Politsei Charlie Rowley maja juures

Meedia: naine, kes Amesburys suri, pihustas end ise mürgise ainega

67
(Uuendatud 20:22 18.07.2018)
Naine, kes Amesburys mürgitusse suri, pihustas enne intsidenti oma randmetele lõhnaõlipudelis sisaldunud vedelikku, teatab Daily Mail, viidates tema mehe pereliikmele.

TALLINN, 19. juuli — Sputnik. "Ta mäletab, et Don piserdas parfüümi mõlemale randmele… Me veel ei tea, kas Charliel oli närvisüsteemi halvava ainega otsene kontakt, või juhtus see pärast naise puudutamist," tsiteerib väljaanne Matthew Rowley´t — Amesburys mürgituse saanud Charlie Rowley venda, edastas RIA Novosti

Viimase sõnul mainis Charlie pudelist lähtuvat "kummalist ammoniaagi lõhna". Nagu väidab ohvri vend, ei mäleta Charlie mälukaotuse tõttu täpselt, kus nad Don Sturges´iga pudeli leidsid.

Samas rääkis vend eelmisel päeval Daily Mailile, et paar sattus pudeli peale pargis.

Mõni aeg tagasi teatas Briti politsei, et nad leidsid närvimürgi pudeli Charlie Rowley majast. Meedia sõnul oli tegu parfüümipudeliga.

Intsidendid Salisburys ja Amesburys

Neljanda juuli hommikul teatas Briti politsei "tõsisest intsidendist" Amesbury linnas, kus kaks inimest "tundmatu aine" mõju alla sattusid ning seejärel kriitilises seisundis haiglasse toimetati. Hiljem kinnitas Scotland Yard, et mees ja naine said mürgituse samast ainest, mille läbi kannatasid väidetavalt ka sõjaväeluure ekstöötaja Sergei Skripal ja tema tütar.

Venemaa saatkond: Julia Skripali videopöördumine on tõenäoliselt lavastatud >>

44-aastane Don Sturges suri mürgistuse tagajärjel 8. septembri õhtul Salisbury rajoonihaiglas. Teine kannatanu — 45-aastane Charlie Rowley – tuli teadvusele kümnendal juulil. 

Amesbury ei ole kaugel Salisburyst, kus märtsikuu alguses said mürgituse omal ajal Venemaal Suurbritannia kasuks spioneerimise eest süüdi mõistetud eks-ohvitser Sergei Skripal ja tema tütar Julia.

OPCW poolt nimetatud "Novitšoki" annus oleks tapnud kogu Salisbury >>

London väidab, et intsidendis on süüdi Venemaa, kuid Moskva eitab seda kategooriliselt. Ühendkuningriik ei ole suutnud oma väidete kinnituseks mingeid tõendeid esitada.

Lisaks sellele, nagu teatas ka Vladimir Putin, pakkus Moskva Londonile uurimise käigus korduvalt omapoolset abi ja palus uurimismaterjalidele juurdepääsu, kuid pole senimaani vastuseid saanud.

Venemaa saatkonnas imestati Timesi väidete üle Skripali juhtumi asjus >>

Ühendkuningriik keelas Venemaale ka kohtumise Skripali ja tema tütrega, kes on Venemaa kodanik.

Välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova süüdistas omakorda Suurbritannia valitsusjuhti Theresa Mayd Salisbury intsidendi osas valetamises. Tema sõnul on Ühendkuningriigi avalduse näol, mille kohaselt Porton Downi uurimiskeskus tuvastas mürkaine valmistamise riigi, tegu otsese valega – väite lükkas ümber labori juht isiklikult.

Veel ühe näitena valest nimetas Zahharova väidet, mille kohaselt vaid Moskval oli Skripalide mürgitamise motiiv või mürgi valmistamise kogemus.

Mai keskel lahkus endine ohvitser haiglast, tema tütar kirjutati välja juba aprilli keskel. Julia teatas, et soovib Venemaale naasta.

67
Tagid:
mürgitus, Novitšok, närvigaas, keemiarelv, keemiarünnak, Novitsok, Don Sturges, Charlie Rowley, Maria Zahharova, Theresa May, Amesbury, Wiltshire, Suurbritannia
Samal teemal
Teatavaks said Amesbury inimeste mürgitamise üksikasjad
London: Amesbury intsidendi näol ei olnud tegu Vene rünnakuga
Skripal on surnust üles tõusnud! "Briti teadlased tõestasid!"
Meedia sai teada Skripali salajasest kohtumisest Eesti eriteenistustega
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega