Raketikompleks С-400

Putin kibeleb esitlema maailmale S-500 vastuseks Lääne sanktsioonidele

126
(Uuendatud 16:20 28.07.2018)
Venemaa on viimastel aastatel välja töötatud suure hulga uut relvastust, näiteks hüperhelikiirusega õhuväe raketikompleksi "Kinžall", mis on võimeline arendama kiirust kuni kümme Machi leviva heli kiiruseg

TALLINN, 28. juuli — Sputnik. Hiljuti ilmus vene raketitõrjesüsteemide S-500 kohta kaks uudist. USA meedia andmetel seda kompleksi katsetati, edastab portaal Inosmi Hiina meedia uudiseid. Tõrjerakett tabas sihtmärki 481 kilomeetri kaugusel, mis on 80 km kaugemal kui eelmisel korral. Vene ajakirjandus teatas omakorda, et Sotši sõja-tööstuskonverentsil teatas Putin vajadusest viia S-500 süsteemide väljatöötamine lõpule, et neid saaks kiiresti kasutusele võtta. Putin võttis projekteerimistööde kiirendamise küsimuse oma isikliku kontrolli alla.

Ennekõike on see vajalik Lääne sanktsioonide vastu. Pärast Ukraina kriisi puhkemist hakkasid lääneriigid eesotsas USA-ga avaldama Venemaale tugevat survet nii majandussanktsioonidega, mille tõttu on paljude kaupade hinnad tõusnud, kui ka sõjanduses. Olles sattunud vastasseisu NATO-ga, olid Venemaa rahvas ja majandus sunnitud tarvitusele võtma tõhusad meetmed, sest vastane oli temast palju tugevam. Putini enda sõnul: "Tuhanded protestisõnumid ei ole võrreldavad ühe angaarist väljuva strateegilise pommitaja tiiva näitamisega."

Venemaa on viimastel aastatel tõepoolest välja töötatud suure hulga uut relvastust, näiteks hüperhelikiirusega õhuväe raketikompleksi "Kinžall", mis on võimeline arendama kiirust kuni kümme Machi (Mach — aerodünaamikas gaasilises keskkonnas (atmosfääris) liikuva keha või keha suhtes voolava õhu kiiruse suhe samas keskkonnas (atmosfääris) leviva heli kiirusega. 10 Machi — ligikaudu 12,2 tuhat kilomeetrit tunnis — toim. märkus). Putin nimetas seda "surmavaks relvaks, mis suudab USA raketitõrjest läbi pääseda".

Kuid raketitõrje tehnoloogiate valdkonnas pole Venemaal seni olnud millegagi kiidelda. Inimesed mäletavad veel, kuidas Venemaa hiilgas uue relvaga Süüria sõjas. USA "Tomahawkid" ründasid Süüriat õhust kaks korda, Iisraeli F-35-d tungisid riigi õhuruumi, kuid S-400 ei rakendatudki. Venemaa esitas tookord sellise käitumise mitmeid põhjuseid. Igal juhul olnuks raske ennustada S-400-ga "Tomahawkide" või F-35 tõrjumise tulemust. Lisaks teatasid Ameerika Ühendriigid, et kavatsevad asendada "Tomahawk"-tüüpi tiibraketid uute juhitavate AGM-158C rakettidega, mis suudavad sihtmärki tabada veelgi täpsemalt.

Just nende raketite ilmumine pani Venemaa mõtlema uute raketitõrjekomplekside kiirele väljatöötamisele, mis ületaksid oma näitajatelt mitte ainult kodumaist S-400, vaid ka Ameerika THAADi. S-500 täpsust pole veel kindlaks tehtud ja "maa-õhk" raketti on raske hinnata ainult laskekauguse põhjal. Venemaa kuulutab valjult, et S-500 on "maailma ainus raketitõrjekompleks, mis on võimeline tabama mistahes kõrgusel, mistahes aerodünaamilisel jõul ja mistahes trajektooril liikuvaid reaalseid sihtmärke". Samal on raketitõrjekompleksi täpsed tehnilised näitajad salastatud kõige kõrgemal tasemel. Maailm saab S-500-st teada ainult Venemaa meediast ja ainult kõige üldisemaid andmeid.

© Минобороны РФ
"Kinžal".

Hiljuti välisajakirjanduses ilmunud materjalide ja analüütika põhjal on S-500-l järgmised tugevad küljed: esiteks — trajektoori kõrgus ulatub 180 kilomeetrini, mis tähendab, et see kompleks, nagu ka Ameerika THAAD, saab hävitada rakette nende lennu viimases faasis, püüda keskmise tegevuskaugusega ballistilisi rakette atmosfääris ja väljaspool atmosfääri. Teiseks — C-500 laskekaugus ületab 500 kilomeetrit, mis võimaldab antud kompleksiga tabada NATO lennukeid, mis tulistavad väljastpoolt nägemisulatust. Kolmandaks — C-500 on suurema manöövrivõimekusega ja võib tabada sihtmärke lennukiirusega kuni 7 km/sek, samuti ballistilisi hüperhelikiirusega rakette ja isegi madalal orbiidel lendavaid satelliite ja muid sihtmärke, mis asuvad lähikosmoses.

Lisaks seisneb S-500 olemus rakettide püüdmises. Selleks kasutatakse sama meetodit nagu S-400: suurtel, keskmistel ja lühikestel kaugustel kasutamiseks on erinevad püüdurraketid. Kaugmaa püüdurraketti 40H6 moderniseeriti uue kompleksi tarvis mudeliks 77H6H-1: nüüd kasutatakse selles lõpliku sihitamise asemel soojussihitamise süsteemi, mis võimaldas vabaneda raketil kaugmaal raadiolokatsioon-juhtimise kasutamisest. Infrapuna-isesihitamise süsteem võimaldab raketil tabada oma sihtmärki iseseisvalt.

Esialgu kavatseti S-500 välja töötada 2020. aastaks, kuid 2016. aastal tekkinud pingete tõttu rahvusvahelistes suhetes teatas Venemaa kaitseministeeriumi arendustöö ennetähtaegsest lõpetamisest ja kompleksi relvastusse võtmisest 2017. aastal. Tookord ütlesid eksperdid, et "iga uus relvasüsteem võetakse Venemaal relvastusse mitte varem kui viis aastat pärast selle täielikust valmisolekust teatamist. Seetõttu on tõenäoline, et raketitõrjekomplektide S-500 relvastusse võtmine jääb venima."

C-500 ei saa veel liigitada ühegi standardi alla. Nii Venemaa, kui ka välismaa eksperdid räägivad, et tehniline töö ei ole veel lõppenud ja kompleksite relvastusse võtmine tähtajaks vaevalt et toimub. Siiski on ka arvamusi, et kõik läheb samamoodi, nagu S-400-ga: kõigepealt saadetakse kompleks veel lõpetamata kujul vägedesse testimiseks, seejärel kõrvaldatakse puudused ja teatatakse ametlikult selle relvastusse võtmisest.

On raske öelda, kas me suudame lähiajal S-500 kohta midagi rohkemat teada saada.

126
Tagid:
C-500, raketikompleks, Venemaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega