Riia

Lätlased jagasid meeldivaid mälestusi "nõukogude okupatsioonist"

112
(Uuendatud 14:57 13.07.2018)
Leidus neidki, kes positiivsete ütlustega nõukogude möödaniku kohta nõus ei olnud, mille tulemusena puhkesid Läti sotsiaalvõrgustiku kommenteerijate vahel tulised vaidlused.

TALLINN, 13. juuli — Sputnik. Lätlanna Inara Balode Facebooki-postitus meeldivate mälestustega elust NSV Liidus vallandas mõttevahetuse, mille käigus suur osa suhtlusvõrgu kasutajaist oli naise arvamusega päri, kirjutab Sputnik Latvija.

Oma postituses kritiseeris Balode riigis levinud arvamust "nõukogude okupatsiooni" kohta ja pajatas, kuidas temal Läti NSV-s käsi käis.

Okupatsioonide muuseum
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Vastik on lugeda seda rahvuskonservatiivide väljamõeldud ja ülepakutud jama. Mina sündisin 1960. aastal Läti NSV-s. Mingit okupatsiooni ma ei tajunud. Vanemad mingisse (kommunistlikku) parteisse ei kuulunud. Sain vabalt ja tasuta hariduse läti keeles, vabalt vene ja inglise keele suhu, lõpetasin vabalt tolleaegse konservatooriumi (muusikaakadeemia klaveriteaduskonna)," kirjutas ta.

Lätlanna kurtis, et riigivõimud püüavad "inimestel ajusid pesta" ja rahvusvähemuste keeli välja juurida.

Kaljulaid: sõda on sõda ja okupatsioon on okupatsioon>>

Ta toonitas ka, et nõukogudeaegsetel lätlastel oli õnnelik elu.

"Meil, 60-ndatel aastatel sündinuil, oli õnnelik lapsepõlv, tasuta kooliharidus, looduslikult puhtad toiduained ja pole vaja rääkida, et meie elu NSVL-is oli kodumaa jaoks asjatu ja kõlbmatu. Teie võim ei erine millegagi vanast, ainult selle poolest, et teie elus on riigivõlg, totaalne ebamajanduslikkus ja teid finantseerib Rahvusvaheline Valuutafond, teie ise aga olete paljad kui kirikurotid, "okupatsiooni" süüdistades hävitasite kogu loodud tootmise, tekitades tööpuuduse, ajades kolmandiku või rohkemgi rahvast riigist välja vabatahtlikku pagendusse. Vene rubla oli, muide, stabiilsem, kopikate eest võis saada paljugi, mida nüüd santiimide eest lubada ei saa. Misasi ühel või teisel puhul siis "okupatsioon" on," nentis Balode lõpetuseks.

Nagu infoagentuur teatab, oli enamik postituse kommenteerijatest lätlanna arvamusega päri.

Nii väitis Brigita Briede, et praegune võim Lätis sarnaneb märksa enam "okupatsioonilisega" kui nõukogudeaegne.

Duumas soovitati pärast kõnelust "okupatsioonist" pool Ukrainat Venemaale tagastada>>

"Mina ka ei tajunud okupatsiooni. Hirmsat okupatsiooni oma rahva vastu tunnen viimased 30 aastat… Arstiabi, haridus, rahva lõputu väljakurnamine… Lapsed, pensionärid… Tehakse kõik selleks, et väärikalt elaksid vaid valitsuse liikmete naised ja mehed… Läti rahvas on paljaks riisutud," kirjutas ta.

Teine veebikasutaja märkis, et NSV Liidu ajal arenes Lätis aktiivselt kultuur, arstiabi ja teised valdkonnad.

"70-ndatel oli kindla peale läti filmikunsti, muusika, luule, kirjanduse õitseng, kõik oli Lätis õitsval järjel – sotsiaalsüsteem, arstiabi, tootmine, põllumajandus, haridus," meenutas Kristine.

Leidus neidki, kes positiivsete ütlustega nõukogude möödaniku kohta nõus ei olnud, süüdistades Balodet "kommunismist zombistumises", säärastes vaadetes, mille tulemusena kommenteerijate vahel puhkesid tulised vaidlused.

"Me oleme üheealised, aga mul ei ole ühtegi tuttavat, ei lätlast ega venekeelset, kes oleks nõukogulikust ja kommunistlikust niivõrd zombistunud nagu Teie! Ilmselt pole te Jelgavast ja Jurmalast kaugemal mitte midagi oma elus näinud… kahju," vastas postituse autorile Liene Kaimina.

Mõnedelt suhtlusvõrgustiku kasutajatelt saabus selgitusi kõikvõimalike okupatsiooni varjatud nüansside kohta, teised puistasid postituse autori pihta avalikke solvanguid ja jagasid oma lapsikuid kaeblusi "vene okupantide" üle.

Leedul ei ole 10 000 eurot "okupatsioonikahjude" hindamiseks>>

Kolmandad täheldasid omakorda, et meie ajal sedasorti mõtteid jagada ei pruugi olla ohutu (mõne aasta eest tehti Läti kriminaalkoodeksis seadusemuudatused, mis näevad ette kriminaalvastutuse NSV Liidu ja natsi-Saksamaa poolt Läti okupeerimise avaliku eitamise, õigustamise, ülistamise või trivialiseerimise eest – toim.).

"Aitäh Teile, Inara, et ei kartnud tõtt rääkida. Kahju ainult, et rahvuslased Teid selle eest poriga üle valavad ja tembeldavad Kangarsiks (rahvuslike huvide reetur – toim.). Pidage vastu," kirjutas keegi Tatjana.

112
Tagid:
sotsiaalvõrgustik, okupatsioon, Läti NSV, Läti
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega