistatud, aga kui oleks helistatud, ei oleks me nimelt selle olukorra tõttu sinna sõitnud. Sest senini ei ole see klaarunud. Kogu lugupidamise juures Krimmi elanike vastu, nemad ei ole milleski süüdi, kuid me mõtleme ka endale. Mul on Odessas ema, isa ja vanem vend, miks ma siis ei peaks sinna minema?" lausus näitleja Rostislav Hait.

72
Tagid:
Vahtang Kikabidze, Laima Vaikule, Läti, Ukraina, Krimm, Venemaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega