Juutide hauad Leedus

Tuntud Leedu "KGB ohver" osutus juutide mõrvariks

186
(Uuendatud 20:19 18.07.2018)
Ameerika ajakirjanik oli šokeeritud, kui kuulis üksikasju oma vanaisast, keda peetakse Leedus rahvuskangelaseks ja "KGB ohvriks".

TALLINN, 18. juuli — Sputnik. Ameerika võrguväljaanne Salon avaldas tänapäeva Leedu "rahvuskangelase" Jonas Noreika lapselapse, ajakirjanik Silvia Foti pihtimuse, vahendab RIA Novosti. Foti kirjutab, et pidas oma vanaisa kuni viimase ajani kommunistliku režiimi ohvriks, kes langes 37-aastaselt KGB poolt tapetuna võitluses Leedu vabaduse eest.

Chiesa: Euroopa püüab kokku sobitada natsismi ja demokraatiat >>

Ta teadis sellest sugulaste juttude põhjal. Tema sõnul muutus tema suhtumine vanaisasse pärast seda, kui ta jätkas oma ema alustatud Noreika raamatu kirjutamist. Silvia meenutab, et tema vanaema palus tema surnud abikaasast mitte midagi kirjutada.

Pärast vanaema surma 2000. aastal tuli Silvia Foti Ameerika Ühendriikidest Leetu, et oma sugulase säilmed kodumaa mulda sängitada. Ta oli väga üllatunud austusavaldustest, mida talle kui "kindral Vetra lapselapsele" (Noreika pseudonüüm sõja ajal) osutati – "matustel oli isegi Leedu Seimi esimees Vytautas Landsbergis".

Külaline osales ka tema vanaisale Leedu Teaduste Akadeemia raamatukoguhoone seinale paigutatud mälestustahvli avamisel. Talle näidati ka teisi mälestusmärke. "Kõik minu ümber suhtusid vanaisasse kui rahvuskangelasse ja innustasid mind tema mälestuseks raamatut kirjutama," kirjutab Silvia Foti.

Esimest korda hakkas ta kahtlema, et Noreika ei ole üldse see, kelleks tütretütar teda pidanud oli, kui Šiauliai gümnaasiumi direktor ei soovinud kooli tema vanaisa auks ümber nimetamist. Direktor rääkis, et "kindral Vetrat", kes natside okupatsiooni ajal oli riigi loodeosas maavanem, süüdistati pärast sõda juutide mõrvamises. Foti otsustas välja selgitada, kas see oli nii.

Pärast USA-sse tagasipöördumist leidis ta brošüüri "Tõsta pea, leedulane!", mille autoriks oli Jonas Noreika. Selles süüdistas ta juute erinevates pattudes ja kutsus üles nendelt mitte midagi ostma.

"Mu käed hakkasid värisema. Ma ei tahtnud endale vanaisa, kes oli selle brošüüri autor," rääkis oma tunnetest Noreika lapselaps.

2013. aastal külastas Silvia Foti Leedut uuesti ja hakkas koos holokausti eksperdi Simon Dovidavičiusega otsima teavet Noreika osalemisest juutide hävitamises. Uurimise käigus selgus, et Sylvia vanaisa sanktsioneeris isiklikult üle kümne tuhande juudi tapmise Leedus. Samuti õnnestus tuvastada, et natside okupatsiooni ajal elas "kindral Vetra" majas, mis oli enne holokausti kuulunud juudi perekonnale.

Euroopa veerekese peal: Balti riikide elanikke piinavad kahtlused >>

Naasnud USA-sse tutvus Silvia Foti Leedust välja rännanud Grant Gochiniga, kes rääkis talle umbes sajast sugulasest, kes holokausti läbi kannatasid. Uurimise käigus selgus, et Noreika osales isiklikult nende tapmises. Vaatamata Gochini jõupingutustele, meedia ja Leedu ühiskonna silmapaistvate esindajate toetusele ei õnnestunud tal saavutada Noreika mälestustahvli eemaldamist Teaduste Akadeemia raamatukogu seinalt.

Foti tuletab meelde, et okupatsiooni ajal tapeti fašistide ja nende käsilaste poolt Leedus rohkem kui 200 000 juuti. Seoses sellega on ajakirjanik šokeeritud Leedu ametivõimude poliitikast, mis toetab Teise maailmasõja ajal okupatsioonivõimudega koostööd teinud rahvusliku kaadri heroiseerimist.

"Arvestades Leedu valitsuse aktiivset vastupanu, saab tema veenmine oma rolli tunnustamises holokaustis olema raske. Kuid Leedus maetud 200 000 juudi hinged nõuavad arvete klaarimist," võtab Silvia Foti jutu kokku.

186
Tagid:
juudid, mõrvar, rahvuskangelane, Teine maailmasõda, KGB, Jonas Noreika, Silvia Foti, Vytautas Landsbergis, Leedu, USA
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega