Kolme nädalaga on turistid kulutanud Venemaal üle 20 miljardi rubla

"See on meeletus": kuidas hotellid ja restoranid jalgpalli MM-i pealt teeninud on

39
(Uuendatud 14:34 14.07.2018)
Ees ootab jalgpalli maailmameistrivõistluste finaal, ent esimesed majandusrehkendused on juba olemas: veidi enam kui kolme nädalaga on turistid kulutanud Venemaal üle 20 miljardi rubla.

TALLINN, 14. juuli – Sputnik. Lõviosa neist kulutustest – 14 miljardit – langeb transpordi, sealhulgas lennureiside arvele. Teisel kohal on hotellid ja restoranid. Kes ja kui palju selle turniiri ajal teeninud on ja mispärast meistrivõistlused "tavaturiste" ära hirmutasid, on juttu RIA Novosti artiklis.

Hostelid – neljakordne tulu

MM kergitas hindu Venemaa hotellides keskmiselt poolteist korda. Hotellipidajad tunnistavad: oleks küsinud rohkemgi, ent seda takistasid seadusandlikud piirangud. Et majandusharu isu talitseda, määrasid ametivõimud juba kevadel hindade ülempiiri sõltuvalt hotellide kategooriast. Nii ei tohi luksusnumber Peterburi viietärnihotellis olla kallim kui 700 000 rubla ööpäevas. Ühe tärniga hotellil Samara oblastis pole aga õigust küsida külaliselt üle 2250 rubla. Enam-vähem sama palju küsiti voodikoha eest pealinna hostelites – jutt käib mõistagi seadusekuulekatest tegijatest, keda on turul siiski enamus.

Infantino nimetas jalgpalli MM-i Venemaal kõigi aegade parimaks>>

Suurtes linnades olidki just hostelid eriti populaarsed fännide seas, kes tulid meistrivõistlustele seltskonniti. Ning nende omanikele osutusid kõige tulusaimaks kümme esimest turniiripäeva.

"Hostelikohtade hinnad kerkisid 600–700 rublalt 2000–2500 rublani. Seega hinnatõus oli laias laastus neljakordne, mis on märkimisväärne kasv," ütleb väikevõõrastemaja tegevjuht ja Hostelite Liiga esimees Jevgeni Nasonov. Kui tema sõnade kohaselt on tavalisel ajal öömajalisteks põhiliselt venemaalased, siis maailmameistrivõistluste ajal peatusid seal pea eranditult välismaalased. Põhilise tulu tõid sisse vutifännid Ladina-Ameerikast – brasiillased, mehhiklased, kolumblased, argentiinlased, peruulased.

"Need enamjaolt vaesevõitu inimesed suhtuvad jalgpalli fanaatilise kirega, täiesti irratsionaalselt: et meistrivõistlustel kohal olla, võtavad nad laene, mässivad end võlgadesse, müüvad autod maha, mitte mingist rahast ei ole neil kahju. See on täielik meeletus," jagab Nasonov oma muljeid.

Ettevõtja tunnistas, et oli kartnud probleeme huligaanidega, purjutamisega, kakluste ja lõhkumistega, kuid kartused ei leidnud kinnitust – saabusid suurepärased inimesed. Vististi ainus, millega külalised Ladina-Ameerikast meelehärmi põhjustasid, oli see, et nad kiiresti koju tagasi sõitsid – veerandfinaali ükski Ladina-Ameerika meeskond välja ei jõudnud.

Nasonovi sõnul olid rahalised ootused siiski pisut suuremad – ettevõttes loodeti sissetulekute kuuekordistumist. See-eest saabusid poolfinaaliks jõukamad kliendid – pöidlahoidjad Inglismaalt. Iseasi, et neid oli märksa vähem – riikidevahelised poliitilised komplikatsioonid avaldavad oma mõju.

Tulu numbritoa pealt – kasv 40–80 protsenti

Oma tüki pirukast said ka "traditsioonilised" hotellid. Suurtes linnades, kus maailmameistrivõistluste mängud on juba lõppenud (Jekaterinburgis, Nižni Novgorodis) ületas tulu numbritoa pealt paljudes hotellides mulluse 40–80 protsendi võrra. Sellest kõneles RIA Novostile hotellimajanduse konsultatsioonifirma Hospitality Income peadirektor Jelena Lõssenkova.

Kuidas maailmameistrivõistlused purustavad müüte Venemaast>>

Asjatundjate hinnanguil jagus nõudlust hotellikohtade järele kõikides hinnasegmentides – määravaks ei saanud mitte hind, vaid töö tõhusus. "Keegi oli aegsasti maksimaalselt välja müüdud, keegi aga tasakaalustas pakkumisi. Tulemus oli kõigi puhul muljetavaldav," nendib analüütik.

Hotellidest ei jäänud maha ka restoranid – ja mitte ainult need, mis asuvad hotellides.

"Rahalisi näitajaid me ei avalda, võime öelda vaid üht: nii võimsat kasumit ei ole meil olemasolu esimesest päevast peale iialgi olnud," teatas RIA Novostile ühe Jekaterinburgi kohviku omanik.

Lisaks baaridele tunglesid külalised suurtes linnades ka kiirtoidukettide söögipaikades. "Seoses suure turistide hulgaga jalgpalli maailmameistrivõistluse võõrustavates linnades suurenes külalistevool kesklinnas ning staadionide ja fännialade ja lähedal paiknevates KFC-keti restoranides keskmiselt 20 protsendi võrra," sedastati KFC kiirtoiduketti Venemaal ja SRÜ-s haldavas Yum! Brandsis.

"Tavaturiste" jäi vähemaks

Analüütikud konstateerivad: linnades, mis seni on veel MM-iga seotud, on nõudlusemäär veelgi kõrgem. Eriti on vedanud kuurortlinnal Sotšil – pärast esivõistluste lõppu algab seal kohe kõrghooaeg.

"Suurimat majanduslikku kasu saavad linnad, kus massiturism ei ole põhiliseks tegevusalaks ja hotellid said ehitatud maailmameistrivõistlusteks, näiteks Saransk. Mis puudutab suurlinnu nagu Moskva ja Peterburi, siis üldkokkuvõttes see aasta neile ülipositiivseks ei osutu, pigem on kasv pisutine," nenditi Hospitality Income´is.

See on seotud sellega, et niisuguste suursündmuste ajal, nagu seda on MM, kahaneb reisipakette ostvate "tavaturistide" arv.

Seetõttu kompenseerivad hotellid jalgpallisõprade nõudlusega turniiri ajal vaid külaliste nappust kogu hooaja vältel. Tavaturiste hirmutavad kõrged hinnad, ekskursiooniprogrammide ärajätmine ja lärmakad vutifännid.

MM jõuab lõpule, kõik sõidavad laiali, saabub vaikus ja nõudlus langeb järsult, pelgavad hotellipidajad.

Jalgpalli MM 2018>>

Turistidevoolu vähenemist ennustatakse ka Venemaa Reisikorraldajate Assotsiatsioonis (ATOR), kuid selgitatakse: nõudlus nihkub hooaja lõpule – augustisse-septembrisse. Täiel määral aga tunneb Venemaa turismiäri MM-i avaldatud mõju 2019. aastal: turismivoog riiki kasvab enam kui 20 protsendi võrra, seda paljuski tänu maailmameistrivõistlusteks rajatud taristule ja üldisele huvi suurenemisele Venemaa kui ahvatleva reisisihi suhtes.

39
Tagid:
hinnad, kulutused, MM 2018, jalgpall, turist, Venemaa
Teema:
Jalgpalli MM 2018 (84)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega