Valitsusvälise organisatsiooni Valged Kiivrid liikmed

Lääs võtab Assadi ees kiivri maha

137
(Uuendatud 12:27 23.07.2018)
USA, Kanada ja EL-i palvel evakueerisid Iisraeli sõjaväelased organisatsiooni "Valged Kiivrid" liikmed koos peredega Süüriast, teatas pühapäeval Iisraeli välisministeeriumi pressiesindaja Emmanuel Nahshon. Lääs võtab Bashar Assadi ees kiivri maha, arutleb raadio Sputnik autor.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

"Valgetel kiivritel" pole Süürias enam midagi teha. Tuleb kas midagi muud ette võtta või jalga lasta. Mida nad ka välja ei mõtleks, on selge, et kiiver on vale ja selle all liiguvad vaid mustad mõtted. Tundub, et nende "valguskiir" "pimeduse kuningriigis" oli kõigest sofitt (näitelava lakke kinnitatud rõhtne lambirida – võõrsõnade leksikon).

Süüria "keemiarünnaku" konflikt >>

Kübara puudumisel kõlbab küll. Lääs võtab Bashar Assadi ees kiivri maha. See ei ole muidugi vabandus, kuid see on tunnistus, et nende "valguskiir" oma "pimeduse kuningriigis" osutus kõigest sofitiks. Ja nüüd see kustus. Tahtmist veel on aga jõudu enam mitte.

Jutt käib tuhandete "vabatahtlike" ja nende perekondade, ja nagu telekanal CNN eriti rõhutab, on need peamiselt kohalikud, ümberpaigutamisest sellistesse riikidesse nagu Suurbritannia, Saksamaa ja Kanada.

Kohe tekib kahtlus, et nad ei eristunud muust inimkonnast niivõrd, et "parim maailm" peaks nüüd vastu võtma mitte ainult nemad, vaid ka kogu nende suguseltsi. Või pole nad ikka päris "kohalikud", mistõttu nad tuleb kodumaale tagasi saata. Või seepärast rõhutataksegi nende Süüria sissesikirjutust, et kohalikud mõistaksid, kuidas on võimalik Lääne pagulase staatus välja teenida. Ja mitte merd mööda eluga riskides, vaid mugavalt USA õhujõudude transpordiga.

Süüria platvorm: kuidas EL ja Iisrael Helsingi tippkohtumisest kasu said >>

Igal juhul on tõsiasi, et Süüria "Valgete kiivrite" profiiliga ei ole enam midagi teha. Tuleb kas midagi muud ette võtta või jalga lasta.

Stanislavskipärases suures plaanis sai see selgeks nende viimase "frantsiisi" käigus sarjast "Assadi keemiarelvad". See oli täielik läbikukkumine. "Kassatulu" ei vastanud selgelt ootustele. Haltuurat ei päästnud isegi eriefektid. Kuid ometi lasti lendu ja mutta kukkuda ainult rakettidel, vaid ka miljonitel dollaritel. Nad oleksid võinud Süüriast kohe õige järelduse teha, kuid lootsid, et "kiivrid" teevad kõik heaks — leiavad uued dekoratsioonid ja koguvad massistseenidesse uued rahvahulgad. Nüüd on selge, et seda ei juhtu.

Kindel tõestusmaterjal — Douma elanikud kirjeldasid keemiarünnaku lavastamist >>

Ja asi polegi selles, et Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioon (Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons — OPCW) on juba tunnistanud, et Doumas polnud tookord mürgi haisugi. Valitsusväed ei jätnud provokaatoritele enam järgmisteks lavastusteks ruumi ja ka tsiviilisikud on läinud palju ettevaatlikumaks. Jah, ja ka lapsi ei saa nüüd enam datlitega ära osta. Teisisõnu — pole töötingimusi.

Kuid ei saa neid ju ometi saatuse hoolde jätta. Nagu nende pool öeldakse, kui kohtad kiivriga meest, tuleb tema eest ka hoolitseda. Nad on ju valge majaga sama värvi. Ja muide, mitte ainult värvi. USA-s on Valge maja ja Süürias püüdsid nad korraldada valge kaose. Ei tulnud välja. Nii otsustasidki nad end põgenemisega päästa.

Kuigi tundub, et see oli mure nende ohutuse pärast. Esiteks teavad nad liiga palju. Pentagonil on niigi küllalt oma relvad maha pannud "mõõdukate võitlejate" avameelitsemisest. Teiseks, küllap neid veel vaja läheb. Võibolla Venezuelas – sellised jutud käivad. Või äkki uuesti nende elukohas. Pole välistatud, et teave nende taganemise kohta on vaid pettemanööver. Nad viiakse justkui välja, et järgmist Assadi "keemiarünnakut" poleks enam võimalik kellegi teise kaela ajada. Et näete, "kiivreid" enam pole aga Süürias mürgitatakse endiselt.

Vähemasti Oscar jääb kätte — Valged Kiivrid on USA rahast ilma jäänud >>

Lõppude lõpuks võib neile ka uue nime panna. Näiteks "valged riided". Ja keegi oska arvata, et need on need samad kiivrid, ainult et madalamal. No nagu "An-Nusrast"* sai "Fatah ash-Sham"*. Hoopis teine asi on, et kõik, mida nad ka välja ei mõtleks, on ilmne, et kiiver on vale, kuid selles on ka vihje: provokatsioone on seal küllaga. Seega on parim, mida "Valged kiivrid" veel sofittide valguses teha saavad — kiivrid pidulikult peast võtta. "Oscarit" selle eest ei anta. See-eest ka vastu pead mitte.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

*Venemaal keelatud terrorirühmitus

137
Tagid:
lavastus, provokatsioon, mürgistus, evakueerimine, Valged kiivrid, Bashar al-Assad, Iisrael, USA, Süüria
Teema:
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega