Zuckerberg tegi avalduse, mis põhjustas skandaali

Zuckerbergil on valida - kas tsensuur või antisemitism

83
(Uuendatud 15:23 26.07.2018)
Facebooki juht Mark Zuckerberg tegi avalduse, mis põhjustas skandaali mõlemal pool Atlandi ookeani.

TALLINN, 26. juuli — Sputnik. Üle kahe miljardi kasutajaga sotsiaalvõrgustik ei blokeeri enam holokausti eitavaid postitusi. Sellest, kuidas valik tsensuuri ja juutide solvamise vahel ettevõtte lahendamatute probleemideni viis — RIA Novosti materjalis.

"Facebooki karistatakse"

Loomulikult mõistab Zuckerberg holokausti eitajad hukka, nimetades neid "naiivseteks" ja "eksinuteks". "Ma ei kavatse kaitsta inimeste kavatsust seda eitada," ütles ta intervjuus Recode podcast'ile. Kuid ettevõtte poliitika on tema arvates selline, et selliseid sõnumeid kustutama ei hakata. Järgmisel päeval pärast skandaalse intervjuu avaldamist hakkas Zuckerberg ennast õigustama ja rääkima võitlusest kurikuulsate libauudistega.

"Meie eesmärk ei ole takistada kedagi valet rääkimast, vaid lõpetada valeandmete levitamine meie platvormi kaudu," kinnitas ta. Kuid kõik piirduski vaid sõnadega.

Rahumäe juudi kalmistul mälestati holokausti ohvreid>>

Ja siis läks lahti: ühena esimestest mõistis Zuckerbergi hukka autoriteetne Simon Wiesenthali keskus, mis juba 1977. aastast võitleb kõige erinevamate antisemitismi ilmingutega. Miljardärile tuletati meelde, kuidas firma juhid kinnitasid 2009. aastal keskusele, et nad võtavad endale vastutuse võitluse eest holokausti eitamise eest sotsiaalvõrgustikes.

"Natside toimepandud holokaust on ajaloo kõige dokumenteeritum metsikus ja sellepärast ei saa sotsiaalmeedia sellist asja õigustada "vaba eneseväljendamisega"," ütles keskuse esindaja, rabi Abraham Cooper.

Euroopa juudikogukonnale tuletati meelde, et erinevalt USAst, võib Austrias või Šveitsis holokausti eitamise eest vangi minna.

"Euroopa holokausti-alaste õigusaktide olemus seisneb ka Euroopa poliitikute arusaamises, et Shoahi (holokausti nimetus heebrea keeles — toim.) eitamine on otseselt seotud selle kordumise võimalusega. Valdavale osale juutidest on Euroopa suhtumine ainus vastuvõetav lähenemine," ütles Euroopa rabide nõukogu esimees Pinchas Goldschmidt agentuurile RIA Novosti.

Kuid kõige ägedamalt võtsid Facebooki asutaja ette Saksamaa ametivõimud. Justiitsminister Katharina Barkley tuletas Zuckerbergile meelde, et selline poliitika on vastuolus Saksa õigusega, seega tuleb tal arvestada suurte trahvidega. Lisaks kontrollib Saksamaa juba mitu kuud ettevõtet seoses kasutajate isikuandmete võimaliku lekkimisega.

Poola võib loota Saksamaale ajaloomoonutuste hukkamõistmisel>>

"Antisemitismile pole (Saksamaal) kohta. See puudutab juutidele tehtavaid verbaalseid ja füüsilisi rünnakuid ning holokausti eitamist. Viimane vajaks samuti ranget karistamist seaduse alusel," rõhutas minister väljaandele Politico antud intervjuus.

Unustasid katastroofi

Zuckerbergi olukord pole kadestamisväärne, see pole esimene tema sotsiaalvõrgustikku puudutanud tsensuur. Nii näiteks ütles Ameerika kodanikuõiguste kaitse liidu esindaja Vera Eidelman, et praegune olukord sarnaneb Ameerika Ühendriikide värvilise elanikkonna õiguste kaitsjate omaga.

