Jaapanis mälestati 73 aasta taguse USA tuumarünnaku ohvreid

Jaapan mälestas Hiroshima tuumarünnaku ohvreid

58
(Uuendatud 14:26 06.08.2018)
Ühendriikide pommitajad viskasid 1945. aastal Teise maailmasõja lõpupäevil Jaapanile kaks aatompommi: esimese 6. augustil Hiroshimale ja teise kolm päeva hiljem Nagasakile. Hiroshimas hukkus 140 000, Nagasakis üle 70 000 inimese.

TALLINN, 6. august — Sputnik. Jaapanis Hiroshima linnas mälestati 73 aasta taguse USA tuumarünnaku ohvreid. Linnapea Kazumi Matsui kutsus Hiroshima Rahupargis peetud kõnes liikuma tuumarelvadeta maailma suunas ja hoiatas rahvusluse kasvava ohu eest, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

USA kahtlustab: Põhja-Korea peidab "kastis lambatalle" >>

Hiroshima linnapea Kazumi Matsui hoiatas, et "mõned riigid väljendavad varjamatult enesekeskset rahvuslust ja kaasajastavad oma tuumaarsenale", läites seeläbi uuesti külma sõja lõpu järel vähenenud pingeid.

Nimesid nimetamata hoiatas ta, et "mõned riigid väljendavad varjamatult enesekeskset rahvuslust ja kaasajastavad oma tuumaarsenale", läites seeläbi uuesti külma sõja lõpu järel vähenenud pingeid.

Matsui üleskutse kaotada tuumarelvad langeb ajale, kui USA president Donald Trump on lubanud riigi tuumaarsenali suurendada.

"Kui inimkond unustab ajaloo või lõpetab sellega vastamisi seismise, võime taas sooritada suure vea. Just seetõttu peame jätkama Hiroshimast rääkimist," lausus ta, lisades, et jõupingutused tuumarelvade kaotamiseks peavad jätkuma.

USA president Donald Trump
© AP Photo / Evan Vucci

Liitlasriigid on väitnud, et tuumapommirünnak Jaapanile tegi Teisele maailmasõjale lõpu ja sundis Jaapani kiiresti alistuma, tänu millele hoiti ära miljonid ohvrid, mis oleksid maismaainvasiooniga vältimatult kaasnenud.

Jaapan alistus 15. augustil ning kirjutas kapitulatsiooniaktile alla 2. septembril.

Jaapani valitsuse positsioon tuumarelvade suhtes on ambivalentne. Selle ametnikud väidavad harjumuspäraselt, et ei toeta tuumarelvade olemasolu, kuid riigi kaitsepoliitika toetub USA tuumavihmavarjule.

Peaminister Shinzo Abe, kelle valitsus on otsustanud mitte osaleda ÜRO tuumarelvade keelustamise lepingus, ütles tseremoonial, et Jaapanil lasub vastutus ületada lõhe tuuma- ja mittetuumariikide vahel.

Jaapani peaminister Shinzo Abe külastab Pearl Harborit >>

"Viimastel aastatel on saanud ilmsiks, et riikide vahel on erimeelsused selles, kuidas tuumarelvastuse vähendamisega edasi minna," lausus Abe. "Meie riik töötab oma põhimõtteid säilitades kannatlikult sillana kahe poole vahel ja juhib rahvusvahelise kogukonna jõupingutusi tuumarelvade vähendamiseks."

Barack Obama külastas 2016. aasta mais esimese ametisoleva Ühendriikide presidendina Hiroshimat.

© RIA Novosti.
Hiroshima tragöödia

Uudisteportaal Sputnik Eesti kirjutas aasta algul Jaapani insenerist Tsutomu Yamaguchist, kes elas üle kaks aatomipimmi ja suri 93-aastaselt 4. jaanuaril 2010.

Yamaguchi, kes töötas Mitsubishi Heavy Industriesi insenerina, astus 6. augustil 1945 välja trammist hetkel, kui tuumapomm Little Boy plahvatas Hiroshima linna kohal temast 3 kilomeetri kaugusel 580 m kõrgusel õhus. Hiroshimas viibis mees tööreisil.

Mees, kes elas üle kaks aatomipommi, suri 4. jaanuaril >>

Plahvatus purustas mehe vasaku trummikile ja põhjustas talle tõsiseid põletushaavu keha ülemises vasakus osas. Ta jäi ka ajutiselt pimedaks ning veetis öö sidemetesse seotuna pommivarjendis. Ta juuksed langesid välja.

Järgmisel päeval saadeti ta rongiga tagasi oma kodulinna Nagasakisse. Ta saabus sinna 8. augustil. 9. augustil kell 11:02 oli Yamaguchi jällegi vaid 3 kilomeetri kaugusel kohast, kus plahvatas teine tuumapomm Fat Man.

58
Tagid:
mälestamine, tuumapomm, tragöödia, ajalugu, ohvrid, Teine maailmasõda, Kazumi Matsui, Shinzo Abe, Donald Trump, Hiroshima, Nagasaki, Jaapan, USA