Suursaarel toimus Venemaa eriväelaste õppus

Suursaarel toimus Venemaa eriväelaste õppus

166
(Uuendatud 14:12 13.07.2018)
Soome eksperdi sõnul üllatab pigem Venemaa õppuste läbiviimise koht kui aeg.

TALLINN, 13. juuli — Sputnik. Venemaa kaitseministeeriumi teatel viis Venemaa armee Soome lahes Suursaarel läbi eriväelaste õppuse, teatab Soome ajaleht Iltalehti.

Suursaar asub Soome rannikust umbes 40 (Eesti rannikust umbes 55 – toim.) kilomeetri kaugusel. Õppuse käigus heideti Lääne sõjaväeringkonna eriväelased saarele 2,5-3 tuhande meetri kõrguselt.

Raskused maandumisel seisnesid maandumisala ettevalmistamatuses, samuti asjaolus, et varem ei olnud langevarjuhüppeid selliselt kõrguselt harjutatud. Sõjaväelased kasutasid maandamiseks ettenähtud saare piirkonda navigatsiooniseadmeid, peitsid pärast maandumist langevarjud ja suundusid saare sisemusse, et leida seal sobiv maandumiskoht helikopterile.

Liitlased harjutavad Balti õhuruumi turvamist>>

Aleksandri Instituudi (Aleksanteri-instituuti) uurimisprogrammide juhataja Markku Kangaspuro arvates, kes on spetsialiseerunud Venemaaga seotud küsimustele, ei olnud see õppus "sõjaline ega poliitiline signaal".

"Võibolla Soomes tekitab see sündmus elevust. Siiski tuleb meeles pidada, et õppused ainult Suursaarel on väga väikesed," ütles Kangaspuro.

Võimekuse demonstreerimine

Venemaa ei ole teatanud õppuse täpset toimumisaega, kuid kõige järgi otsustades toimusid need NATO Brüsseli tippkohtumise ajal või vahetult enne seda. Samal ajal valmistab Soome praegu president Vladimir Putini ja president Donald Trumpi kohtumiseks Helsingis 16. juulil.

Õppuse korraldamise aeg sunnib mõtlema sellele, kas seda võib pidada signaaliks NATO-le, Trumpile või Soomele?

"Sõjaväeõppused annavad loomulikult alati tunnistust riigi tugevusest ja sõjaväe heast väljaõppest," ütleb Kangaspuro.

Siiski kahtleb ta, kas Venemaa tahtis sel moel protestida Trumpi ja Putini kohtumise vastu. Õppusi korraldatakse selleks, et sõjaväelased saaksid oma oskusi ja võimeid parandada. "Selleks sõjavägi ju ongi," ütleb Kangaspuro.

Õppus Trojan Footprint 18 tõi Baltimaadesse 2000 eriväelast>>

Kuid ootamatu tundub õppuste koha valik. Kangaspuro märgib, et kunagi oli Suursaar Venemaa armee jaoks strateegiliselt väga tähtis, kuid praegu seda õppuste läbiviimiseks ei kasutata. "Oli isegi mõte avada see turismile," ütleb Kangaspuro.

Enne Teist maailmasõda kuulus Suursaar Soomele.

Venemaa armee viis Soome lahes läbi õppuse

Venemaa Lääne sõjaväeringkonna luurajad maabusid Soome lahes asuval Suursaarel.

Nagu teatati Lääne sõjaväeringkonna pressiteenistuses (rõhutades, et õppused olid plaanijärgsed), hüppasid eriväelased helikopterilt Mi-8AMTSH välja 2500 meetri kõrgusel ja kolme kilomeetri kaugusel Suursaarest, edastab Fontanka.ru. Laskumist segas tugev puhanguline tuul. Ettenähtud maandumisalale jõudmiseks kasutasid langevarjurid satelliitnavigatsiooniseadmeid.

Pärast maandumist peitsid luurajad oma langevarjud ja liikusid edasi saare sisemaale, kus otsisid ja valmistasid ette helikopteri maandumiskoha.

Suurimad õppused Eestis: vana grammofon NATO rööpmekrigina saatel>>

"Pärast ülesande täitmist — väljaõppeülesandega kindlaksmääratud sihtmärkide deblokeerimist ja hävitamist alustas luurerühm helikopteri maandumiseks sobiva maandumisplatsi otsinguid ja ettevalmistamist," öeldi Lääne sõjaväeringkonnast.

Ringkond märkis ka, et selline õppus oli esmakordne, sellest võtsid osa kogenud luurajad, kelle arvel on sadu erinevate langevarjutüüpidaga sooritatud langevarjuhüppeid.

166
Tagid:
langevarjuhüpe, õppus, erivägi, Donald Trump, Vladimir Putin, Soome, Suursaar, Venemaa