Telekanal Interi hoone.
© Sputnik / Стрингер

"Eelmisel aastal, kui värviliste ja valgete õiguste kaitsjad avaldasid samasuguseid seisukohti (vastastikuseid solvanguid — toim.), siis tsenseerisid Facebooki moderaatorid ainult "värvilisi aktiviste". Veelgi enam, kui mustanahalised naised riputasid üles kuvatõmmiseid solvangutest, siis nende kontod suleti või need postitused kustutati," ütles inimõiguste aktivist.

Vähem kui nädala eest puhkes üleeuroopalise ja ülemaailmse taseme skandaal. Poliitikud, ühiskonnategelased, teadlased, meedia ja sotsiaalvõrgustike tavakasutajad vaidlevad selle üle, mis on olulisem, kas sõnavabadus või kaitse vihailmingute eest. Kui esimene, siis kuidas võidelda libauudistega? Ja kui teine, siis kus on tsensuuri piirid? Eriti, kui arvestada, et see sõna põhjustab Euroopas ja USA-s ärritust.

Dachau koonduslaagri varastatud värav jõudis tagasi>>

Vaidlus hoogustub veelgi hirmutavate tendentside taustal. Esiteks teab üha vähem ameeriklasi ja eurooplasi üldse midagi holokaustist. Hiljutised uuringud USA-s näitavad, et peaaegu pooled kodanikud (45%) ei oska nimetada ühtegi 40 000 natside koonduslaagrist ega getost. Teiseks, halveneb pidevalt suhtumine juutidesse, kusjuures just neis riikides, kus karistused antisemitismi eest on kõige karmimad. Autoriteetse sotsioloogilise uuringukeskus Pew uuringu kohaselt ei soovi viiendik austerlastest (21%), sakslastest (19%), šveitslastest (17%) ja peaaegu veerand brittidest (23%) juute enda pereliikmeteks.

Kas süüdi on ajaloolased?

Teadaolevalt võimaldab anonüümsus, olgugi tingimuslik, veebis rääkida karistamatult. Eksperdid väidavad, et just see raskendab oluliselt võitlust antisemitismiga internetis.

Maailma Juudi Kongressi andmetel avaldati ainuüksi 2018. aasta kahel esimesel päeval suurimatel internetiplatvormidel (Facebook, Instagram, Twitter, YouTube) 23 antisemiitlikku sõnumit tunnis. Viimase kahe aasta jooksul on antisemiitliku sisu maht võrgustikes kasvanud, kusjuures 11% sellistest postitustest on seotud holokausti eitamisega.

"Zuckerberg nimetab neid, kes eitavad holokausti "naiivseteks" ja "eksinuteks". Seda võib nimetada "Kapitooliumi mäe" seisukohaks: Ameerikas, kus holokaust kuulub enamikus osariikides kooli kohustuslikesse õppekavadesse, saavad selliseid "naiivneid vigu" teha vaid marginaalid — kas harimatud või ajaloo veealuseid karisid otsivad inimesed. Need, kes holokausti eitavad, ei ole eksituses. Nad on sügavalt veendunud, et see on müüt, mis loodi spetsiaalselt poliitilistel või ideoloogilistel eesmärkidel," ütles holokausti keskuse kaasesimees, ajaloolane Ilya Altman.

Eksperdi sõnul ei ole veebis levinud mitte juutide massilise hävitamise täielik eitamine, vaid selle ulatuse vähendamine.

Tallinna linnakohus mõistis Tiit Madissoni süüdi riigipöörde ettevalmistamises>>

"On oluline mõista, et holokausti ei ole kaasaegsete poliitikute ja teadlaste väljamõeldis. See oli rassiline natsi-poliitika, kogu rahva täieliku hävitamise idee. Juutidega tahtsid natsid kogu maailmas ees läbi viia eksperimendi — kaasaegse ajaloo enneolematu katse. Ja selle eitamine on natsismi vabandamine," selgitab ta.

Paraku pole seda ideed "kaugeltki mitte alati esitatud selgelt", sealhulgas ajaloolaste poolt. Ja kokkuvõtteks leiab Altman, et pole päris selge, kuidas holokausti eitamisega sotsiaalvõrgustikes internetis võidelda. See ei õnnestu isegi sellisel meediahiiglasel nagu Facebook. Või ta lihtsalt ei taha seda.

83
Tagid:
holokaust, YouTube, Twitter, Instagram, Maailma Juudi Kongress, Facebook, Mark Zuckerberg
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega