Ukrainas avati noorte enesetaputerroristide kool, illustreeriv foto

Ukrainas avati noorte enesetaputerroristide kool

145
(Uuendatud 09:28 16.07.2018)
Endise Paremsektori juhi, äärmuslase ja natsinnaalsotsialisti Dmitri Jaroši reklaam, mille eesmärgiks on värvata lapsi "noorte diversantide kooli" ajas Ukraina ühiskonna laiad kihid ärevusse.

Njura N. Berg agentuurile RIA Novosti

Või veel – poisid ja tüdrukud õpivad innustavas videos reipa muusika saatel tulistama, põletama ja õhkima. Film demonstreerib erinevaid tehnikaid, mida mõlemast soost noored laagris õpivad: laskmist, sealhulgas snaipripüssist, vaenlase kägistamise tehnikat, võitluskunstide oskusi, sissisõja pidamist ja muid igale patrioodile vajalikke oskusi. Mis kõik toimub vastavateemaliste loosungite skandeerimise saatel.

Ekspert: Lääs on rahul natsismi ja dekommuniseerimisega Ukrainas >>

Kõige tähtsam on see, et Ukraina vabatahtlike armee füürer Dmitri Jaroš kutsub lapsi noorte diversantide kooli ja näitab selgelt, miks noortel aktivistidel tegelikult eriväelaste oskusi vaja on. Ta teatas, et koolituskeskuse eesmärk, kuhu noori kutsutakse, on noorte Ukraina kodanike ettevalmistamine eelseisvaks "Venemaa hävitamise sõjaks". Jaroš on kindel, et riiki ootavad katsumused, mistõttu peavad radikaalsete rühmade aktivistid kasvatama riigi kaitsjate uut põlvkonda — võitlejaid igipõlise vaenlase — Venemaa vastu.

Ukrainast tulnud vabatahtlik Vladislav Nitškov
© Фото : из личного архива Владислава Ничкова

Kuid Ukraina argielu kajastajad on üllatunud — ja mis siis tegelikult Paremsektori videoklipis uut on? Laagrid, kus koolitatakse terroriste, diversante ja teisi Ukrainale hädavajalikke spetsialiste, on riigi territooriumil tegutsenud vähemalt kaks aastakümmet. Karpaatide suhteliselt paljaks jäänud nõlvade vähestel rohelistel säilinud maalappidel on juba mitu põlvkonda noori radikaalseid natsionaliste vastavalt pan Bandera ja UPA õpetustele motiveeritud ja väljaõppinud võitlejateks vormitud. Kes on selles süüdi, et mitte ühelgi Ukraina presidendil ega rahvasaadikul ei tulnud pähegi selle terroristide taimelava probleem lahendada?

Iseseisvuse saabudes häälestus Kravtšuk koheselt kommunistliku partei keskkomitee sekretärist — kes vastutas rahvuslaste vastu võitlemise eest — värskeltküpsetatud natsionalistiks ja teostas kiire imagomuutuse. Järgmine president Kutšma finantseeris protsessi, pannes kõigile ideoloogilistele ametikohtadele Lääne-Ukraina esindajad, nagu näiteks Vjatrovitši. Juštšenko puhul on isegi kommentaarid liigsed. Janukovitši kinnisideeks oli aga saada ka Lääne-Ukrainlaste seas "omaks", nii et ta ei öelnud neile ühtki kurja sõna. Just Janukovitši ajal said tuule tiibadesse Farionid ja Tjahnybokid, kes osutusid täiesti ohjeldamatuiks.

Kiievi uus võiduplaan Moskva üle >>

Ühesõnaga tundsid natsionalistid end täiesti rahulikult kõigi valitsuste ja võimude ajal, lisasid Bandera ideoloogia rahulikult kooliprogrammidesse ning kogusid lapsi ning noorukeid koolivaheaegadel edukalt laagritesse. Seal kõlasid loosungid surmast võõramaalastele ja kiitusest rahvusele, kes on "üle kõige", kooris esitati mässulisi laule, mille sisuga võib igaüks saab hõlpsasti paari hiireklõpsu järel tutvuda. Needsamad laulud, mis äkitselt sensatsiooni esile kutsusid.

Kui te arvate, et niisugused asutused paiknesid vaid Galiitsia ja Volõõnia piiratud aladel, olete sügavalt eksinud. Nakkus levis üle kogu Ukraina nagu katk. Sellised laagrid töötavad juba aastaid ka Harkovi piirkonnas – otse vene keelt kõneleva Ukraina idaosa südames.

Raadas ähvardati Krimmi sild hävitada
© Sputnik / Стрингер

Ukraina foorumid on täidetud lapsevanemate vaimustunud kommentaaridega. Nad on veendunud, et seal õpetatakse noortele head distsipliini, vastutust, enesekontrolli ja muid kõlbelisi väärtusi. Mõned isad jätavad oma järglased treeninguile lausa kaheks vahetuseks – kasvatuslikud tulemused tekitavad neis sedavõrd suurt vaimustust.

Aastal 2013 said radikaalid mõistagi peavõidu. Tänaseks määravad nad praktiliselt kogu Ukraina ühiskondliku elu suuna, moodustades riigi poliitilise rahvuse, mis Euroopa väärtustest rääkides kindlalt "poliitnatsismi" suunas nihkub.

Mõningad tundlikumad kodanikud, sealhulgas venelased, on šokeeritud, et "vennasrahvus" neid avalikult vihkab. Jaroš ja tema pesast välja lennanud kotkad väljendavad "Moskvalaste" suunas ühemõttelisi, varjamatuid ja minimaalse poliitkorrektsusega ähvardusi, koostades diversioonide ja terrorirünnakute plaane.

Nende hämming on mõneti üllatav. Sellised üleskutsed on kõlanud igapäevaselt vähemalt Maidani perioodist alates. Ilma selleta ei toimu ühtegi massiüritust, olgu see siis parteikongress, protestiavaldused Ülemraada ees või rock-kontsert. Nad kõlavad mitte ainult marginaalide suust, kes end äkitselt peavooluna ja Ukraina maa soolana tundsid. Ülemraada saadikud kasutavad pidevalt ja avalikult samasugust retoorikat.

Eestist tulnud NATO instruktorid treenivad Ukraina diversante >>

Näiteks täpselt aasta tagasi esines ühel Ukraina telekanalil nõudega "vastata Venemaale Ukrainas kordasaadetud terroriaktide eest sümmeetriliselt " endine kaitseminister ja praegune presidendikandidaat Anatoli Gritsenko. Ärge süüdistage end skleroosis, püüdes meenutada, millistest terrorirünnakutest käib jutt. Ilmselt ei ole te kursis, et Ukrainas tavapäraseks muutunud igakuised ajakirjanike, ametnike või eriteenistuste töötajate tapmised kantakse koheselt Venemaa diversantide arvele. Just neile mõrvadele kutsuski pan Gritsenko üles vastama terroriaktidega Venemaal.

Ukraina Ülemraada kuulutas UPA liikmed kangelasteks ja võttis vastu seaduse, mis keelas neid natsikurjategijatena kritiseerida
© Sputnik / Александр Мазуркевич

Lisaks on meil Krimmi küsimus. Pagulusse sunnitud Medžlisist* pärit Ukraina "poliitilised natsid" lõbustasid end veel 2014. a. poolsaart elektriga varustava kõrgepingeliini postide õhkimisega. Tänaseks ei vaevu Medžlis oma üleskutseid provokatsioonidele, sabotaažile ja terroriaktidele Krimmi territooriumil isegi põhjendama. Ja lubadusi Krimmi silda õhkida ei suuda enam keegi kokku lugeda.

Vastates käesoleva aasta mais Ameerika ajakirjaniku avaldusele, mille kohaselt on otsus vastavatud Krimmi sild õhkida mitte ainult õige, vaid lausa ukrainlaste püha kohus, teatas rahvasaadik Igor Mositšuk, et vaenlase infrastruktuuri rajatis tuleb hävitada ja et seda peaks tegema koguni Ukraina Kaitseministeerium. Rahvasaadikut seovad ameeriklasega ilmselt aju hallolluse kvaliteet ja areneva psühhoosi sümptomid, kuid tuleks pöörata tähelepanu ka asjaolule, et ükski rahvusvaheline organisatsioon ei väljendanud antud üleskutsete osas vähimatki hämmingut.

Ukraina rahvuslased on valmis hävitama mitte ainult venelasi, ehkki loomulikult on see nende peamine eesmärk. Jaroši laagris koolitatakse lapsi mõistagi spetsiaalselt venelaste-vastasteks. Kuid siin peitub lisaväärtus — kui sul on võitluskoer, on teda võimalik ükskõik kelle kallale ässitada.

Paar päeva tagasi tegi tuntud komejant, Ukraina avalik mõtteliider ja provokaator Dmitri Kortšinski näiteks ettepaneku põletada FIFA esindused — sest rahvusvahelise jalgpalliliidu otsus karistada Horvaatia meeskonna liikmeid tuntud provokatsiooni eest maailmameistrivõistlustel. FIFA-t nimeti loomulikult müüdavaks kontoriks, kes Kremli käest korraldusi saab. Seepärast… "Kui kohtate FIFA ametnikku, sülitage talle näkku," ütles Kortšinski, lisades, et "kui meil Ukrainas leidub struktuure, mis on FIFA-ga seotud, tuleb nad "maha põletada."

Süüria põgenike lapsed osalevad Kodutütarde tegevuses >>

Tegelikult ei pea Ukraina aktiviste pikalt paluma, nad teavad ise, mis teha vaja. FIFA esinduste süütamine ja ametnikele näkku sülitamine on pisut tobe – vaatamata rahvusvahelisele armastusele Kiievi režiimi vastu ei pruugi organisatsioon sellise seisukohaga nõustuda. Seetõttu lavastasid 150 tuhat fänni FIFA kontori virtuaalse süütamine Facebookis ja "sülitasid ametnike suunas" üsna märgatavate tuhandete roppude kommentaaridega.

Raadas ähvardati Krimmi sild hävitada
© Sputnik / Стрингер

Kuid pöördume tagasi noorte diversantide laagrite juurde. Sensatsioon oleks see, kui terve koolihariduse, mõistliku riikliku ideoloogia, selge ajalookäsitluse ja Ukraina koha mõistmise puhul globaalpoliitikas tekkinuks Euroopa riigi kehale ootamatult katkumuhud. Olukord on aga vastupidine. Oleks lausa kummaline, kui sellised haavandid kehale ei ilmuks.

Tänapäeva Ukrainas algab tulevaste radikaalide kasvatamine juba lasteaiagruppides. Kõik kooliaastad sisustatakse ajaloo ümberkirjutamisega püha sõja võtmes Ukraina tuhandeaastase vihavaenlasega. Kogu internet on täidetud videotega, kus koolilõpetajaid hüppavad nagu poolearulised, skandeerides "Kes ei hüppa, on moskoviit!"

Loomulikult pole tõelisi entusiaste kuigi palju. Kuid pole teada, kes on ohtlikum – kas aktivistid, või kõigega vaikides kaasa minev rahvamass. Selle taustal oleks kummaline, kui pikkade suvepuhkuste ajaks jääksid noored hundid, kes enam haakristi isegi varjama ei pea, ilma tõhusa järelevalveta.

…Ukraina natsionalistid ei kogenud muide kunagi rahastamise probleeme. Suurettevõtted, erinevad erakonnad, välis-ukrainlaste paremäärmus, rahvusvaheliste organisatsioonide stipendiumid "demokraatliku ühiskonna ülesehitamiseks" — radikaalid on alati piisavalt jõukad olnud. Nüüdseks toetab neid täiesti ametlikult valitsus.

Näiteks rahastab Ukraina noorsoo- ja spordiministeerium neo-natside gruppi C14*, et edendada, nagu väidetakse, "patriootilise kasvatuse rahvuslikke projekte". 8. juunil teatas ministeerium, et annab C14* ligikaudu pool miljonit grivnat lastelaagri tarvis – samasuguse jaoks, nagu on Jarošil. Samuti rahastatakse Haridusassambleed ja teisi paremäärmuslikke institutsioone.

Kõik see toimub ukraina demokraatlike "järelvaatajate" kõrvulukustava vaikimise saatel.

ISIS*e Ukraina versioon aga värbab oma tulevasi enesetaputerroriste…

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

*Venemaal keelatud terroristlik organisatsioon

145
Tagid:
diversant, kool, natsism, ähvardus, poliitika, enesetapp, lapsed, noored, terrorism, Krimmi sild, FIFA, Dmitri Jaroš, Ukraina, Venemaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega