Ukrainast on saanud juhtiv puidu salakaubavedaja Euroopa Liitu

Kõik ekspordiks - Kiiev müüb viimasegi loodusvara

55
Ukrainast on saanud juhtiv puidu salakaubavedaja Euroopa Liitu. Ebaseadusliku ekspordi kasvu on täheldatud viimase nelja aasta jooksul. Tundub, et see olukord sobib nii Euroopa kui ka Ukraina ametnikele. Viimased on valmis rikastumise nimel ära müüma kõik.

TALLINN, 21. juuli — Sputnik. Ukraina on tõusnud puidu salakaubaveos Euroopa Liidu riikidesse esikohale maailmas, öeldakse Briti ebaseadusliku metsaraiega tegeleva valitsusvälise organisatsiooni Earthsight raportis "Seotud korruptsiooniga", edastab RIA Novosti.

Autorid uurisid alates 2016. aastast ebaseaduslikku metsaraiet Ukrainas ja leidsid, et Ukrainast veetakse Euroopasse salakaubana rohkem puitu kui Aasiast, Aafrikast ja Ladina-Ameerikast kokku. Ainuüksi eelmisel aastal kaubeldi sellega miljardi euro eest. Ja see pole ilmselt piir.

Eesti ekspordib töötlemata puitu odavalt>>

Vaatamata riigis praegu kehtivale ümarpuidu ekspordi moratooriumile kasvab ebaseaduslik metsaraie pidevalt. Sanitaarraie ettekäändel langetatakse kaitsealadel väga hea kvaliteediga metsa. Otsustades selle järgi, et sellega tegelevad peamiselt riigiettevõtted, toimub kõik Ukraina ametivõimude nõusolekul. Euroopa Liit üritab neid rikkumisi lihtsalt mitte märgata.

Euroopa mööblitootmise ettevõtted ostavad ukrainlaste salapuitu hea meelega. Veelgi enam, EL nõuab puidu ekspordi moratooriumi kaotamist. Vastutasuks lubatakse anda Ukrainale 600 miljonit eurot rahalist abi. Ja küll nad kokku lepivad. Kui mitte nüüd, siis pisut hiljem, kui eelarveauke pole enam millegi muuga lappida.

EV100: Eesti majandussajand on kaotanud liidrid>>

Kuid Ukraina mets pole Kiievi lääne partnerite jaoks ainuke maiuspala. Maailmapank on lubanud Ukrainale laenu, kui tühistatakse maa müügi moratoorium. Sama nõuab ka Rahvusvaheline Valuutafond, nimetades põllumajandusturu liberaliseerimist üheks järgmise finantsabi saamise eeltingimuseks.

Soome taiga tunnistati maailma üheks kõige kaunimaks metsaks>>

Maailmapank ja Rahvusvaheline Valuutafond võivad aga siiski leida eest üllatuse, sest peaaegu kogu Ukraina mustmullavööndi on juba üles ostnud Lääne investorid. Peaaegu kõik Ukrainas tegutsevad põllumajandusettevõtted kuuluvad välismaalastele. Kuidas ja millal see juhtus? Nüüd enam ei mäleta seda enam ükski ukrainlane, sest kõik traavisid Maidanile. Loomulikult võib tekkida küsimus – kuhu vaatasid Ukraina võimud? Nad on omakasu nimel valmis ära müüma kõik. Kui midagi juhtub, küll siis eurooplased välja aitavad. Huvid on ju ühised.

55
Tagid:
mets, salakaubavedu, korruptsioon, metsaraie, EL, Ukraina