Venemaa tanks Tshinvali äärelinnas

Venemaa välisministeerium nimetas 2008. aasta "viiepäevase sõja" peamise õppetunni

89
(Uuendatud 16:37 07.08.2018)
Venemaa välisministeerium tegi seoses Lõuna-Osseetia 2008. aasta sündmuste kümnenda aastapäevaga avalduse, kus nimetatakse Gruusia-Lõuna-Osseetia konflikti peamine õppetund.

TALLINN, 7. august — Sputnik. Välisministeeriumi võrgulehel olevas avalduses märgitakse, "et 2008. aasta traagilisi sündmuste peamine õppetund on järjekordne meeldetuletus, et jõumeetodid rahvusvaheliste vaidluste ja konfliktide lahendamise vahendina on mõttetu ja kahjulik."

"Eriti kui tegemist on nii keerulises ja delikaatse valdkonnaga nagu rahvussuhted: igasugune vägivald põhjustab siin kõige valulisemaid ja mõnikord isegi pöördumatuid tagajärgi," rõhutas välisministeerium.

Ametkond tuletas meelde, et Venemaa jõupingutused olid kõik need aastad suunatud "dialoogi ja läbirääkimiste protsessi taastamisele Gruusia, ühelt poolt, ja Abhaasia ja Lõuna-Osseetia vahel teiselt poolt." Venemaa välisministeerium avaldas lootust, et esimene samm selles suunas on lepingu allkirjastamine jõu vastastikuse mittekasutamise kohta.

"Me eeldame, et terve mõistus pääseb siiski maksvusele," öeldakse avalduses.

Suhumi elanikud, illustreeriv foto
© Sputnik / Владимир Попов

Venemaa peaminister Dmitri Medvedev ütles kümne aasta taguseid sündmusi kommenteerides, et konflikt Lõuna-Osseetias oli tingitud agressiivsest poliitikast, mis oli Gruusia endise juhi Mihhail Saakašvili ja tema kaaskonna subjektiivne valik.

"Kui mitte see Saakašvili ja tema käsilaste vastutustundetu, ebamoraalne ja kuritegelik käitumine, poleks seda sõda olnud," ütles peaminister intervjuus ajalehele "Kommersant".

Ta rõhutas ka, et Venemaa ei seadnud endale eesmärkiks "Gruusia purustamist ega Saakašvili hukkamist". Venemaa pool takistas oma tegevusega vaid vägivalla edasise laienemise võimalust.

Strateegiline august: Vene armee viiepäevase sõja õppetunnid>>

Nagu Sputnik Eesti on juba kirjutanud, ründasid Gruusia väed 8. augustil 2008 Lõuna-Osseetia Vabariiki, millele Venemaa vastas operatsiooniga Gruusia rahule sundimiseks.

"Viiepäevane sõda", nagu seda sündmust hiljem nimetama hakati, lõppes Gruusia vägede lüüasaamise ja Gruusia kontrolli täieliku kaotamisega Lõuna-Osseetia ja Abhaasia üle.

Konflikti tulemusena kirjutasid pooled alla rahukokkuleppele. Venemaa tunnustas Lõuna-Osseetiat suveräänse ja iseseisva riigina 26. augustil 2008 ja 9. septembril seadsid riigid sisse diplomaatilised suhted.

Gruusia ei õppinud 2008. aasta sõjast midagi>>

17. septembril 2008 allkirjastati Venemaa Föderatsiooni ja Lõuna-Osseetia vaheline sõpruse, koostöö ja vastastikuse abistamise leping. Venemaa annab alates 2008. aastast vabariigile rahalist abi. Sama aasta augustis tunnustas Venemaa ka Abhaasia iseseisvust.

89
Tagid:
avaldus, viiepäevane sõda, välisministeerium, Dmitri Medvedev, Venemaa, Gruusia, Lõuna-Osseetia